زمین بازی دلالان در بازار مسکن

مشاور وزیر راه و شهرسازی به ضرورت تغییر سیاست های عرضه زمین تاکید کرد.

زمین-بازی-دلالان-در-بازار-مسکن
مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت تغییر سیاست های عرضه زمین اظهار کرد: سیاست گذاری زمین شهری در سه بعد مالکیت، ارزش و کاربری زمین باید به گونه ای تصمیم گیری شود که بهره برداری از این کالای کمیاب سبب افزایش قیمت زمین نشود و سوداگری در زمین رایج نشود، درحالی ما فرآیند سوداگری زمین را در کشور شاهد هستیم که سه ضربه به بازار ملک، اشتغال و اجرای پروژه های عمرانی وارد کرده است.
به این معنا که از یکسو منجر به افزایش قیمت ملک و اجاره بها شده، از سوی دیگر هزینه ایجاد اشتغال را به دلیل بالا بودن هزینه تامین مکان شغل بالا برده و همچنین سدی بر سر راه اجرای پروژه های عمرانی به دلیل مشکلات تامین و تملک زمین شده است.
 حسین عبده تبریزی با اشاره به رشد قیمت زمین در منطقه یک تهران طی سال های 70 تا 93 اظهار کرد: زمین در این منطقه در طول این سال ها 193 برابر رشد قیمت داشته؛ درحالی که در هیچ پروژه یا کسب وکاری چنین حبابی در دارایی نداشته ایم. همچنین اجاره بها طی سال های 84 تا 92 حدود 4/ 3 برابر شده است.از سوی دیگر وجود 2میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی نشان می دهد هیچ گاه سیاست عرضه و تقاضای زمین و مسکن در ایران با یکدیگر هماهنگ نبوده است.
به عنوان مثال متراژ مصرفی در تهران بین 50 تا 70 مترمربع است درحالی که سوداگران بسیاری از واحدهای مسکونی را با متراژهای بالا ساختند که با هدف سفته بازی بوده؛ ولی چون تقاضا نداشته واحد مسکونی خالی باقی مانده است.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرار است احتمالا سازمان ملی زمین و مسکن به سازمان ملی زمین تغییر نام دهد، افزود: مدیر این سازمان باید بداند منابع زمین شهری در سطح ملی ارزش گذاری شده و باید ببیند چگونه زمین در شهرها به کار گرفته شود تا بیشترین منافع برای مردمی که در این جغرافیا زندگی می کنند بدون کاهش امکانات برای نسل های بعدی قابل دسترسی باشد.
او اظهار کرد: مدیر زمین در ایران می داند که ساختارهای تصمیم گیری مربوط به مدیریت اراضی بر عهده افرادی است که صرفا روی منافع خاص خودشان اخذ تصمیم می کنند و منابع مشترک زمین در جغرافیای ایران با نرخ غیرقابل پایداری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
عبده تبریزی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت زمین به کل منافع ملی آسیب می زند، تاکید کرد: گاهی لازم است برای اجرای یک پروژه ریلی یا جاده ای 80 درصد هزینه یک پروژه را به خرید زمین برای ساخت اختصاص دهیم، بنابراین افزایش قیمت زمین آثار سوءملی دارد.
او افزود: افزایش قیمت زمین علاوه بر افزایش قیمت مسکونی بر واحدهای تجاری هم اثرخواهد گذاشت، در نتیجه بر اشتغال نیز اثر منفی دارد.
مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ارز مشابه وضعیت مسکن در سال 86 شده و هرکس ارز دارد مانند کسی که مسکن در آن سال داشت فکر می کند روز بعد گران تر خواهد شد، ادامه داد: در حال حاضر سرمایه های زیادی در زمین انباشته شده و این انباشت سرمایه به تولید مولد نمی انجامد. اگر این ثروت آزاد شود به بخش تولید بیاید ارزش های عظیمی خلق خواهد شد.
در حال حاضر بخش قابل ملاحظه ای از منابع بانکی در بخش املاک و مستغلات بلوکه شده است؛ ولی چون تقاضا برای آنها وجود ندارد امکان نقد کردن این املاک نیز وجود ندارد. درحالی که سیاست گذار بخش زمین نباید اجازه دهد که منابع مالی در این بخش بلوکه شود.
انتهای خبر/پ
×