بازار مسکن عقبگرد نکرد

یک کارشناس مسکن گفت: با قرارگیری در ایام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برخی فروشندگان از عرضه واحدهای خود به بازار مسکن به طور موقت خودداری می کنند اما حرکت بازار مسکن به سمت رونق ادامه دارد.

بازار-مسکن-عقبگرد-نکرد

به گزارش پیام ساختمان، علی قائدی کارشناس مسکن گفت: البته این موضوع موردی است و انتظار می رود پس از اعلام نتایج انتخابات و همچنین نیمه اول امسال، حجم معاملات مسکن بازهم افزایش یابد و فاز پیش رونق ادامه یابد.

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن سیاست های بانک مسکن در حمایت از طرف تقاضای خرید ملک، اظهار کرد: برمبنای چشم انداز کوتاه مدت بازار معاملات مسکن در سال 96 حداکثر تا نیمه اول سال، تشدید پیش رونق معاملات بیش از سایر گزینه ها محتمل است که در این میان نقش حمایتی تسهیلات خرید مسکن غیرقابل انکار است.

وی بابیان اینکه فاز پیش رونق معاملات در بازار مسکن از سال گذشته با افزایش حجم خریدوفروش آپارتمان های مسکونی عملاً بازار مسکن را از حالت رکود خارج کرد، گفت: هرچند نشانه های رونق کامل هم اکنون در بازار معاملات مسکن دیده نمی شود اما بازگشت به رکود در بازار معاملات مسکن نیز منتفی است.

قائدی تأکید کرد: نشانه هایی مبنی بر ادامه حرکت بازار مسکن در فاز پیش رونق و تشدید پیش رونق در بازار معاملات خریدوفروش آپارتمان بر مبنای آمارهای رسمی و مطالعات میدانی مشاهده می شود که این نشانه ها هرگز علائمی از بازگشت به رکود را منعکس نمی کند.

وی با اشاره به موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یکی از مهم ترین عوامل برون بخشی در تعیین وضعیت بازار مسکن در نیمه اول سال 96 به خصوص طی هفته های اخیر و آینده کوتاه مدت پیشرو خاطرنشان کرد: هم اکنون بازار مسکن تحت تأثیر نرخ سود بانکی، تغییرات تورم و همچنین تغییرات مثبت و منفی بازار رقیب قرار دارد اماا آنچه مسلم است اثرگذاری انتخابات ریاست جمهوری به مراتب در مقطع زمانی حاضر- کوتاه مدت- از سایر پارامترهای گفته شده مؤثرتر است.

این کارشناس مسکن درعین حال تأکید کرد: بااین وجود هیچ کدام از عوامل گفته شده و اثرگذار در بازار مسکن از ابتدای سال تاکنون منجر به عقب گرد بازار معاملات خریدوفروش آپارتمان به فاز رکود نشده اند و تأثیر روانی ناشی از برگزاری انتخابات به صورت مقطعی و در برخی موارد در قالب خودداری موقت برخی فروشندگان مسکن از عرضه فایل های فروش به بازار مسکن خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که از ناحیه سمت تقاضای مصرفی که هم اکنون اصلی ترین متقاضیان بازار مسکن هستند چنین مکثی رصد نمی شود هرچند تعداد فایل های عرضه شده به بازار مسکن نیز تقریباً با سطح تقاضای مصرفی حاضر در بازار ملک همخوانی دارد. این موضوع به معنای عدم عقب نشینی تقاضای مؤثر از بازار معاملات مسکن است.

قائدی تصریح کرد: در خصوص روند قیمت مسکن در نیمه اول سال 96 با توجه به وضعیت فعلی انتظار می رود افزایش محسوسی در قیمت ها ایجاد نشود و بازار مسکن حداکثر در سطح تورم عمومی نوسان های جزئی را در برخی موارد تجربه کند. هرچند احتمال بروز این نوسان نیز در همه مناطق قطعی نخواهد بود.

وی همچنین با تأکید بر ضرورت تغییر مسیر سازندگان از واحدهای لوکس گران قیمت و تجاری به ساخت واحدهای مسکونی مصرفی گفت: به نظر می رسد در سال جاری نیز دست کم تا نیمه اول امسال شاهد تداوم وضعیت سال گذشته در بازار مسکن باشیم؛ سال گذشته شیب منفی رشد ساخت وساز به صفر رسید اما درعین حال تحرک محسوسی در راستای رشد قابل توجه حجم سرمایه گذاری های جدید ساختمانی تجربه نشد.

قائدی به سازندگان توصیه کرد برای کسب بازدهی معقول در سرمایه گذاری ساختمانی و فروش سریع تر واحدها به منظور بازگشت اصل و سود سرمایه به آن ها، اولویت سرمایه گذاری های خود را برساخت مسکن مصرفی متناسب با نیاز فعلی بازار تقاضا قرار دهند و از ساخت واحدهای لوکس، بزرگ متراژ و گران قیمت خودداری کنند. وی درعین حال افزایش حمایت از گروه های مصرفی در بازار مسکن و کاهش غیردستوری نرخ سود غیر بانکی را از مهم ترین ابزارهای سرعت بخشی به بازار مسکن در مسیر رونق عنوان کرد.

انتهای خبر/پ
×