افزایش سقف وام مسکن امسال در دستور کار نیست

یک مقام مسئول با بیان اینکه افزایش سقف وام مسکن امسال در دستور کار نیست،گفت:به شرطی دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات صندوق پس انداز یکم افزایش می یابد که دولت یارانه بپردازد.

افزایش-سقف-وام-مسکن-امسال-در-دستور-کار-نیست
محمدحسن مرادی مدیر طرح و برنامه بانک عامل حوزه مسکن درباره پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات صندوق پس انداز یکم اظهار داشت: امکان افزایش دوره بازپرداخت اقساط به شرطی فراهم می شود که به نحوی منابع آن تامین شود.
وی با تاکید بر اینکه هر تغییری در شرایط تسهیلات، بر روی مدل و ساز و کار صندوق پس انداز یکم اثرگذار است، ادامه داد: افزایش دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن می تواند منجر به کاهش و افزایش منابع شود بنا بر این باید در صورت اجرای این پیشنهاد، دولت از طریقی کسری منابع را جبران کند.
وی ادامه داد: جبران به این معنا که کسری صندوق با ارائه یارانه ای تامین شود. پیش از این هم کسری صندوق از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر جبران شد.
مرادی افزود: برای اجرای این پیشنهاد باید مبالغی تامین شود که منابع آن را می توان از طرق مختلف از جمله از محل صندوق توسعه ملی تامین کرد.
وی همچنین درباره امکان افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا پایان سال جاری گفت: افزایش سقف وام مسکن نه در دستور کار بانک است و نه در دستور کار وزارت راه و شهرسازی. همین مقدار وام می تواند سطح فعلی قدرت خرید متقاضیان هدف را پوشش دهد.
این مقام مسئول ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اگر سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد به همان میزان اقساط هم افزایش می یابد و در این صورت پرداخت اقساط از توان دهک های هدف خارج است.
مرادی با بیان اینکه در حال حاضر میزان افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم از آنچه که پیش بینی می شد، بالاتر است، گفت: هر چند در سال اول شروع به کار این صندوق استقبال مردم مطابق پیش بینی ها نبود اما در سال دوم میزان افتتاح حساب ها به 140 هزار نفر رسید که 20 هزار نفر بیشتر از پیش بینی ها به افتتاح حساب اقدام کردند.
وی با اشاره به امکان انصراف از اخذ وام مسکن پس از افتتاح حساب گفت: به افرادی که پس از افتتاح حساب از ادامه سپرده گذاری منصرف شوند، سود بانکی 10 درصدی متناسب با میزان دوره سپرده گذاری تعلق می گیرد.
مرادی ادامه داد: کسانی که پس از یک سال سپرده گذاری نسبت به خرید مسکن و استفاده از تسهیلات خود اقدام نکنند، امتیاز تسهیلات تا یک سال برای این افراد حفظ می شود. کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به 75هزار تومان این در حالی است که ،طی چند روز اخیر نرخ اوراق تسهیلات مسکن از 79 به 75 هزار تومان کاهش یافت و پیش بینی می شود روند کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن تا آذرماه با شیب کند ادامه داشته یا ثابت بماند.
در حالی که تابستان امسال معاملات مسکن با توجه به افزایش 15 تا 17 درصدی معاملات خرید و فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از وضعیت بسیار بهتری نسبت به معاملات مسکن در دوره رکودِ عمیقِ 5 سال اخیرِ بخش مسکن برخوردار بود، معاملات «اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن» نیز در طول تابستان با فراز و نشیب های متعددی مواجه شد که نرخ این اوراق را با تغییرات مواجه می کرد.

 ولی به طور میانگین نرخ ها در بازه 77 تا 79 هزار تومان متغیر بود.با این حال کاهش نرخ اوراق تسهیلات مسکن در روزهای اخیر به 75 هزار تومان نشان دهنده کاهش معاملات مسکن و تقاضای خرید این اوراق از بازار سرمایه است.
در روزهای اخیر روند کاهش قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن متعلق به شهریور ماه امسال که در فرابورس با نماد «تسه 9606» عرض می شود به هر برگه 76 هزار و 400 تومان کلید خورد.
انتهای خبر/پ
×