پیشنهادی به دولت برای رفع مشکل کمبود ظرفیت انتقال گاز

برخی کارشناسان بر این باورند که از ظرفیت کامل بسیاری از خطوط انتقال گاز، به دلیل خوردگی، معیوب بودن و نشتی داشتن خط، بهره برداری نمی شود و این یک علت کمبود ظرفیت انتقال گاز است.

پیشنهادی-به-دولت-برای-رفع-مشکل-کمبود-ظرفیت-انتقال-گاز
برخی کارشناسان بر این باورند که از ظرفیت کامل بسیاری از خطوط انتقال گاز، به دلیل خوردگی، معیوب بودن و نشتی داشتن خط، بهره برداری نمی شود و این یک علت کمبود ظرفیت انتقال گاز است. به گزارش پیام ساختمان، یک کارشناس حوزه انرژی، با اشاره به مشکل مذکور، اظهار کرد: در این خطوط، بدون نیاز به تعویض خط و لوله ها یا ایجاد خط کمکی، با فناوری روز دنیا تحت عنوان پوشش کامپوزیتی پیشرفته، نه تنها می توان از کل ظرفیت اسمی خط استفاده کرد، بلکه نگرانی از خوردگی بیرونی نیز کاملا برطرف می شود. نوفرستی با بیان اینکه فناوری پوشش کامپوزیتی پیشرفته در داخل کشور وجود دارد، تصریح کرد: این فناوری در صنایع high tech هوا فضا و زیردریایی در حال استفاده است و برای استفاده در خطوط انتفال، تاییدیه شرکت گاز و شرکت انتقال گاز را هم اخذ کرده و وابستگی به خارج هم ندارد. پوشش کامپوزینی پیشرفته، ظرفیت خطوط انتقال موجود کشور را حداقل 20 درصد (و در برخی خطوط معیوب تا 80 درصد) افزایش می دهد. وی درمورد پوشش های کامپوزیتی پیشرفته توضیح داد: با توجه به حجم بالای خوردگی و آسیب در خطوط انتقال و مخازن و درنتیجه هزینه بسیار سنگین نگهداری و تعمیر خوردگی ها و آسیب ها و همچنین هزینه های غیرمستقیم محیط زیستی و اجتماعی، هزینه های فرصت و ریسک های جانبی آن، پیشنهاد می شود شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت (نفت، گاز، پتروشیمی)، به جای روش سنتی تعمیر خطوط انتقال گاز و فراورده های نفتی و یا مخازن آسیب دیده یا دچار خوردگی، از فناوری پوشش های کامپوزیتی پیشرفته استفاده کنند. این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اینکه این فناوری برای کشور ما جدید است اما در دنیا وجود داشته است، درمورد مزیتهای روش تعمیر و تقویت خطوط انتقال فراورده های نفتی و مخازن با پوشش های کامپوزیتی پیشرفتهنسبت به روش سنتی جاری اظهار کرد: سرعت، سهولت، ایمنی بالا، عدم نیاز به تخلیه گاز یا نفت خط در محیط و آسیب زدن به محیط زیست، قابلیت اجرا حین بهره برداری از خط، عمر مفید بالا و دارای گارانتی بالای 10 سال و هزینه کم تر این فناوری نسبت به روش های سنتی از مزیت های پوشش های کامپوزیتی محسوب می شود. نوفرستی در پایان با بیان اینکه دانش فنی و تجربه این فناوری در کشور وجود دارد، افزود: این فناوری تاییدیه بازرسی و کنترل فنی شرکت ملی گاز ایران و شرکت انتقال گاز ایران را اخذ کرده است.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×