عربستان سهم بازار نفت منطقه را به ایران واگذار می کند

بلومبرگ اعلام کرد: در حقیقت عربستان را یکی از بازندگان و ایران و عراق را برندگان اصلی توافق اوپک باید نامید که در این میان سعودی ها سهم شان را از بازار نفت منطقه به این دو کشور واگذار می کنند.

عربستان-سهم-بازار-نفت-منطقه-را-به-ایران-واگذار-می-کند
به نقل از بلومبرگ و بر اساس تحقیق انجام شده در مؤسسه سرمایه گذاری ابوظبی، عربستان سعودی به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت در جهان سهم بازار خود را در برابر ایران و عراق از دست می دهد.

بلومبرگ می نویسد دلیل از دست رفتن سهم بازار عربستان اجرای توافق اوپک است که بر اساس آن کشورهای تولیدکننده نفت را متعهد کرد تا تولید خود را به منظور بالا بردن قیمت نفت کاهش دهند.

«کریستف راحل» در کنفرانسی در دوبی، گفت: «اگر شما درباره برندگان بازار نفت صحبت می کنید باید روی ایران و عراق متمرکز شوید».

بر اساس این گزارش کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کرده اند که تولید نفتشان را کاهش دهند که در این میان سهم عربستان 486 هزار بشکه در روز و سهم عراق 210 هزار بشکه در روز است و در این میان ایران هم نه تنها تولید خود را کاهش نداد بلکه 90 هزار بشکه در روز هم اجازه دادند که افزایش دهد.

راحل که پیش از این با شرکت نفتی بی پی همکاری می کرد گفت: ایران تولید نفت خود را به واسطه لغو تحریم های بین المللی افزایش داده است. این در حالی است که عربستان سعودی حتی بیش از سهم توافق اوپک تولید خود را کاهش داده است.

عربستان می داند که سهم خود را در بازار به واسطه افزایش تولید نفت ایران از دست می دهد.عربستان زمانی با توافق اوپک موافقت کرد که تولید نفت ایران در اوج بود. به نظر می رسد تلاش برای کسب سهم از بازار نفت بیشتر در آسیا مطرح است.

بر اساس آمارهای منتشره توسط گمرک ایران و عراق فروش نفت خود را در چین افزایش داده اند این در حالی است که عربستان سعودی در این بازار از روسیه جا مانده است و آنگولا بزرگ ترین تأمین کننده نفت چین به شمار می رود. عربستان سهم خود را در بازارهای منطقه از دست می دهد چرا که دیگر کشورها توانسته اند تولید نفت خود را افزایش دهند.حتی عربستان تلاش می کند تا با کاهش قیمت فروش نفت به عربستان سهم خود را در این منطقه نگه دارد.

عربستان احتمالاً قیمت رسمی خود را برای ماه ژوئن هفته آینده منتشر خواهد کرد. و این احتمال وجود دارد که دیگر کشورهای منطقه هم از این قیمت تبعیت کنند. جنگ سهم بازار اوپک پایانی ندارد.

عربستان در سال گذشته نزدیک به 100 میلیارد دلار کسری بودجه داشت که حتی مجبور شد یارانه بسیاری از کالاها و از جمله انرژی را بردارد، از سویی درگیر جنگ با یمن است که این مسئله فشار اقتصادی زیادی را به این کشور وا رد کرده تا جایی که مجبور به فروش آرامکو بزرگترین شرکت نفتی و دولتی این کشور شده است.
انتهای خبر/پ
×