چین همچنان اولین میزبان کالاهای ایرانی

مروری بر آمارهای رسمی گویای آن است که در اولین ماه سال جاری همچنان کشور چین علاوه بر واردات، در حوزه صادرات نیز پرچم دار بوده و بیشترین صادرات ایران به سوی این کشور است.

چین-همچنان-اولین-میزبان-کالاهای-ایرانی

به گزارش پیام ساختمان، تا پایان فروردین ماه سال جاری بیش از 106 کشور جزو بازارهای صادراتی ایران بوده اند که از این میان کشور چین به تنهایی 24.900 از سهم وزنی و 22.599 از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب این کشور با واردات بیش از دو میلیون و هفت هزار تن کالا اولین مقصد صادراتی ایران بوده که ارزش صادرات این کشور بیش از 614 میلیون و 995 هزار دلار بوده است.

پس از چین، امارات متحده عربی دومین مقصد صادراتی ایران بوده که واردات آن از ایران بالغ بر یک میلیون و 385 هزار تن بوده و 17.19 وزن کالاهای صادراتی ایران به مقصد این کشور عرب نشین بوده است. ارزش صادرات به این کشور نیز بالغ بر 496.52 دلار بوده است که در مجموع 18.24 سهم صادراتی کشور را به خود اختصاص می دهد.

در میان کشورهای همسایه نیز عراق با واردات بیش از یک میلیون و 52 هزار تن کالا از ایران سومین بازار بزرگ صادراتی ایران محسوب می شود که فروردین ماه سال جاری در مجموع از نظر وزنی 13.066 از صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. ارزش واردات به این کشور نیز بالغ بر 388.26 میلیون دلار بوده که در مجموع 14.26 ارزش کل صادرات کشور را در بر می گیرد.

هند چهارمین مقصد صارداتی ایران است که طی فروردین ماه سال جاری نزدیک به 780 هزار تن کالا از ایران وارد کرده و در مجموع 9.68 از وزن صادرات ایران به این کشور اختصاص یافته است. از نظر ارزش نیز صادرات ایران به هند رقمی حدود 245 میلیون دلار بوده است که 9.11 ارزش کل صادرات کشور را در بر می گیرد.

جمهوری کره پنجمین مقصد صادراتی ایران است که  بالغ بر 329 هزار تن واردات داشته و در مجموع 4.9 از وزن صادرات کشور به سمت کره رفته است. از نظر ارزش نیز 153 میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده که 5.633 از کل صادرات ایران را در بر می گیرد.

افغانستان به عنوان ششمین بازار صادراتی ایران نیز طی فروردین ماه نزدیک به 399 هزار تن کالا از ایران وارد کرده و 4.95 درصد از صادرات ایران مربوط به این کشور همسایه می شود البته از نظر ارزش حجم صادرات به این کشور رقمی معادل 147 میلیون و 388 هزار دلار بوده است که 5.41 کل ارزش صادرات ایران را در بر می گیرد.

ترکیه نیز به عنوان هفتمین مقصد صادرات ایران طی فروردین ماه بالغ بر 281 هزار تن واردات داشته  و از نظر وزنی 1.42 از کل صادرات ایران به این کشور همسایه بوده است. از نظر ارزش مالی نیز صادرات به این کشور 1133 میلیون و 756 هزار دلار بوده و در نهایت 4.18 درصد از کل صادرات کشور را در بر می گیرد.

تایلند هشتمین بازار صادراتی ایران است که طی اولین ماه سال جاری بالغ بر 281 هزار تن کالا وارد کرده و در مجموع 3.49 درصد از وزن کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. البته حجم مالی صادرات به این کشور معادل 107 میلیون و 671 هزار دلار برآورد شده که 3.95 ارزش صادرات ایران می شود.

ژاپن نهمین بازار صادراتی ایران بوده که بالغ بر 178 هزار تن واردات داشته و 2.21 درصد از وزن صادرات کشور مربوط به ژاپن می شود. از نظر ارزش دلاری نیز 70 میلیون و 708 هزار دلار حجم صادرات به این کشور بوده که 2.66 درصد از کل ارزش صادرات کشور را شامل می شود.

پاکستان  به عنوان دهمین بازار صادراتی ایران شناخته شده که 165 میلیون و 565 هزار تن واردات از کشور داشته و در مجموع 2.5 از وزن صادرات کشور به این کشور همسایه روانه شده است. از نظر ارزش نیز 46 میلیون و 741 هزار دلار یعنی معادل 1.72 درصد از کل ارزش صادرات کشور در ارتباط با این کشور بوده است.

همچنین کشورهای ترکمنستان، سنگاپور، عمان، تایوان و کنیا در رده های یازدهم تا پانزدهم جدول صادرات ایران قرار گرفته اند و در مجموع در فروردین ماه سال جاری 87.64 درصد از وزن و 92.22 درصد از ارزش صادرات ایران مربوط به این پانزده کشور بوده است.

در مجموع ایران در اولین ماه سال جاری بالغ بر هشت میلیون تن صادرات داشته است که ارزش آن معادل دو میلیارد و 722 میلیون دلار می شود.

انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×