عرضه و تقاضای بازار مسکن همسو نیست

علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن می گوید: در سال های گذشته واحدهای 100 متر به بالا ساخته شده اند اما اینک عمده تقاضای بازار برای واحدهای 50 تا 70 متر است.

عرضه-و-تقاضای-بازار-مسکن-همسو-نیست
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با بیان این که برخی برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای بخش مسکن انتظارات را برآورده نکرد، گفت: در حال حاضر 3 میلیون واحد مسکونی مازاد نسبت به کل خانوار کشور وجود دارد.
 علی چگنی با اعلام این که طی 5 سال اخیر 70 درصد معاملات مسکن تهران مربوط به واحدهای با متراژ کمتر از 70 متر بوده است به راه اندازی بازار رهن ثانویه، صندوق های زمین و ساختمان، صندوق پس انداز یکم و... اشاره و اظهار کرد: برخی از این ابزارها عملکرد و تأثیرات قابل قبولی در حوزه مسکن داشته اند ولی برخی به دلیل شرایط کلان اقتصادی به خصوص نرخ بالای سود بانکی، عملکردشان متناسب با انتظار نبوده است.

 وی با بیان این که هم اکنون در کشور حدود 3 میلیون واحد مسکونی نسبت به کل خانوار، مازاد وجود دارد، تصریح کرد: از سوی دیگر یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی نسبت به واحدهای مسکونی مورد استفاده توسط خانوارها کمبود داریم که بخشی از دلایل این رخداد به عدم تطبیق الگوی عرضه و تقاضا مربوط است.
 مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن افزود: در سال های گذشته بخش قابل توجهی از ساخت وسازها در واحدهای مسکونی بزرگ متراژ و گران قیمت صورت پذیرفته، درحالی که عمده تقاضای خانوار به خصوص در کلان شهرها و خانوارهای کم درآمد برای واحدهای با متراژ متوسط و کوچک است.

چگنی با یادآوری این که بررسی معاملات انجام شده در بازار مسکن تهران طی پنج سال گذشته نشان می دهد 70 درصد معاملات واحدهای مسکونی باقیمت کمتر از 300 میلیون تومان بوده است، اظهار کرد: این عدم تطابق بین عرضه و تقاضا منجر به این شده است از طرفی بخشی از واحدهای مسکونی عرضه شده به بازار در شرایط فعلی به سختی به فروش روند و از طرف دیگر برخی از خانوارها قادر به تأمین مسکن متناسب با قدرت خرید خود نباشند و این رویداد کم سابقه سبب شده است تا بازار مسکن با مشکلاتی مواجه شود که برای حل آن باید با همکاری دستگاه های ذی ربط، چاره اندیشی مناسب انجام شود.

وی تصریح کرد: عمده تقاضای مسکن برای واحدهای 50 تا 70 متر است درحالی که شاهد بوده و هستیم که در سال های گذشته واحدهای 100 متر به بالا ساخته شدند که عملاً نشان داد عرضه و تقاضا همسو و هم جهت نیستند و همین موضوع، مسائل مختلفی را برای تأمین مسکن مردم ایجاد کرد. به همین دلیل نیز باید برنامه ریزی ها برای نیاز واقعی مردم باشد که در این زمینه دولت برنامه هایی را نیز در دستور کار قرار داده است.

چگنی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به شرایط فعلی، سمت وسوی بازار را چگونه ارزیابی می کند و چه اقداماتی در این زمینه انجام گرفته است؟ گفت: حرکتی که می تواند موجب تعادل بازار شود و درعین حال گردش مالی را در بخش مسکن ایجاد کند تقویت صندوق پس انداز مسکن یکم برای گروه های با درآمد متوسط، تقویت بازار رهن برای گروه های با درآمد بالا و حتی برخی از خانوارهای با درآمد متوسط و اجرای برنامه مسکن اجتماعی برای گروه های کم درآمد است که در دستور کار است و بخشی از آنها نیز انجام گرفته است.
انتهای خبر/پ
×