وضعیت بازار مسکن در پاییز تغییری نمی کند

بازار مسکن احتمالا در فصل پاییز با پنج محرک جدید موقعیت خود را از نظر تعداد معاملات در وضعیت ثبات نگه خواهد داشت.

وضعیت-بازار-مسکن-در-پاییز-تغییری-نمی-کند
  به گزارش پیام ساختمان، بخش مسکن در آستانه پیش رونق تحت تاثیر پنج محرک جدید در فصل پساجابه جایی احتمالا وضعیت خود را نسبت به تابستان از نظر تعداد معاملات حفظ خواهد کرد.
چشم انداز اقتصادی مناسب"، "تحریک تقاضا از طریق تسهیلات ارزان قیمت"، "نگرانی از رسیدن نرخ رشد قیمت مسکن به تورم عمومی"، "ارایه تخفیف از سوی مالکان واحدهای نوساز" و "برنامه دولت برای نوسازی بافت های ناکارآمد" از جمله محرک های امیدوارکننده بازار مسکن در نیمه دوم 1396 خواهد بود. با توجه به متوسط بازدهی 40 درصد بخش مسکن طی 40 سال گذشته و تکمیل دوره رکود 48 ماهه مسکن رونق این بازار با ورود دو گروه سرمایه گذاران "سفته باز" و خریداران واقعی قوت گرفته است.
در مردادماه سال جاری 18 هزار معامله مسکن در شهر تهران انجام شد و هنوز آمار شهریورماه ارایه نشده است اما احتمالا در پاییز به دلیل پایان فصل جابه جایی با افت اندکی از نظر تعداد معاملات مواجه می شویم. با این که قیمت مسکن در شهر تهران 4.67 میلیون تومان است نرخ رشد آن هنوز 1.5 درصد پایین تر از نرخ تورم قرار دارد اما رشد 6.2 درصدی قیمت مسکن شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد که شرایط برای ورود سرمایه گذاران آینده نگر فراهم شده است.
 از سوی دیگر دولت نرخ سود تسهیلات سپرده گذاری برای خانه اولی ها را 9.5 درصد و در بافت فرسوده به 8 درصد رسانده است. طی 2.5 سال اخیر 260 هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند که بعد از یک سال می توانند وام بگیرند. با توجه به تعداد پایین دریافت کنندگان تسهیلات تا کنون، ظرفیت بالقوه ای در طرف تقاضا از طریق این صندوق ایجاد شده است.
 هم چنین گزارش های میدانی نشان می دهد به دنبال خواب سرمایه طی چهار سال اخیر، برخی سازندگان واحدهای متوسط قیمت مجبور به ارایه تخفیف از 5 تا 20 درصد شده اند که می تواند در ورود تقاضای میانه به بازار مسکن موثر باشد.
دولت نیز در پی برنامه ریزی چهار ساله از ابتدای 1392 برای نوسازی بافت های فرسوده، حاشیه ای و ناکارآمد به دنبال تحقق اهداف خود در این بافت ها است؛ تا جایی که نرخ سود تسهیلات خرید و ساخت مسکن در بافت فرسوده را برای اولین بار در تاریخ پس از انقلاب به 8 درصد رساند. این مشوق احتمالا با ورود متقاضیان واقعی بخش مسکن برای خرید و نوسازی بافت های ناکارآمد مواجه می شود.
از ابتدای سال 1396 بازار مسکن شهر تهران با چند ریزنوسان در بافت فرسوده، بخش املاک کوچک متراژ و ارزان قیمت نشانه های خروج غیرتورمی از رکود را این بار از جنوب شهر تهران بروز داده که پیشتازی منطقه 12 به عنوان دربردارنده بیشترین پلاک های بافت فرسوده در رشد متوسط قیمت مسکن با افزایش 13 درصدی طی تیرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش 56 درصدی پروانه های ساختمانی در مناطق 11 و 12 طی چهار ماه و رشد 49 درصدی تقاضا برای خرید واحدهای 16 تا 20 سال موید این مساله است. با این حال تعداد معاملات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه سال جاری کاهش 2.5 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد.
حامد مظاهریان ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ می گوید: چهار سال است که قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم بوده و خریداران واقعی خرید می کنند که خبر خوبی است.
باید درصد افزایش قیمت مسکن را با تورم سالیانه مقایسه کرد. اگر افزایش قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم باشد نشان می دهد که این بازار خالی از دست سفته گران است و خریداران واقعی وارد این بازار شده اند که هم اکنون اینگونه است.
 وی درباره تحولات چند ماه اخیر بازار مسکن گفت: اینها را پیش نشانگرهای رونق و رکود می نامیم. هم اکنون 5.6 درصد افزایش قیمت مسکن داریم.
در تهران میانگین قیمت 4.65 میلیون تومان است. شاید در مناطق مختلف این رقم متفاوت باشد ولی این میانگین افزایش در کل کشور است.
 با توجه به اینکه افزایش قیمت 5.6 درصد و تورم حدود 10 درصد است پس هنوز بازار مسکن سودده نیست. لذا کسی به این نتیجه نرسیده که پول را از بانک بیرون بیاورد و وارد بازار مسکن شود. با این وجود بعضی کارشناسان دفاتر املاک، رکود معاملات مسکن را قبول ندارند و معتقدند خلوت شدن دفاتر مشاوران املاک به خاطر مراجعه مردم به شبکه های اجتماعی برای خرید و فروش املاک است. با اینکه مسکن به دوره پیش رونق خود نزدیک می شود،
کارشناسان معتقدند با توجه به عواملی همچون کاهش مهاجرت، اسکان جمعیت و مازاد 4.7 میلیون مسکن خالی و نیمه خالی در کشور، جهش قیمت مسکن بعید به نظر می رسد. حال حسام عقبایی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک ـ معتقد است: نیمه دوم سال جاری پایان دوره رکود مسکن خواهد بود اما جهش قیمت نخواهیم داشت. پیش بینی من این است که افزایش قیمت مسکن در حد 10 درصد متناسب با نرخ تورم اتفاق بیفتد.
انتهای خبر/پ
×