در جلسه کارگروه کانی های صنعتی خانه معدن ایران مطرح شد

آماده باش صنعت ساختمانی برای خروج از رکود

تولیدکنندگان کانی های صنعتی به عنوان تامین کنندگان اصلی مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک، برنامه های خود را برای تولید رقابتی در بازار داخلی و ارتقای کیفیت محصولات شان در بازار جهانی اعلام کردند.

آماده-باش-صنعت-ساختمانی-برای-خروج-از-رکود

به گزارش پیام ساختمان، رسیدن به یک نرخ مشخص برای محصولات کاشی و سرامیک یکی از راهکارهایی است که می تواند باعث تولید رقابتی در کشور شود. این درحالی است که اکنون فعالیت بخش عمده ای از کارخانه های تولیدکننده محصولات صنعتی همچون کاشی و سرامیک در ایران به دلیل رکود حاکم بر بخش مسکن کشور و همچنین کم شدن میزان صادرات محصولات به کشورهای منطقه با چالش روبه رو شده است.

اما چندی پیش خبری از سوی بانک مرکزی مبنی بر روند رو به رشد بخش مسکن از پاییز سال گذشته اعلام شد که نویدبخش حرکت رو به جلوی آن در سال جدید است. این موضوع بازار محصولات معدنی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و آنها می توانند با برنامه ریزی مناسب از این فرصت استفاده مفید ببرند.  

رشد بازار مسکن  

در حالی تعمیق رکود در بازار ساخت وساز مدت ها بر صنعت ساختمان کشور سایه افکنده که خبرها حاکی از خروج بازار مسکن از رکود است. در همین زمینه نیز مشاور اقتصادی رئیس جمهور در سخنرانی خود در دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد که آمارهای جدید بانک مرکزی نشان داده بخش مسکن از پاییز سال 95 روند رو به بهبودی در پیش گرفته و بر این اساس پیش بینی می شود این بخش به عنوان یکی از پیشران های رشد در سال 96 از رکود خارج شود.با توجه به این موضوع، تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هم نسبت به تحریک بازار ساخت وساز و رونق فروش محصولات خود امیدوارتر از سال گذشته شده اند و برنامه ریزی هایی برای افزایش تولید و ارائه مواد اولیه به کارخانه های تولید مصالح ساختمانی کرده اند. در همین زمینه روز گذشته در جلسه کارگروه کانی های صنعتی خانه معدن ایران برنامه های جدید تولیدکنندگان مصالح ساختمانی مورد بحث قرار گرفت. اعضای این کارگروه معتقدند با ایجاد ثبات در فضای کلان اقتصادی کشور، تولیدکنندگان می توانند بهتر و مطمئن تر برای جهت گیری تولید خود برنامه ریزی کنند زیرا با توجه به گشایش تحریم های ایران و بهبود روابط بین المللی دو راه برای بهبود کسب و کار آنها به وجود خواهد آمد. به گفته حاضران در این جلسه در گام نخست، می توان با ارتقای کیفیت در بازارهای داخلی، تولید رقابتی ایجاد کرد و در گام بعدی اگر به سمت تولید صادرات گرا تمایل پیدا شود، امکان فتح بازارهای جهانی برای آنها به وجود خواهد آمد.

تحریک تقاضا در بازار   

اعضای کارگروه کانی های صنعتی با تاکید بر اینکه مطالبات تولیدکنندگان مصالح ساختمانی تشکلی مانند خانه معدن ایران به شکل کارشناسی حل خواهد شد، در این جلسه اظهار کردند: درحال حاضر 2 فاکتور کیفیت و نرخ در بازار، سبب تحریک تقاضاست و بیشتر تولیدکنندگان این بازار به دلیل اینکه مشتریان محصولات آنها (کارخانه های کاشی و سرامیک) رضایت داشته باشند، به ارتقای کیفیت خود اهمیت می دهند.

این در حالی است که ارزش مواد اولیه فقط 2/4 درصد از ارزش محصولات تولیدی کاشی را شامل می شود و معادل همین مقدار یا کمی بیش از آن هزینه حمل خاک ها به کارخانه های مصرف کننده است و این مسئله در تعیین نرخ بسیار اثرگذار است.در همین زمینه حمیدرضا معصومی عضو هیات رئیسه کمیته کانی های صنعتی خانه معدن ایران عنوان کرد: رونق بازار مسکن سبب می شود بازار خاک های صنعتی کشور هم تحریک شود و تقاضا برای این محصولات در بازار ساخت وساز افزایش یابد.

رکود بخش مسکن در سال های اخیر سبب شده که بسیاری از کارخانه های کاشی و سرامیک کشور دچار بحران شوند و تولیدشان توقف یابد. از این رو انتظار داریم در این زمینه مسئولان چاره ای بیندیشند و جلوی صدور مجوزهای جدید احداث واحدهای کاشی و سرامیک را بگیرند.

معصومی ادامه داد: اگرچه برخی پیش بینی می کردند که صدور مجوزهای احداث کارخانه بدون برنامه مشخصی برای تولید، همین سرنوشت را در صنعت کاشی و سرامیک خواهد داشت. اکنون متوجه شده ایم که بدون نگاه کارشناسی برای واحدی با ظرفیت 700 میلیون متر مربعی جواز تاسیس صادر شده و 30 میلیون یورو برای احداث کارخانه تخصیص داده شده است.  

او افزود: در مقطع کنونی واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک به دلیل همین محدودیت ها با ظرفیت 700 میلیون متر مربع بدون استراتژی مشخصی با مشکل روبه رو هستند. ضمن اینکه مصرف داخلی کاشی و سرامیک در داخل حدود 160میلیون مترمربع است و حدود 110 میلیون متر مربع صادرات داریم. البته در سال گذشته صادرات مان نسبت به سال 94 با نرخ پایین تری انجام شد.

درحال حاضر معادن بسیاری از خاک های صنعتی در کشور وجود دارند که از نظر کیفیت در سطح قابل قبولی قرار دارند و نیاز صنایع داخلی کشور (تولیدکنندگان کاشی و سرامیک) را تامین می کنند. اما نکته مهم، استفاده بهینه از این محصولات فرآوری و تولید محصولات با کیفیت و رقابت با کشورهای تولیدکننده کاشی و سرامیک در جهان است. همچنین استفاده از روش های نوین برای تولید محصولات و طراحی محصولات براساس سلیقه بازارهای جهانی می تواند محصولات تولیدی ایران را در رقابت با سایر کشورهای فعال در این صنعت همچون ترکیه قرار دهد زیرا با توجه به ظرفیت بالای ایران در زمینه تولید کاشی و سرامیک در کشور، در صورت توجه و برنامه ریزی دقیق برای این محصولات می توان ارزش افزوده قابل قبولی از این صنعت به دست آورد زیرا ما را در حرکت به سمت صادرات محصولات غیرنفتی یاری می دهد.

انتهای خبر/پ
×