توسعه بخش مسکن و خروج اقتصاد ایران از رکود

گزارش های اخیر از حوزه بازار مسکن ایران نشان می دهد که این بخش تا حدودی از رکود خارج شده و خبر خوشی برای دیگر بخش های اقتصاد ایران است.

توسعه-بخش-مسکن-و-خروج-اقتصاد-ایران-از-رکود
گزارش های اخیر از بازار مسکن ایران خبرهای خوبی را برای دیگر بخش های اقتصاد ایران به همراه دارد. چراکه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بخش مسکن در ایران می تواند به دیگر بخش های اقتصادی به خروج از رکود کمک کند.
دلیل این امر این است که بخش مسکن ایران می تواند دیگر زیرمجموعه های اقتصادی وابسته به خود را به سمت جلو سوق دهد. به نظر می رسد بازار مسکن ایران با توجه به رشد 9.2 درصدی این بازار در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه قبل در حال خروج از رکود است.

ایرج رهبر دبیر انجمن سازندگان تهران گفت: بخش مسکن در حال خروج از رکود بلندمدت است و انتظار می رود که بهبود قابل توجهی در این حوزه در آینده شاهد باشیم. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی ایران ماه گذشته 15 هزار و 500 واحد مسکونی در تهران خریدوفروش شده است.
از سوی دیگر نرخ هر مترمربع واحد مسکونی در تهران 9.7 درصد رشد داشته و به متوسط 4 میلیون و 760 هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر آمارهای ارائه شده از نیمه نخست سال مالی جاری نشان می دهد در شش ماه نخست امسال 85 هزار و 200 واحد مسکونی در تهران معامله شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.8 درصد رشد داشته است و در عین حال قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی 6.2 درصد افزایش یافته است.
به طور کلی تورم بخش مسکن ایران در شش ماه منتهی به شهریور 9.9 درصد افزایش داشته است. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال مالی جاری رشد 3.7 درصدی را تجربه کند.
در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است؛ توسعه صنعت نفت و گاز، بخش صنعت، ساخت وساز و بخش خدمات به ترتیب 3.8، 4.1، 2.5 و 2.8 درصد طی سال جاری خواهد بود. تولید ناخالص ایران نیز در سه ماهه نخست سال مالی جاری 55 میلیارد دلار بوده است.
انتهای خبر/پ
×