menu

ثبت آگهی رایگان

طرح تحقیق و تفحص مجلس از بانک مرکزی

طرح-تحقیق-و-تفحص-مجلس-از-بانک-مرکزی

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی به درخواست شش نفر از نمایندگان کلید خورد.

احمد امیرآبادی اظهار داشت: وضعیت نابسامان موسسات مالی و اعتباری در کشور در چند سال اخیر ناشی از صدور مجوز فعالیت موسسات مالی و اعتباری توسط مراجع متعدد و عدم نظارت صحیح و اعمال به موقع قانون، عدم بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در عرصه پولی و مالی است.
نماینده مردم قم ادامه داد: مراجع نظارتی از جمله بانک مرکزی به عنوان اصلی ترین نهاد موظف به صدور مجوز و نظارت بر فعالیت موسسات است و باید از فعالیت های غیرمجاز آنها ممانعت کنند.
وی اظهار داشت: بنابراین تحقیق و تفحص با امضای شش نفر از نمایندگان به هیات رئیسه مجلس ارائه شد تا وضعیت بانک مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.
متن کامل این طرح به شرح زیر است: با توجه به وضعیت نابسامان موسسات مالی و اعتباری در کشور در چند سال اخیر که ناشی از صدور مجوز فعالیت توسط مراجع متعدد، عدم نظارت صحیح و اعمال به موقع قانون، عدم بررسی صلاحیت متقاضیان فعالیت در عرصه پولی و مالی و… است که سبب شده ضمن رشد قارچ گونه موسسات مالی و اعتباری شاهد غارت سرمایه تعداد قابل توجهی از هموطنان عزیزمان باشیم که با اعتماد به
مجوزهای صادره توسط نهادهای حاکمیتی مبادرت به سپردن سرمایه های خود در این موسسات کرده و در حال حاضر امکان دریافت اصل سرمایه خودشان نیز برایشان میسر نیست.

مراجع نظارتی از جمله بانک مرکزی که براساس مفاد قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی یا قانون بانکی و پولی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی به عنوان اصلی ترین نهاد؛ موظف به صدور مجوز و نظارت بر فعالیت موسسات موصوف است و باید از فعالیت های غیرمجاز آنها ممانعت کند یا در زمان صدور مجوز ضمن احراز صلاحیت متقاضیان تضمین و وثایق لازم را اخذ کند هیچ گونه اقدام موثری انجام نمی دهد و بعضا هم پاسخگو ناست.

 بنابراین به استناد اصل 76 قانون اساسی و ماده 214 آیین نامه داخلی طرح تحقیق و تفحص با موضوع بررسی عملکرد بانک مرکزی در 5 سال گذشته با محورهای زیر توسط نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی اسلامی تقدیم می شود:
 1- عدم نظارت صحیح بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اعم از مجاز یا غیرمجاز که موجب شده نرخ های سود غیر متعارف به سپرده ها پرداخت می کنند.
 2- نقش و تاثیر نیروهای ضعیف جهت مدیریت عاملی و عضویت در هیات مدیره بانک ها و موسسات مالی و اعتباری که باعث اتلاف میلیاردها تومان از منابع مردم شده است.
3- عدم تصمیم گیری در خصوص عده کثیری از سپرده گذاران که سپرده های آنان در موسسات بانکی بلاتکلیف مانده و موجب بدبینی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.
 4- عدم اعمال سیاست های پولی و عدم هماهنگی با نظام مالی و ارزی موجب خروج سپرده ها از بانک ها علی الخصوص بانک های دولتی شده است.
 5- عدم رتبه بندی بانک ها و موسسات اعتباری.
 6- تعداد مدیران بانک مرکزی که در زمان اشتغال به بانک های خصوصی یا از بانک های خصوصی به بانک مرکزی منتقل شده اند؟
 7- عملکرد بانک مرکزی در اجرای قانون پولی و بانکی کشور و دیگر قوانین در خصوص عملیات بانکی بدون ربا، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین نحوه محاسبه نرخ سود تسهیلات و نحوه تعلق جرایم تاخیر و بخشودگی ها.
 8- بررسی نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز.
 9- نحوه صدور مجوز برای بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، لیزینگ ها و صرافی ها و نظارت بر آنها.
 10- نحوه پرداخت حقوق و مزایا به مدیران ارشد بانک مرکزی و بانک های عامل از سال 1380 تاکنون.
 11- پنهان کاری در ارائه اطلاعات مربوط به خود مشتریان به آنان در خصوص تسهیلات دریافتی از جمله ارائه یک نسخه از قرارداد به مشتریان، اعلام بدهی قطعی به مشتریان به صورت مکتوب شامل اصل، سود، جرائم تأخیر و …
 12- اقدامات بانک مرکزی در راستای نظام بخشی به فرآیند نظارت بر حساب ها، نظارت بر تسهیلات، نظارت بر اطلاعات هویتی اشخاص و…
 13- دلایل پرداخت پاداش به عنوان تراز پایان سال بانک مرکزی و کلیه مدیران و کارکنان و بازنشستگان. خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرد.
 امضاکنندگان:
 1- حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی
 2- نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی
 3- علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی
 4- سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی
 5- سیدمحمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی
 6- احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی
انتهای خبر/پیام ساختمان
×