مرتضی لطفی برای حل مشکل سیمان پیشنهاد کرد،

دولت به حمل و نقل صادراتی سیمان یارانه بپردازد

حال و روز سیمان خوب نیست، معضلات صادرات و مشکلات کشور عراق هم بر مسایل این صنعت دامن زده است که دولت باید با رایزنی های مختلف در پی درمان این صنعت باشد.

دولت-به-حمل-و-نقل-صادراتی-سیمان-یارانه-بپردازد
به گزارش پیام ساختمان به نقل از اتاق تهران، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران درباره مشکلات سیمان اعلام کرد: درسال 2015، 4 میلیارد و 800 میلیون تن سیمان در جهان تولید شده که بیشترین میزان آن در چین بوده است. البته در سال 92 ایران به رتبه چهارم تولیدکننده جهان رسید اما سال گذشته به دلیل رکود پیاپی اقتصادی و عدم استفاده از ظرفیت های ایجاد شده، ایران به مقام هفتم دنیا تنزل پیدا کرد. اما با این حال، ایران در صادرات به دلیل مزیت های نسبی و تنوع و مواد با کیفیت رتبه اول را در اختیار دارد. سال گذشته صادرات ایران 15.2 میلیون تن بوده است.به گفتهمرتضی لطفی، قاعدتا بیشترین بازار سیمان ایران، کشور عراق است، به طوری که حدود 50 درصد سیمان تولیدی ایران به این کشور صادر می شود. به هرحال باید توجه داشت که سیمان به دلیل حجیم بودن و مشکلات ناشی از جا به جایی، بیشتر مصرف محلی و کمتر جنبه تجاری دارد. اما با این حال با توجه به ظرفیت ایجاد شده، توانسته ایم به 36 کشور جهان صادرات داشته باشیم.اما حالا همین بازار سیمان ایران، صنعت کشور را با مشکل رو به رو کرده است. لطفی درباره آن ادامه داد: در حال حاضر با توجه به مشکلاتی که متاثر از مشکلات عراق است از جمله کاهش قیمت نفت و کاهش درآمد دولت عراق، بودجه عمرانی این کشور کاهش یافته است. حتی عراق چند ماهی می شود که به دلیل حمایت از تولید داخلی 12 میلیون تنی اش، واردات سیمان از ایران را ممنوع کرده یا برایش تعرفه هایی در نظر گرفته که امکان صادرات را برای ما تقریبا غیرممکن کرده است. به همین دلیل هم با توجه به پیش بینی ها و ظرفیت کشورهای سی آی اس، صادرات سیمان ایران بیشتر به کشورهای شمالی محدود شده است. اما برنامه ریزی شده که حتی به کشورهای اروپای از طریق کویت و کشورهای آفریقایی سیمان صادر کنیم، ولی حتی این صادرات با توجه به سهم 45 درصدی از هزینه حمل و نقل، ظرفیت کشور عراق را برای ایران تامین نخواهد کرد.براساس صحبت های این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، با این حال با توجه به بندهای اقتصاد مقاومتی و بسته حمایت دولت برای ظرفیت سازی، پیشنهاداتی انجام شده که اگر دولت مشوق هایش را متناسب با صادرات در حوزه معدن فعال کند یا برای حمل و نقل یارانه ای برای کشورهای آفریقایی که بیشترین بازار مصرف حال حاضر هستند، در نظر بگیرد، بتوانیم صادراتی بیشتر از صادرات به عراق ایجاد کنیم.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×