شیب تورم مسکن ملایم خواهد بود

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به ثبات اقتصادی و نرخ سود بانکی انتظار نمی رود که بازار مسکن در نیمه دوم امسال جهش یابد و تورم مسکن متناسب با تورم عمومی خواهد بود.

شیب-تورم-مسکن-ملایم-خواهد-بود
  به گزارش پیام ساختمان، محمدمهدی مافی اظهار کرد: نوسانات کم دامنه بازار مسکن را نمی توان به عنوان رونق یا دوران گذار از رکود بخش مسکن تلقی کرد. واقعیت این است که با این عدد و رقم های پایین تعداد معاملات، بازار مسکن وارد رونق نمی شود. مضافا این که آمارها در کشور ما خیلی دقیق نیست و نمی توان چندان روی آنها حساب کرد.
 وی افزود: با این وجود اگر دولت حرکاتی در بخش مالی و فرادستی انجام دهد می تواند در جهت توسعه بازار مسکن و رونق کسب و کار موثر باشد. به اعتقاد من دولت باید تجدیدنظر دیگری در میزان سود سپرده های بانکی داشته باشد و بانک ها را موظف کند تا بخشنامه های قبلی را اجرا کنند. اینگونه می شود امیدوار بود که سرمایه ها به تدریج وارد بازار مسکن شود.
این کارشناس مسکن درخصوص پیش بینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال جاری گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم نشان داده اقدامات خود را با تعقل بیشتری نسبت به دولت های پیشین جلو می برد. از دولت کارهای یکباره ندیدیم و به همین دلیل ثبات اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد. البته بحث پرداخت مطالبات پیمانکاران شاید بتواند به حوزه ساخت و ساز رونق بدهد.
 مافی ادامه داد: اگر سود بانکی به همین منوال باشد تاثیر محسوسی در بازار مسکن ایجاد نمی شود و تورم مسکن به اندازه تورم عمومی خواهد بود. به نظر من در شش ماهه دوم مصرف کنندگان واقعی به این بازار رجوع می کنند و بحث بورس بازی و سرمایه گذاری برای سود آوری در بازار مسکن منتفی است. کما این که این شرایط معقول است و باید به این سمت برویم که مصرف کننده واقعی به بازار مسکن بیاید؛ نه این که عده ای برای سودآوری اقدام به خرید و فروش مسکن کنند. پیش بینی من این است که میزان تورم مسکن متناسب با تورم اسمی جامعه باشد.
این کارشناس مسکن با بیان این که موضوع مهم دیگر در حوزه مسکن، تناسب ساخت و ساز با شرایط اقلیمی و جمعیت پذیری مناطق مختلف کشور است، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی این بخش هنوز کار علمی انجام نداده است. وزیر و معاونان ایشان جسته و گریخته اظهارنظرهایی می کنند ولی مطالعات و کار علمی دقیق هنوز وجود ندارد. مسوولان بر اساس برداشت های خودشان اظهارنظری می کنند ولی انتظار این است که برنامه مدونی درخصوص آمایش سرزمین و پراکنش جمعیتی صورت گیرد.
 مافی، نوار جنوبی کشور را با توجه به دسترسی به آب های آزاد و سهولت حمل و نقل دارای پتانسیل خوبی برای ایجاد شهرهای جدید و توزیع جمعیت دانست و گفت: هم اکنون تمرکز جمعیتی کشور در کلان شهرهایی است که از آب کافی برخوردار نیستند؛ در حالی که سواحل مکران دارای تراکم بسیار پایینی از نظر جمعیت است. این موضوع همراستا با رونق و رکود و بحث سرمایه گذاری در حوزه مسکن بسیار مهم است.
وی هم چنین نوسازی بافت فرسوده در بعضی نقاط را فاقد مطالعات جامعه شناسانه دانست و افزود: آسیب نگاه صرفا تخریب و نوسازی در بافت های فرسوده بسیار بیش از فواید آن است. متاسفانه حداکثر برنامه ای که در حوزه بافت های ناکارآمد وجود دارد، دید مهندسی است که تخریب کنیم و دوباره بسازیم. به طور مثال در پروژه محله های سیروس و هرندی این موضوع به چشم می آید که باعث شد بافت جمعیتی اطراف از بین برود و آن جا که معضل نقطه ای داشتیم به کانون معضل تبدیل شد. ساخت و سازهای بی هدفی صورت گرفت که فاقد دیدگاه همه جانبه بود.
انتهای خبر/پ
×