بازدید امروز تا این لحظه 5604 بار

مخالفت با قانون پیش فروش ساختمان برای برخی منفعت دارد

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی گفت: قانون پیش فروش ساختمان در دولت و مجلس به تصویب رسیده و باید اجرا شود؛ بنابراین کسانی که این قانون را غیرقابل اجرا می دانند، ذینفع هستند.

مخالفت-با-قانون-پیش-فروش-ساختمان-برای-برخی-منفعت-دارد

به گزارش پیام ساختمان، حسین معصوم، مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بعد از انقلاب قوانینی در خصوص پیش فروش ساختمان به تصویب رسیده است، گفت: قانون پیش فروش ساختمان مراحل خودش را در دولت و مجلس گذراند و در نهایت به تصویب رسید و اجرا می شود؛ بنابراین برخی از کسانی که این قانون را ناکارآمد و غیرقابل اجرا می دانند، ذینفعانی هستند که نمی خواهند مسیر تعهدات مسیر مشخص و روشنی باشد.

وی افزود: هیچ کدام از این قوانین از ضمانت و کارایی لازم برخوردار نبودند و به واسطه مشکلاتی که وجود داشت، قانون گذاران به این نتیجه رسیدند که باید یک قانون با کارایی لازم در جلوگیری از وقوع جرایم و تضمین حقوق پیش خریداران، تصویب کنند.

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مخالفان این قانون کسانی هستند که نمی خواهند سودشان کمتر شود، عنوان داشت: عموما این افراد نمی خواهند پیش سند تنظیم کنند و تعهداتشان را انجام دهند یا اگر کار به مشکل خورد، خسارتی بدهند.

احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در ادامه خاطرنشان کرد: در اواخر دهه 80 با یک فضای بسیار آشفته مواجه شدیم که کلاهبرداری های بسیار زیاد و متعددی در حوزه پیش فروش ساختمان صورت گرفت؛ به این صورت که افراد دو برابر ساختمان هایی را که قرار است بسازند، پیش فروش می کردند و هنوز هم پرونده های زیادی مانند نگین غرب وجود دارد که تعیین تکلیف نشده اند.

معاون قوه قضائیه با اشاره به ورود قوه قضائیه به مساله پیش فروش ساختمان عنوان داشت: در اواخر سال 89 قانون پیش فروش ساختمان و آپارتمان تصویب شد؛ این قانون نقش مهمی در پیشگیری از وقوع جرم داشت و خوشبختانه این موضوع را کنترل کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه قوه قضائیه از رسانه ها در خواست داشت که در موضوع پیش فروش ساختمان، قانون تازه تصویب را اطلاع رسانی کنند، گفت: مردم اطلاعی نداشتند و سازندگان نیز اقدام به پیش فروش ساختمان در روزنامه ها می کردند که باعث می شد مردم نیز دچار مشکل شوند.

انتهای خبر/پ
×