menu

ثبت آگهی رایگان

رشد معاملات و افزایش قیمت مسکن

همزمان با افزایش قیمت مصالح ساختمانی و کاهش نرخ سود، بسیاری از مسئولان خبر از رونق این بازار و در نتیجه گرانی مسکن می دهند.

رشد-معاملات-و-افزایش-قیمت-مسکن
گزارش های میدانی در طی دو ماه اخیر حاکی از رشد معاملات مسکن و از سویی افزایش قیمت بوده است.
 به گفته بسیاری از سازندگان مسکن افزایش نرخ دستمزد کارگران و نیز گران شدن قیمت آهن طی چند ماه گذشته، تبدیل به مهم ترین بهانه مالکان برای بالا بردن قیمت خانه ها شده است. کارشناسان معتقدند با ایجاد اقدامات لازم از جمله پرداخت تسهیلات مسکن و کاهش نرخ سود بانک می توان به پایان امپراطوری رکود در بازار مسکن امیدوار بود.
بانک مرکزی بر اساس داده های سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور اعلام کرد: مردادماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران حدود چهار میلیون و 600 هزار تومان بوده که در مقایسه با تیرماه تا یک درصد و نسبت به مرداد سال گذشته تا 6.2 درصد افزایش قیمت دارد. بیشترین رشد متوسط قیمت در ماه مورد بررسی نسبت به مرداد سال گذشته به منطقه شش با حدود 11.6 درصد و بیشترین کاهش به منطقه 22 با 0.4 درصد تعلق دارد.
در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران بالاترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود 9 میلیون و 900 هزار تومان در منطقه یک (1.1 درصد رشد) و کمترین آن حدود دو میلیون و 200 هزار تومان و در منطقه 18 (5.5 درصد افزایش) است.
در مردادماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی به حدود 17 هزار و 984 واحد رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 6.1 درصد افزایش دارد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا نیز از این حکایت دارد که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 46.7 درصد بیشترین سهم از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده اند که در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته 4.8 واحد درصد کاهش و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بیش از 15 سال افزوده شده است.
جزئیات معاملات انجام شده بر اساس مناطق مختلف شهرداری تهران نیز نشان می دهد که از بین مناطق 22 گانه، منطقه 5 با 15.8 درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را دارا بوده است. همچنین مناطق 4 و 2 با سهم های 11 و 9.9 درصد در رتبه های بعدی قرار دارد.
در مجموع 73 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در تهران به 10 منطقه و 27 درصد دیگر به 12 منطقه باقی مانده اختصاص دارد. همان طور که آمارها نشان می دهند و به گفته بسیاری از مسئولان در آینده نه چندان دور شاهد افزایش قیمت مسکن به ویژه در بخش اجاره خواهیم بود.
اثرگذاری 70 درصدی قیمت زمین در نرخ مسکن
 فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور با اشاره به اینکه علاوه بر کاهش نرخ سود بانکی عوامل دیگری از جمله دستمزد کارگران ، مصالح ساختمانی، زمین در افزایش قیمت مسکن تأثیر خواهد داشت، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت زمین در قیمت تمام شدن مسکن بین 70 تا 80 درصد تأثیرگذار است.
وی در ادامه افزود: قیمت زمین طی چند سال گذشته افزایش یافته و این خود زمینه ساز رشد تمام شده قیمت مسکن است.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور با اشاره به اینکه اقتصاد کشور بیمار است،گفت: کاهش نرخ سود بانکی می تواند زمینه ساز بهبود اقتصاد کشور و در نتیجه رونق بازار مسکن شود. وی در خصوص بازار اجاره افزود: هم اکنون شاهد افزایش نرخ اجاره بیش از نرخ تورم هستیم که این خود ناشی از بهم خوردن نظم در بازار اجاره نشینی است.
پور حاجت تصریح کرد: بازار اجاره کشور دچار کمبود در واحدهای خالی شده و این خود می تواند در آینده برای بخش مسکن مشکل ساز شود زیرا به دلیل کمیاب شدن واحد مسکونی باید منتظر افزایش قیمت نیز باشیم.
 دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور بیان کرد: فعالان حوزه تولید و عرضه مسکن باید به یک ساماندهی درستی برسند و اگر قرار است یک انظباطی ایجاد کنیم، باید این مهم در بخش تولید مسکن صورت گیرد. برخلاف نظر انبوه سازان عضو کمیسیون عمران مجلس معقتد است که این بازار با اقدامات موجود رونق نمی گیرد.
تسهیلات جوابگوی خرید مسکن نیست
محمد دامادی عضوکمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه باید بخش های مختلف اقتصادی دولت باهم همسو باشند، اظهار کرد: بخش مسکن یکی از ارکان اصلی اقتصاد ایران است، زیرا بیش از یک هزار شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم با آن درگیر هستند. وی در ادامه افزود: پرداخت تسهیلات نمی تواند جوابگوی خرید یک واحد مسکونی 500 میلیون تومانی باشد، بنابراین باید میزان سود و حجم سپرده ها و از سوی دیگر پرداختی ها با یکدیگر هماهنگ باشند.
عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: باید قوانین و قواعد آخوندی در این زمینه با بخش اقتصادی کشور هماهنگ باشد و بتواند هرچه سریعتر برنامه دقیق تری در خصوص نوسازی بافت های فرسوده ارائه دهد. براساس این گزارش بازار مسکن در شهر تهران در مردادماه امسال با استقبال متقاضیان خرید مسکن همراه بود، به طوریکه تعداد معاملات واحد های مسکونی شهر تهران در این ماه به 18 هزار فقره رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 23.7 و 6.1 درصدی نشان می دهد.
در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 46.7 میلیون ریال بالغ گردید که نشانگر رشد6.2 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. در مجموع در پنج ماهه اول سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی تهران حدود 69 هزار واحد بوده که نسبت به پنج ماهه اول سال قبل 1.5 درصد رشد دارد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در تهران چهار میلیون و 500 هزار تومان بوده که رشد 5.5 درصدی دارد.
انتهای خبر/پیام ساختمان
×