مسکن مهر در بافت فرسوده خوب نتیجه می داد

بافت های فرسوده شهری بخش بزرگی از شهرهای بزرگ کشور را تشکیل می دهند و درعین حال که نشانه هویت شهرها هستند و نشانه های تاریخی بسیاری در خود جای داده اند، مشکلاتی نیز برای زیست شهری ایجاد نموده و زندگی را بر ساکنان این مناطق تنگ کرده اند. شهرداری ها هر یک بنا به صلاح دید خود تسهیلاتی را برای رونق ساخت وساز در بافت های فرسوده تدارک دیده اند اما با رشد بی رویه قیمت ها، بسته تشویقی ارائه شده توسط دولت، از بازارِ مسکن بازماند و ساخت وساز در مناطق فرسوده از رونق افتاد.

مسکن-مهر-در-بافت-فرسوده-خوب-نتیجه-می-داد
عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت و ساز چه در مناطق فرسوده و چه در جای های دیگر تحت تاثیر بازار مسکن است ،گفت: وقتی بازار مسکن رکود پیدا می کند نخستین جایی که تأثیر می پذیرد بافت فرسوده شهری است، چرا که سازنده ها دیگر سرمایه خود را به خطر نمی اندازند و با شهرداری یا مالکان املاک ریزدانه وارد مشارکت نخواهند شد. حمزه شکیب، در رابطه با بسته های تشویقی شهرداری ها گفت: بسته های تشویقی در حال حاضر عملاً درصد زیادی از قیمت تمام شده مسکن را پوشش نمی دهد. وقتی این بسته ها کارآیی دارند و مورد استقبال قرار می گیرند که منحصر در بافت فرسوده باشد. سازنده ها جایی فعالیت می کنند که از بازگشت سرمایه خود مطمئن باشند و چرخه دارایی زودتر اتفاق بیفتد. در دادن بسته پیشنهادی و طرح ریزی برای ساخت وساز در بافت های فرسوده، این مسائل باید در نظر گرفته شده و راهکارهای معنادار اندیشیده شود. این استاد دانشگاه ادامه داد: به نظر من بسته تشویقی نباید در عوارض محدود باشد، بلکه باید یک سری طرح های جامع و کلان را در بافت های فرسوده اجرا کنیم که برای سازنده ها منفعت اقتصادی و برای مالکانِ املاک ریزدانه در بافت های فرسوده شهری جذابیت داشته باشد. فکر می کنم نیاز است چنین طرحی ابتدا به صورت جامع تعریف شود و یک گروه مشاورین خبره طرح را تدوین و فرآیند آن را از آغاز تا انتها بسنجند. باید یک کار بنیادی صورت گیرد و تنها از یک زاویه به مسائل نگاه نشود و تمام ابعاد آن بررسی شود. وی پروژه مسکن مهر در بافت های فرسوده را راهکاری مناسب ارزیابی کرد و اظهار کرد: اگر مسکن مهر در بافت فرسوده انجام می شد گزینه بسیار مناسبی بود،یعنی اگر مسکن مهر را می آوردیم در قالب طرح های تفصیلی و طرح های موضعی برای مناطق مختلف شهر تهران را بافت های فرسوده می گنجاندیم، در آن صورت نتیجه خوبی می داد و هم این بافت را می توانستیم احیا کنیم و هم به ساخت مسکن می پرداختیم. وی خاطر نشان کرد: چنین طرحی مکانیزم مناسب خود را می خواهد. در طرح مسکن مهر، زمین رایگان در اختیار دولت بود و برای آن پولی پرداخت نمی شد. اما اگر این طرح بخواهد در زمین های شهری یا بافت فرسوده انجام گیرد باید هزینه آن پرداخت و هزینه ها در قالب مسکن محاسبه شود. اینها مسائلی است که راهکارهای آن را باید یک تیم مشاور پیدا کند. من فکر می کنم حل مشکل بافت فرسوده حتی اگر هزینه زیادی داشته باشد، در مجموع برآیند آن مناسب است، چرا که معضلات فرهنگی مان را به این ترتیب زودتر می توانیم حل کنیم. واقعیت این است که از سال 82 تا چند ماه پیش که ما در شورای اسلامی شهر تهران بودیم نتوانستیم در مورد بافت فرسوده کاری انجام دهیم .به نظر من حل مشکل بافت های فرسوده عملی است و لازمه اش این است که یک طرح جامع تهیه شود و یک تیم خبره برای این مشکل راهکار عملی و کارا ارائه کنند.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×