پاساژ کویتی ها به مرمت نیاز دارد

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: ریزش ساختمان پلاسکو آسیب چندانی به ساختمان های اطراف وارد نکرد اما پاساژ کویتی ها با توجه به قدمت و عدم توجه به نگهداری دائم، هم اکنون دچار فرسودگی شده و باید مرمت شود.

پاساژ-کویتی-ها-به-مرمت-نیاز-دارد
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: ریزش ساختمان پلاسکو آسیب چندانی به ساختمان های اطراف وارد نکرد اما پاساژ کویتی ها با توجه به قدمت و عدم توجه به نگهداری دائم، هم اکنون دچار فرسودگی شده و باید مرمت شود. بیژن خطیبی اظهار کرد: کنار پلاسکو دو ساختمان ادامه پلاسکو (پاساژ) و پاساژ کویتی ها قرار دارد که در روزهای اولیه صحبتی مبنی بر تخریب کویتی ها برای سهولت در آواربرداری انجام شد. بر این اساس از سازمان نظام مهندسی برای بررسی موضوع درخواست صورت گرفت که ما به محل اعزام شدیم. وی افزود: ساختمان کویتی ها مورد بازبینی قرار گرفت و به نماینده دادستان اعلام کردیم در حال حاضر و با توجه به شرایط کنونی نیاز به تخریب ساختمان کویتی ها نیست؛ چرا که مشاهدات نشان می داد استحکام پاساژ کویتی ها نسبت به قبل تغییر چندانی نکرده است. مضافا این که از ساختمان کویتی ها می توانستیم به عنوان جبهه امدادرسانی استفاده کنیم که به سهولت کارها کمک کند و این اقدام انجام شد. عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این که در عین حال پاساژ کویتی ها نیاز به تعمیر و نگهداری فوری دارد گفت: این ساختمان قدیمی و فرسوده است. از سوی دیگر با توجه به این که بحث نگهداری و مرمت بناها در طی سال های متمادی پس از احداث این بنا جدی گرفته نشده، این ساختمان در شرایط خطرناکی قرار دارد. خطیبی ادامه داد: درخواستی از سوی دادستانی برای بررسی پاساژ کویتی ها شده است که دو گروه از کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان سازمان نظام مهندسی به طور موازی در حال بررسی وضعیت این ساختمان هستند که در روزهای آینده نتایج مطالعات اعلام می شود. وضعیت مرکز تجارت جهانی فردوسی و ساختمان علاءالدین نیز از ماه ها قبل در حال بررسی است، اما برای ساختمان آلومینیوم درخواستی نشده و اظهارنظری هم در این زمینه نکردیم. وی خاطرنشان کرد: پلاسکو یک برج داشت که فرو ریخت و یک پاساژ در ادامه آن بود که تخریب برج ممکن بود به آن ساختمان آسیب برساند اما به علت این که پلاسکو در زمان خودش طراحی خوبی داشت، برج در جای خودش فرو ریخت و برای ساختمان های اطراف بجز یک دهنه از پاساژ پشتی که شامل چند باب مغازه می شد آسیب جدی به سایر بناهای اطراف وارد نشد. عضو تیم بررسی کننده وضعیت ساختمان های اطراف پلاسکو با بیان این که در تمام دنیا برای ساختمان ها طرح مقاوم سازی انجام می شود گفت: آیین نامه های دنیا به روز می شود و هر روز علم مهندسی بالا می رود ولی در شهر تهران بخصوص در ساختمانهای خصوصی و نیمه خصوصی این کار انجام نمی شود. خطیبی یادآور شد: در ماده 105 قانون کار، قانون به بازرسان تاکید کرده اگر در ساختمانی ایمنی رعایت نمی شود، موضوع را به دادسرای عمومی محل اعلام کنند که از دادستان درخواست پلمب و تعطیلی محل گرفته شود، اما در اداره کار بازرس به آن تعداد نیست. در تهران فکر می کنم تعداد بازرسان حدود 500 تا 600 نفر باشد. به همین دلیل سازمان نظام مهندسی آمادگی خود جهت همکاری در زمینه بازرسی ها را به اداره کار اعلام کرده است. در این زمینه حدود پنج ماه قبل تفاهم نامه ای بین سازمان نظام مهندسی و وزارت کار به امضا رسید، اما برای عملیاتی شدن نیاز به همت و همدلی بیشتری است.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×