خلاء های لیزینگ مسکن برطرف می شود

دبیرکل انجمن لیزینگ ایران با اشاره به تدوین آیین نامه لیزینگ مسکن، گفت: کارگروهی ویژه در حال تدوین آیین نامه ای پیشنهادی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است، تا خلاء های موجود در حوزه لیزینگ مسکن برطرف شود.

خلا-های-لیزینگ-مسکن-برطرف-می-شود
محمدهادی موقعی درخصوص نتیجه مصوبه شورای پول و اعتبار برای طرح لیزینگ مسکن، اظهار داشت: بانک مرکزی دستورالعمل در قالب دستورالعمل اجرایی شرکت های لیزینگ، لیزینگ مسکن را برای شرکت های لیزینگ غیربانکی تصویب کرد.
وی افزود: در دستورالعمل بانک مرکزی این جمله فقط قید شده که شرکت های لیزینگ می توانند تا 70 درصد بهای مسکن را تسهیلات بدهند و این فقط یک ماده ساده و بدون جزئیات است.

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران تصریح کرد: اما از طرف دیگر قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن داریم که در یکی از بندهای این ماده 14 استفاده از شرکت های واسپاری یا لیزینگ در تامین منابع مالی تولید مسکن به صورت اجاره و اجاره به شرط تملیک،یکی از روش های تامین مالی مسکن را شرکت های لیزینگ عنوان کرده است.

ابهام دستورالعمل بانک مرکزی درباره لیزینگ مسکن

وی با اشاره به آیین نامه اجرایی این ماده قانونی، گفت: براساس این آیین نامه شرکت های لیزینگ می توانند در چارچوب ضوابط و مقرراتی که ظرف یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه به بانک مرکزی، به تصویب شورای پول و اعتبار برسد، فعالیت کنند. اولین خلاء این است که بانک مرکزی فقط و فقط به یک ماده در دستورالعمل شرکت های لیزینگ که همان تامین مالی خرید مسکن تا سقف 70 درصد بهای واحد مسکونی است، بسنده کرده است.

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران ادامه داد: اما آیین نامه ماده 14 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بسیار وسیع تر تدوین شده که براساس آن شرکت های لیزینگ می توانند از ابزارهای مالی در حوزه بازار سرمایه استفاده کنند و منابع مالی را تجهیز کنند و حتی می توانند با تولیدکنندگان مسکن توافق کنند و قرارداد منعقد کنند.

تشکیل کارگروه برای تدوین آیین نامه جدید

وی با بیان اینکه برای این موارد باید آیین نامه اجرایی تدوین شود، تصریح کرد: معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی با مشارکت دفتر مطالعات اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، انجمن ملی لیزینگ و اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی کارگروهی را تشکیل داد که این کارگروه در حال تدوین آیین نامه ای پیشنهادی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است، تا خلاء های موجود در حوزه لیزینگ مسکن برطرف شود.

موقعی با اشاره به برگزاری دو جلسه برای تدوین این آیین نامه پیشنهادی، گفت: تا دو سه هفته آینده این طرح نهایی و به بانک مرکزی ارجاع شود. در صورت تصویب این طرح پیشنهادی در بانک مرکزی، این آیین نامه را به عنوان آیین نامه اجرایی لیزینگ مسکن عملیاتی کنیم.

وی اضافه کرد: هدف از تدوین این آیین نامه رفع موانع تامین مالی برای لیزینگ ها و امکان ورود شرکت های لیزینگ به بخش تامین مالی تولید مسکن است. موانع می تواند تامی مالین و سقف فردی تسهیلات باشد.

لیزنگ مسکن برای دهک های درآمدی 7 به بالا مناسب است

دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند از ابزار لیزینگ برای خرید مسکن استفاده کنند و شرایط آن چه خواهد بود، گفت: نرخ سود تسهیلات لیزینگ براساس مصوبه شورای پول و اعتبار 21 درصد است اما شرکت های لیزینگ در قرارداد با فروشنده ها بخشی از سود را از فروشنده می گیرند زیرا این نرخ برای متقاضیان خرید مسکن مناسب نیست. به گفته وی این مشکل با سازوکارهایی که بانک مرکزی هم تایید می کند، جبران می شود.

وی در خصوص حوزه هدف گذاری شده برای لیزینگ مسکن، گفت: نظر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی این است که لیزینگ مسکن برای تامین مالی خرید مسکن برای دهک های درآمدی 7 به بالا مناسب است و با توجه اینکه لیزینگ گران تر از هزینه تامین مالی بانک هاست، برای دهک های درآمدی کمتر از 7، مناسب نیست.

موقعی با اشاره به وجود 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور، گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی این است که لیزینگ ابزاری برای به تحرک درآمدن این بخش از بازار مسکن شود و زمینه فعال شدن بخش راکد بازار مسکن به وجود بیاید. اگر بتوانیم بخشی از این واحدها را وارد چرخه خرید کنیم، اتفاق بزرگی است.

وی در پاسخ به این سوال که در این قالب آیا فردی که درآمدی در سطح 3 میلیون تومان در ماه دارد، می تواند در قالب لیزینگ مسکن برای خرید اقدام کند، گفت: خیر، افراد با سطح درآمدی اشاره شده در صورتی می توانند با ابزار لیزینگ مسکن به خرید خانه اقدام کنند که مناطق ارزان تر را برای خرید انتخاب کنند.

 دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران درخصوص بازه زمانی بازپرداخت اقساط لیزینگ مسکن، گفت: با توجه به منابع شرکت های لیزینگ، حداکثر دوره بازپرداخت 60 ماه است.
موقعی در پاسخ به این سوال که لیزینگ ها چه برنامه ای برای تامین مالی دارند، اظهار داشت: جلساتی را با سازمان بورس و اوراق بهادار شروع کرده ایم تا بتوانیم از ابزارهای مالی مانند انتشار اوراق خرید دین و صکوک برای لیزینگ ها استفاده کنیم.
انتهای خبر/پ
×