قوانین کشور بزرگترین عامل بازدارنده تولید وصادرات است

کارآفرینان افراد مقاوم و خلاقی هستند و به عنوان سرمایه های ارزشمند هر جامعه تلقی می شوند، بدیهی است راه اندازی کسب و کار و نیز افزایش اشتغال در هر کشوری بدون وجود این افراد امکانپذیر نیست.

قوانین-کشور-بزرگترین-عامل-بازدارنده-تولید-وصادرات-است
  کارآفرینان که سهم بسزایی در تولید ثروت دارند باید مورد حمایت قانونی و مالی دولت قرار گیرند تا فضای مساعد برای کارآفرینی آنها فراهم شود تا با تولیدات خود ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کنند. در این باره با یکی از کارآفرینان برتر کشورمان به گفتگو نشسته و نظرات وی را در مورد فضای کسب و کار در ایران جویا شدیم.
 خودتان را معرفی کرده و راجع به فعالیت شرکت توضیح دهید؟ فرامرز گشایشی هستم. مدیر عامل شرکت زرین آب که تولید کننده انواع وان، جکوزی، سردوشی و کابینت حمام است. شرکت زرین آب در سال 1372 تاسیس شده است، در واقع من نخستین تولید کننده داخلی بودم که با استفاده از تکنولوژی و مدل های جدید اقدام به تولید وان حمام کردم. در حال حاضر واحد تولیدی زرین آب 100 نفر پرسنل و کارگر دارد؛ این در حالی است که در طول 4 الی 5 سال گذشته بسیاری از تولید کنندگان وان و جکوزی در کشوربه دلیل رکود تعداد کارگران و پرسنل خود را از 1000 نفر به 10 تا 15 تن کاهش دادند. در این شرایط شرکت زرین آب سعی کرد با فعال نگه داشتن خط تولید، مانع از تعدیل نیروهایش شود.
در حال حاضر مشکل اصلی اقتصاد کشور برای توسعه چیست؟ اینکه یک کشور توسعه محور شود باید از ثبات اقتصادی وقوانین کارآمد و به روز برخوردار شود. متاسفانه در حال حاضر قوانین فعلی کشور در بخش تولید و صادرات، مهمترین عامل بازدارنده برای توسعه اقتصادی به شمار می آیند. به طور مثال دو سال پیش اقدام به تولید و ساخت نوعی از وان حمام کردیم که تعرفه واردات مواد اولیه آن به کشور 40 درصد بود ولی تعرفه واردات کالای نهایی یعنی یک وان ساخته شده تنها 30 درصد بود و همین ناهماهنگی در قوانین موجب شد نتوانیم به تولید آن مدل وان ادامه دهیم.
در این زمینه هرچقدر با نهادهای مربوطه برای تغییر تعرفه رایزنی کردیم به جایی نرسیدیم. متاسفانه قوانین فعلی اقتصادی کشور بیشتر از آنکه تسهیل کننده امر تولید و صادرات باشد تسریع کننده واردات محض است. شرایط کسب و کار و تولید در کشور به اندازه ای نامساعد است که بسیاری از تولید کنندگان یا بخش بزرگی از ظرفیت تولید خود را غیرفعال کردند و یا کلا سرمایه های خود را از صنعت و صادرات خارج کردند و این یک زنگ خطر جدی است. از سوی دیگر قوانین مزاحم و ناکارآمد در فضای کسب و کارموجب شده تا جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی هم در بخش اقتصاد مولد به حداقل برسد.
 آیا در شرایط فعلی که بازار داخلی در رکود به سر می برد، برای کسب بازارهای خارجی اقدامی کردید؟ بله. ما روی صادرات خیلی کار کردیم و حتی صادراتی هم به کشور ارمنستان ومنطقه سلیمانیه عراق داشتیم ولی به دلیل مشکلات فراوان که در مسیر صادرات وجود داشت، نتوانستیم به صادراتمان ادامه دهیم.
