مسکن مهر اشتباه اجرا شد

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مسکن مهر هم به نوعی مسکن اجتماعی است ولی با سیاست متفاوت و به زعم من اشتباه انجام شده است.

مسکن-مهر-اشتباه-اجرا-شد
  به گزارش پیام ساختمان، حامد مظاهریان گفت: چهار سال است که قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم بوده و خریداران واقعی در بازار حضور پیدا می کنند و این خبر خوبی برای خریداران واقعی مسکن است. باید درصد افزایش قیمت مسکن را با تورم سالیانه مقایسه کرد. اگر افزایش قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم باشد نشان می دهد که این بازار خالی از دست سفته گران است و خریداران واقعی وارد این بازار شده اند که هم اکنون این گونه است. افزایش قیمت مسکن پایین تر از نرخ تورم است
وی درباره تحولات چند ماه اخیر بازار مسکن گفت: قیمت مسکن و تعداد معاملات انجام شده را می توان پیش نشانگرهای رونق و رکود نامید. افزایش قیمت مسکن در تهران در پایان مرداد ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود 5.6 درصد بوده است. در این مقطع میانگین قیمت یک مترمربع آپارتمان در تهران 4.65 میلیون تومان گزارش شده است. شاید در مناطق مختلف این رقم متفاوت باشد ولی این میانگین افزایش در کل کشور نیز اتفاق افتاده است. با توجه به اینکه افزایش قیمت 5.6 درصد و تورم حدود 10 درصد است پس هنوز بازار مسکن سودده نیست. لذا کسی به این نتیجه نرسیده که پول را از بانک بیرون بیاورد و وارد بازار مسکن شود.
 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: سیاست ما این است که بتوانیم طرف تقاضا را تقویت کنیم. من معدود افرادی را می شناسم که با پول نقد، مسکن خریداری کرده باشند و اغلب همه ما تجربه کرده ایم که خرید مسکن عمدتا با وام اتفاق می افتد. صندوق پس انداز مسکن یکم بهترین ایده ای است که در این راستا شکل گرفته است. نرخ سود این تسهیلات در بافت های فرسوده شهری 8 درصد و در دیگر مناطق شهری 9.5 درصد است که پایین ترین بهره ای است که بانک ها برای وام در نظر می گیرند. قبل از سال 1392 وام مسکن 20 میلیون تومان با نرخ سود بالا بوده است. الان این رقم به 160 میلیون تومان با نرخ سود 9.5 درصد رسیده که اتفاق مطلوب و قابل توجهی است. بعد از 2.5 سال منابع مسکن از طریق سپرده شش برابر می شود
مظاهریان با بیان اینکه ما سه گروه متقاضی مسکن در جامعه داریم، گفت: یک گروه دو دهک بالایی هستند که خودشان می توانند مشکل شان را حل کنند. حدود سه دهک پایین جامعه هم مسکن اجتماعی دریافت می کنند. سایر افراد، گروهی هستند که شغل دارند، ولی نیازمند حمایت هستند. صندوق پس انداز مسکن یکم بهترین مسیر برای این افراد است. پولی که در این صندوق سپرده گذاری می شود بعد از 6 ماه به دو برابر می رسد. بنابراین اگر 10 میلیون تومان سپرده بگذارید بعد از دو سال و نیم، منابع شما به حدود 60 میلیون تومان خواهد رسید. مظاهریان، سیاست دولت را افزایش رقم و کاهش نرخ سود وام مسکن عنوان و تاکید کرد: دولت معتقد است میزان وام باید 80 درصد قیمت مسکن را بپوشاند، بهره آن کاهش یابد و مدت زمان بازپرداخت وام افزایش پیدا کند. بانک ها مشکلاتی دارند که آنها را در جهت این سیاستگذاری درست، محدود می کند ولی همواره مردم این خواست را مطالبه می کنند. پیشنهاد کاهش دوره سپرده گذاری از 6 به 5 ماه
 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: برنامه ریزی براساس منابع محدود شکل می گیرد. اگر منابع محدود نبود که اصلا نیازی به برنامه ریزی نبود. در حال حاضر خواسته وزارتخانه این است که دوره سپرده گذاری در صندوق پس انداز یکم مسکن از 6 ماه به 5 ماه کاهش یابد.
 ورود دولت مخل بازار مسکن است
مظاهریان خاطرنشان کرد: درخصوص بازار مسکن باید از دو نوع رکود و رونق صحبت کنیم. رونق سفته بازی را باید از بازار مصرفی مسکن تفکیک کنیم. از این نوع رونق تجربه بدی داریم که باعث افزایش پی درپی قیمت می شود. ورود دولت به این بخش همیشه مخل بازار بوده است. همیشه در تاریخ ما مردم خودشان مسکن خودشان را ساخته اند. دولت ها وظیفه دارند حمایت و از این طریق بازار را تنظیم کنند. هر زمانی که مداخله دولت وجود داشته، اشکالاتی پیش آمده و مصداق درست کردن ابرو و کور کردن چشم شده است.
مسکن مهر باعث افزایش بی رویه حاشیه نشینی شد
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وقتی شما می گویید هرکس خانه ندارد اسم نویسی کند مقدار زیادی تقاضای غیرواقعی ایجاد می کنید. ممکن است از روستاها و شهرهای اطراف هرکس که به فکر مسکن نیست، فکر کند می تواند تقاضایی را ثبت کند. لذا مسکن مهرباعث افزایش بی رویه حاشیه نشینی شد.
مظاهریان همچنین درخصوص تفاوت مسکن اجتماعی با مسکن مهر گفت: مسکن اجتماعی برای محرومین و کسانی است که حمایتی نیستند و خودشان نمی توانند برای مساله تامین مسکن خود اقدامی انجام دهند. این دست برنامه ها در دنیا به عنوان مسکن اجتماعی شکل گرفته است. مسکن مهر هم به نوعی مسکن اجتماعی است ولی با سیاست متفاوت و به زعم من اشتباه انجام شده است. مسکن اجتماعی بخش عمده اش کمک به پرداخت اجاره و ودیعه مسکن و بخشی هم به ساخت اختصاص پیدا می کند. این طرح سالیانه 100 هزار خانوار را به مدت پنج سال تحت پوشش قرار می دهد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×