کاهش 80 درصدی مقاومت بتن ها در دمای 800 درجه سانتی گراد

مطالعات محققان کشور نشان می دهد که هرچه مقاومت بتن افزایش یابد، در برابر آتش سوزی ضعیف تر است؛ به گونه ای که در دمای 100 درجه سانتی گراد ترک هایی بر روی سطح بتن ایجاد می شود.

کاهش-80-درصدی-مقاومت-بتن-ها-در-دمای-800-درجه-سانتی-گراد
  مطالعات محققان کشور نشان می دهد که هرچه مقاومت بتن افزایش یابد، در برابر آتش سوزی ضعیف تر است؛ به گونه ای که در دمای 100 درجه سانتی گراد ترک هایی بر روی سطح بتن ایجاد می شود. مرتضی بسطامی در نشست تخصصی «بررسی عملکرد ساختمان ها در برابر خطرات چندگانه و مدیریت سانحه» با تاکید بر اینکه ساختمان پلاسکو یک ساختمان فولادی بوده است، افزود: در هفته گذشته اظهارنظرهایی درخصوص ارجحیت سازه های بتن آرمه ای بر سازه های فولادی مطرح شد، ولی باید گفته شود که سازه های بتن آرمه ای مسائل خاص خود را دارد. وی با اشاره به مطالعات انجام شده از سازه های ویران شده در آتش سوزی، اظهار کرد: مطالعات انجام شده درخصوص سازه های ویران شده در اثر آتش سوزی در سال های 1970 تا 2002 نشان می دهد که بیشترین سازه های ویران شده بر اثر آتش سوزی سازه های بتن آرمه ای بوده است. به گونه ای که در این بازه زمانی هفت مورد از سازه های ویران شده بر اثر آتش سوزی بتن آرمه ای، شش مورد فولادی (سه مورد آن حمله تروریستی از جمله واقعه 11 سپتامبر بوده است)، پنج مورد بنایی و دو مورد چوبی بوده است. بسطامی با بیان اینکه به دلیل ارزان بودن بتن تعداد سازه های بتن آرمه ای رو به افزایش است، تاکید کرد: در حال حاضر در برخی از شهرها 80 درصد سازه ها بتن آرمه ای است. دانشیار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با بیان اینکه در سال های 1970 تا 2002، 13 مورد از ساختمان های ویران شده ناشی از آتش سوزی چهار تا هشت طبقه بوده است، ادامه داد: سه مورد ساختمان های ویران شده ناشی از آتش سوزی 9 تا 20 طبقه و شش مورد نیز سازه هایی با بیش از 20 طبقه بوده است. بسطامی با اشاره به حوادث مشابه ساختمان پلاسکو در دنیا گفت: شبیه ترین سانحه به پلاسکو در سال 2000 در اسکندریه مصر رخ داد که این ساختمان شبیه پلاسکو تولیدی پارچه بوده و از نوع بتن آرمه ای بوده است. وی با تاکید بر اینکه سیستم اطفاء حریق این ساختمان در زمان آتش سوزی از کار افتاد، خاطرنشان کرد: پس از 9 ساعت آتش این ساختمان کنترل شد، ولی به صورت ناگهانی فرو ریخت و 27 نفر در زیر آوار ماندند. این محقق با تاکید بر اینکه ما در کشور درخصوص مدیریت بحران خلع هایی داریم، یادآور شد: متاسفانه در هیچ کدام از دانشگاه های مهندسی کشور درسی درخصوص مهندسی آتش تدریس نمی شود. وی خلع دیگر کشور در این زمینه را مقررات ایمنی ساختمان نام برد و گفت: مباحث 6 و 3 مقررات ملی درخصوص بارگذاری و تحلیل سازه ها در برابر آتش ساکت است. وی ادامه داد: ما توانستیم آخرین مدل بتن را در سال 2011 ارائه کنیم و این مدل در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است؛ ولی در کشور این بحث ها به فراموشی سپرده شده است. بسطامی در عین حال با تاکید بر اینکه در ساختمان های بلند به سمت استفاده از بتن های مقاوم حرکت شده است، اظهار کرد: این در حالی است که هرچه مقاومت بتن افزایش یابد، در برابر آتش سوزی ضعیف تر است. به گونه ای که دما بیش از 100 درجه سانتی گراد موجب ایجاد ترک هایی در سطح بتن می شود و به سرعت گسترش می یابد. وی به مطالعات انجام شده در این زمینه اشاره کرد و افزود: مطالعات ما نشان داده است که مقاومت بتن در دمای 800 درجه سانتی گراد تا 80 درصد کاهش می یابد. وی یادآور شد: در این مطالعات ما بر روی 500 نمونه بتنی ساخته شده با مصالح بومی کشور، نشان داد که مقاومت بتن از دمای 200 درجه سانتی گراد به بالا به صورت صعودی کاهش می یابد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×