 با بحران رکود در بازار داخلی چطور برخورد کردید و چگونه توانستید خط تولیدتان را فعال نگه دارید؟ وقتی دیدیم به دلیل وجود مشکلات نمی توانیم صادرات داشته باشیم، روی بازار داخلی متمرکز شده سعی کردیم تنوع محصولاتمان را افزایش بدهیم. البته از این طریق توانستیم سهم بیشتری از بازار داخلی را به دست آوریم.
تا چه حد به ایده ها و پیشنهادهای کارکنان خود بها می دهید؟ در کارخانه زرین آب 5 کارگروه تشکیل شده که درهر گروه چند کارگر وجود دارد و با این گروهها جلسات هفتگی داریم که زمینه برای بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات آنها فراهم شده است. من همیشه به کارگرانم گفتم که خودتان را جای من بگذارید و از منظر دلسوزی نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود کاراعلام کنید و بدانید این کار به نفع همه ماست چرا که اگر به هر دلیلی فعالیت در این کارخانه متوقف شود هم شما و هم من ضرر می کنیم.
در برخورد با چالش های مربوط به تولید و صادرات چه راهکارهایی ارائه می دهید؟ اگر چالش های مربوط به کارهای روتین و خط تولید باشد که به طور معمول در هر مجموعه تولیدی ممکن است پیش بیاید قطعا کارآفرین از دانش و تجربه و مقاومت کافی برای رفع آن برخوردار است ولی متاسفانه در حال حاضر چالش های مربوط به تولید و صادرات از جنس امور فنی و صنعتی نیست و خارج از واحد صنعتی توسط قوانین غیرکارآمد به کارآفرین تحمیل می شود، که عمدتا صنعتگر و تولید کننده در رفع آن کاملا ناتوان است.
آیا توانمندی و تجربه شخصی می تواند یک مدیر را موفق کند؟ قطعا تاثیری مهمی دارد، چرا که ویژگی های اکتسابی و علمی یک مدیر می تواند او را در به کارگیری توانایی و پتانسیل نیروی انسانی موفق کرده و همچنین با استفاده از تجهیزات وسرمایه موجود به یک مدیر موفق تبدیل شود.
 به عنوان یک کار آفرین چقدر خودتان را به اهدافتان نزدیک می بینید؟ من به تمام اهدافی که در سر داشتم، رسیدم. زمانی که یک دانشجوی مکانیک بودم دوست داشتم به جایی برسم که بتوانم تمام خط تولید را خودم طراحی کرده و بسازم. از این رو ماههای طولانی از 6 صبح تا 12 شب کار کردم تا به این هدف برسم که رسیدم. درحال حاضردوست دارم به کار طراحی و ساخت هواپیماها و ماشین های خاص بپردازم.
 آیا تجربه شکست در اهدافتان را داشتید؟ بله. در سال 71 من به طور کامل ورشکست شدم و به مدت یکسال کار در واحد صنعتی متوقف بود. ولی بعد از یکسال دوباره از صفر شروع کردیم و امروز به جایی رسیدم که 40 درصد از بازار ایران در بخش وان، جکوزی کابینت حمام و سر دوشی و حتی تولید برخی قطعات که قبلا وارد می شد را تامین کنم. علاوه برمحصولات یاد شده، هم اکنون قطعاتی را که قبلا وارد می شد تولید می کنیم. با توجه به بالا بودن هزینه های تولید در دنیا، ایران به لحاظ داشتن انرژی و نیروی انسانی فراوان، بهترین شرایط را برای تولید و صادرات دارد. متاسفانه قوانین بازدارنده اجازه نمی دهد از شرایط مان استفاده بهینه کنیم بنابراین در تولید و صادرات موفق نیستیم. اگر بگویند چه چیزی جلوی صادرات و تولید را گرفته است، می گویم قوانین . دولت باید برای بررسی و کارشناسی قوانین گروهها و سازمانهایی را ایجاد کند تا قوانین را اصلاح کند.
انتهای خبر/پ
×