سال جهانی گردشگری پایدار برای توسعه

گزارش های سازمان های بین المللی ازجمله آنکتاد نشان می دهد که صنعت گردشگری می تواند فرصت های چشمگیری را برای اشتغال شایسته، رشد اقتصادی پایدار و ریشه کن سازی فقر در کشورهای درحال توسعه فراهم سازد.

سال-جهانی-گردشگری-پایدار-برای-توسعه
صنعت گردشگری اکنون 10 درصد از تولید ناخالص جهان را تشکیل می دهد. از هر 10 شغل موجود در جهان امروز، یک شغل متعلق به صنعت گردشگری است و 30 درصد از تجارت جهانی در حوزه خدمات نیز به این صنعت اختصاص دارد. در بسیاری از کشورها این صنعت نقشی حیاتی در اقتصاد ایفا می کند و حتی امرار معاش مردم به آن وابسته است.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سال 2017 را به عنوان «سال جهانی گردشگری پایدار برای توسعه» معرفی کرده و بر ظرفیت های این صنعت برای کمک به ریشه کن سازی فقر تأکید کرده است. از بین 17 هدفی که در سال 2015 از سوی جامعه بین الملل به منظور دستیابی به توسعه پایدار در افق 2030 تعیین شد، سه هدف مستقیماً به صنعت گردشگری مربوط می شود. گردشگری همچنین با اهداف راهبردی دیگری از قبیل رشد اقتصادی پایدار و اشتغال شایسته، تولید و مصرف پایدار و نیز حفاظت از اقیانوس ها و استفاده پایدار از آنها گره خورده است.
در چهل و یکمین اجلاس سالانه گردشگری جهان که در کشور روآندا –از مهم ترین مقاصد گردشگری آفریقا- در حال برگزاری است، مقوله ارتباط بین صنعت گردشگری و توسعه پایدار، موضوع اصلی بحث محسوب می شود. در این اجلاس که سازماندهی آن بر عهده انجمن تجاری موسوم به شورای صنفی آفریقا و انجمن سفر و گردشگری آفریقا بوده و هیئت توسعه روآندا در برگزاری آن همکاری داشته است، مقامات ارشد کشورهای آفریقایی، متخصصان صنعت گردشگری و سرمایه گذاران بین المللی فعال در این حوزه گرد هم آمده اند تا چگونگی ایجاد اشتغال و سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی آفریقا با تکیه بر صنعت گردشگری را بررسی کنند.
شرکت کنندگان در این اجلاس به الگوهای نوآورانه در کسب وکار، فناوری های جدید و همکاری های تجاری راهبردی در حوزه گردشگری در سطح قاره ای و جهانی نیز خواهند پرداخت. همچنین قرار است در این اجلاس، چهارچوبی برای شبکه سازی و کشف محصولات و بازارهای جدید گردشگری و نیز حفظ و ارتقای حیات وحش و میراث فرهنگی غنی آفریقا تدوین شود.
موکیسا کیتویی، دبیرکل کنفرانس بین المللی تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) در مراسم افتتاحیه چهل و یکمین اجلاس سالانه گردشگری جهان خطاب به حاضران گفت: «این یک فرصت بزرگ برای شناخت و بررسی وضعیت صنعت گردشگری در آفریقا است. رشد این صنعت، فرصت های اقتصادی عظیمی را برای همه جوامع فراهم خواهد آورد. صنعت گردشگری آفریقا کماکان به رشد خود ادامه خواهد داد و از بیش از 21 میلیون شغل محافظت خواهد کرد. گردشگری یک ابزار فوق العاده در راه رسیدن به توسعه پایدار است».
 دکتر کیتویی در ادامه خاطرنشان ساخت: «تأثیرات صنعت گردشگری بر توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای آفریقایی می تواند فراتر از حد تصور باشد. ما باید این صنعت را به گونه ای مدیریت کنیم که همه از ثمرات آن بهره مند شوند و کسی در این میان جا نماند. ما برای موفقیت در این مسیر باید سیاست گذاری مناسبی داشته باشیم، همکاری بین دولت و بخش خصوصی را تقویت کنیم، جنبش های مردمی را موردحمایت قرار دهیم و صلح و امنیت را برقرار نماییم».
دبیرکل آنکتاد در پایان تصریح کرد: «گردشگری پایدار باید فضای مناسبی را برای گسترش فعالیت های اقتصادی پایدار و بلندمدت فراهم نماید و مزایا و درآمدهای آن باید به گونه ای عادلانه بین فعالان و ذی نفعان تقسیم گردد». در حاشیه چهل و یکمین اجلاس سالانه گردشگری جهان در روآندا، اداره کنندگان اجلاس با همکاری شرکت فیس بوک و سازمان مردم نهاد «جنبش تکریم آفریقا» چندین کارگاه آموزشی را در مورد نحوه استفاده از ابزارهای دیجیتال به منظور توسعه کسب وکار برای بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط برگزار خواهند کرد.
 بر اساس گزارش سال 2017 آنکتاد در مورد روند توسعه اقتصادی در آفریقا، صنعت گردشگری می تواند محرکی برای رشد اقتصادی فراگیر و مکملی برای استراتژی های توسعه اقتصادی در کشورهای آفریقایی باشد؛ استراتژی هایی که با هدف کمک به متنوع سازی و تغییر ساختار اقتصادی این کشورها تدوین شده اند.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×