بازار تهران فرو می رود؟

منطقه بازار تهران در طول دست کم 10 سال گذشته، بیش از پیش شاهد تخریب ، گودبرداری و ساخت وسازهای فراوان بوده است و حدود 10 روز پیش نیز زمین در بازار تهران دوبار فرونشست، بطوریکه یک مسئول میراث فرهنگی از بسته شدن قنات های منطقه 12 تهران خبر داده است.

بازار-تهران-فرو-می-رود
به گزارش پیام ساختمان، حدود 10 روز پیش زمین در بازار تهران دوبار فرونشست، اتفاقی که پیش از این هم در نقاط مختلف تهران رخ داده بود، اما به نظر می رسد بازار تهران به عنوان قلب تاریخی این کلان شهر در حال هشدار دادن است و زمینش دیگر توان نگهداری این همه برج و پاساژ را ندارد. هشداری که ترسیم گر آینده ای ناخوشایند نه تنها برای این بخش تاریخی تهران، که برای مردم این منطقه نیز است و شاید هم بتوان گفت «این اتفاق خود، زلزله ای قبل از بروز زمین لرزه ای است که همه هشدارِ آن را می دهند و با این وجود، مجوزِ تخریب در بخش های تاریخی تهران هر روز امضا می شود.» در این رابطه رجبعلی خسروآبادی- مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران عنوان کرد: بروز این اتفاق –فرونشست های متعدد در بازار تهران- یک هشدار بود، معتقدم باید متولیان حوزه شهری به خصوص سازمان آب و فاضلاب و محیط زیست وضعیت قنات های منطقه در زیر بازار و منطقه ی تاریخی تهران را بررسی کنند. وی ادامه داد: احتمال بسته شدن قنات های منطقه 12 تهران بعد از این همه گودبرداری و ساخت وسازهای زیاد وجود دارد. منطقه بازار تهران در طول دست کم 10 سال گذشته، بیش از پیش شاهد تخریب ها، گودبرداری ها و ساخت وسازهای فراوان بوده است، مهمترین نمونه آن سرای دلگشاست، یا ساخت پاساژ مریم در دالان تاریخی بازار و به جای حمامی که حدود 6 سال پیش فرونشست تا این پاساژ بالا بیاید. از سوی دیگر شهرداری منطقه در قدمی جدید و درست در کنار دیواره های بتونی ایستگاه مترو خط 15 خرداد، اقدام به گودبرداری برای ایجاد زیرگذر کرده است، گودبرداری که هرچند هم اصولی باشد و بدون هیچ آسیبی - پیش از این عملیات گودبرداری مترو آسیب هایی را که نباید را به این بخش تاریخی تهران وارد کرده است -، اما ابتدایی ترین کار یعنی استعلام از میراث فرهنگی استان تهران را انجام نداده است. تا امروز همه اتفاقاتی که نباید، رخ داده اند؛ «شاید آب ریخته را نتوان برگرداند، اما می توان دست کم از ریخته شدن آب های بیشتر» و وارد شدن آسیب های جدی تر به این محوطه ی تاریخی جلوگیری کرد و این کار نیازمند جدی شمردن هسدار مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران است. به گفته مهدی معمارزاده، یکی از کارشناسان ارشد میراث فرهنگی، به دنبال هر گودبرداری در زیرزمین، آب های سطحی در اثر وجود گودال حفر شده، ناگهان افت پیدا کند و به ارتفاع پایین تری برود. در ادامه خاکِ زیر این پی ها باعث می شود تا رطوبتی که باعث انسجام خاک است و وجود آن باعث می شود تا به پی های اهکی برسد، از دست می رود و طبیعتاً وزن زیاد باعث فشار می شود و گاهی به شکل فرونشست های زمین مانند چند روز گذشته در بازار تهران خود را نشان می دهد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×