فاصله زیادی با رونق پایدار مسکن داریم

عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: با توجه به اینکه قدرت خرید مسکن پایین است، تا زمانی که وضعیت اقتصادی متقاضیان واقعی مسکن بهبود نیابد با رونق پایدار مسکن فاصله خواهیم داشت.

فاصله-زیادی-با-رونق-پایدار-مسکن-داریم
  به گزارش پیام ساختمان، بیژن خطیبی در پاسخ به این سئوال که بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن و میزان معاملات در شهریور ماه افزایش 9 درصدی داشته است، آیا این رشد در حد تورم را می توان به منزله رونق جدی بخش مسکن در نظر گرفت، گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن حدود 7 درصد رشد داشته است اما باید اذعان کرد که در دوران رکود قرار داریم و این به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از این عوامل بروکراسی اداری و پایین بودن قدرت خرید است.
وی افزود: همه ساله در سه ماهه دوم سال اوج خرید و فروش مسکن و جابجایی است و بعد از آن دچار یک رکود می شویم پس این تغییرات و شوک در بازار به چند دلیل بوده که یکی از آنها کاهش نرخ سود بانکی توسط دولت بود.
 خطیبی ادامه داد: البته این رونق گذرا است و بنده احساس می کنم دوباره با یک نزول در معاملات مواجه شویم؛ پس تا زمانی که پروژه های عمرانی در کشور راه نیافتند، بحث نقدینگی در کشور حل نشود و وضعیت اقتصادی متقاضیان واقعی خرید مسکن بهبود پیدا نکند نمی توان با قاطعیت از رونق مسکن سخن گفت.
عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در خصوص بخشنامه شهردار جدید تهران در خصوص توقف فروش تراکم شناور گفت: مهندسان وابسته به ساخت وساز شهر هستند پس هر بخشنامه ای که باعث رکود ساخت وساز شود قطعاً بر عملکرد اعضای نظام مهندسی هم تأثیر خواهد گذاشت، اما اینکه این اقدام در جهت شفاف سازی و جلوگیری از فساد باشد قطعاً مفید و مؤثر خواهد بود.
خطیبی ادامه داد: تراکم شناور به این معنا نیست که تراکم دریافت کند و هرجا که دوست دارد اقدام به ساخت وساز کند؛ این بخشنامه با این هدف بوده است که جلوی فساد را بگیرد، یعنی به این معنی که اگر یک پیمانکاری که از شهرداری طلب داشت شهرداری اعلام می کرد که پول نقد ندارم بنابراین به جای طلب به این پیمانکار تراکم شناور می دادند.
 وی افزود: یعنی به جای 100 میلیون تومان طلب 100 میلیون تومان تراکم شناور داده می شد؛ حال این تراکم شناور چه می کند؟ اگر سازنده در یک منطقه ای ساخت وساز شهری کند به کمیسیون معماری مراجعه و وقتی پروانه ساخت تأیید می شود به جای اینکه به شهرداری پول بدهد، به شهرداری اعلام می کند که تراکم شناور دارد پس این تراکم شناور به این معنی نیست که اگر تراکم شناور دارید در هر نقطه ای می توانید اقدام به ساخت وساز کنید.
 به گفته وی، شهرداری به پیمانکاران شهرداری که از شهرداری طلب دارند به جای پرداخت پول تراکم شناور داده تا فرصتی برای پرداخت داشته و زمان آن را به عقب بیاندازد، بنابراین این تراکم شناور تأثیر چندانی بر روی ساخت وساز نخواهد داشت.
 خطیبی افزود: پس تیم جدید در شهرداری تهران این سختی کار را به جان خریده اند و باید طلب پیمانکاران را نقداً پرداخت کنند.
انتهای خبر/پ
×