انبوه سازان رغبتی به بافت های فرسوده ندارند

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از ارائه راهکارهای جدید به انبوه سازان و حذف محدودیت ها برای ورود به بافت های فرسوده خبر داد و گفت: تهران 3 تا 4 هکتار زمین دولتی دارد که انبوه سازان می توانند برای ساخت مسکن در این زمین ها و واگذاری به متقاضیان اقدام کنند.

انبوه-سازان-رغبتی-به-بافت-های-فرسوده-ندارند
هوشنگ عشایری در پاسخ به این سوال که طبق گفته های وزیر راه و شهرسازی، انبوه سازان توان و یا رغبتی برای ورود به بافت های فرسوده ندارند، گفت: فعالیت انبوه سازان طبیعتاً در مناطقی که ساختار سکونتگاهی به خود گرفته است و در آن جریان زندگی وجود دارد سخت تر از ساخت وساز در بیابان ها است.

وی افزود: به سه دلیل ساخت وساز در مناطقی که ساختار سکونتگاهی به خود گرفته مشکل است که اولین دلیل آن هماهنگی مالکان برای تخریب تعداد زیادی از واحدهای مسکونی و احداث واحدهای مسکونی جدید است.

عشایری با اشاره به اینکه مدل ورود به بافت های فرسوده یکی دیگر از دلایل مشکلات انبوه سازان در این بافت هاست، اظهار داشت: اگر سازنده ها در بیرون از شهر بخواهند اقدام به ساخت وساز کنند مشکلات و محدودیت های شهرسازی در آنجا مطرح نیست، به طوری که در خارج از بافت های فرسوده و یا در بیابان ها به راحتی ساختمان های 10 طبقه و بیشتر احداث می شود اما در داخل بافت های فرسوده محدودیت های نظام شهری وجود دارد.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران محدودیت اجرا را یکی دیگر از عوامل نبود انگیزه برای ورود انبوه سازان به بافت های فرسوده دانست و گفت: در داخل بافت های فرسوده به دلیل وجود انشعابات و شرایط سخت در کوچه ها و معابر سازنده ترجیح می دهد خارج از بافت های فرسوده اقدام به ساخت وساز کند.

وی با تأکید بر اینکه بخش اجرایی قابل حل است اما مشکل اصلی محدودیت های نظام شهری است، خاطرنشان کرد: نگاه سوداگرانه سازندگان باید در بخش محدودیت های نظام شهری کاهش یابد و آنها نباید انتظار داشته باشند که می توانند چند طبقه بیشتر از طرح تفصیلی در بافت های فرسوده اقدام به ساخت وساز کنند.

 عشایری با اشاره به اینکه به هر حال توافق با مالکان بافت های فرسوده برای ساخت مسکن سخت و دشوار است تصریح کرد: شاید سخت ترین قسمت ساخت مسکن در بافت های فرسوده نظام پیاده سازی بافت قدیم باشد که بسیار مهم است؛ چراکه در این بخش خانواده ها از محله ها باید رانده شوند و باید در نظر داشت که این خانواده ها کجا باید ساکن شوند و اگر از آن محله مورد نظر خارج شد، آیا دوباره به آن محله بازخواهد گشت.
 
ارائه پیشنهاد به انبوه سازان برای ساخت مسکن در بافت های فرسوده

 وی ادامه داد: در جلسات با انبوه سازان به آنها اعلام کرده ایم که می توانند به جای ساخت مسکن در حجم بالا برای ساخت حتی در حد 10 واحد مسکونی نیز اقدام کنند و ما به این سازندگان اعلام کرده ایم که شما را هم انبوه ساز می دانیم.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران خاطرنشان کرد: در جلساتی که با انبوه سازان داشتیم برای ورود آنها به بافت های فرسوده گام های خوبی برداشته شده است که اولین گام آن اختصاص 1000 میلیارد تومان از محل صندوق خانه یکم که مختص خرید مسکن می باشد برای ساخت مسکن به انبوه سازان است.

عشایری افزود: در این بخش انبوه سازان می توانند با هماهنگی مالکان بافت های فرسوده نسبت به ساخت مسکن که نرخ سود آن 8 درصد است اقدام کنند.
وی اضافه کرد: در جلسه ای که با انبوه سازان داشتیم اعلام شد که دریافت تسهیلات از صندوق خانه یکم مستلزم سپرده گذاری است بنابراین به آنها این اطمینان و این راهکار را دادیم که انبوه سازان می توانند از امتیاز مالکانی که در این صندوق سپرده گذاری کرده اند استفاده کنند و برای آنها اقدام به ساخت مسکن کنند و اقساط آن تسهیلات را متقاضیان و مالکان بافت های فرسوده پرداخت کنند.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت:در ادامه این جلسه راهکار دیگری که به انبوه سازان ارائه شد این بود که اگر انبوه سازان نتوانند با مالکان بافت های فرسوده برای تملک به هماهنگی برسند می توانند از اراضی دولت استفاده کنند و سپس این واحدهای مسکونی را به متقاضیان واگذار کنند.

عشایری خاطرنشان کرد: قرار بر این شده تا یک کارگروهی از سوی انبوه سازان و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران برای رفع و رجوع این اقدام تشکیل شود. وی ادامه داد: در تهران 3 تا 4 هکتار زمین دولتی وجود دارد که انبوه سازان می توانند در این بافت ها ورود و اقدام به ساخت وساز مشارکتی با دولت کنند و سپس این واحدهای مسکونی را به مردم بفروشند.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×