بهرام غفاری در گفتگو با پیام ساختمان:

اختیارات شهرداری زیاد نشده است

معافیت شهرداری از مسئولیت ها باعث نمی شود تا از اختیاراتش چشم پوشی کند و همچون تمام سال ها هر کاری که بخواهد در زمینه تغییر کاربری، تراکم فروشی، بافت های تاریخی و .. می کند. بنابراین به طور کلی در اصلاحات مبحث دوم مسئولیت ها زیاد شده نه اختیارات.

اختیارات-شهرداری-زیاد-نشده-است
گروه ساخت و ساز: اصلاحات مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که وضعیت عوامل دخیل در ساخت و ساز های شهری را دگرگون می کند، حرف و حدیث های زیادی را به همراه داشته و یکی از خبرساز ترین موضوعات صنعت ساختمان است. چندی پیش وزارت راه و شهرسازی پیش نویس این تغییرات را تهیه و پس از نظرخواهی از متخصصان برای تصویب به هیئت وزیران ابلاغ کرد. هم اکنون در برابر این پیش نویس چند نوع رویکرد شکل گرفته است. عده ای اعتقاد دارند اصلاحات جدید کمک شایانی به بهبود فرایند ساخت و ساز می کند. گروهی دیگر عنوان می کنند که زیر ساخت های این اصلاحات هنوز فراهم نیست و مشکلات بیشتر از گذشته می شود. گروه سوم هم نگران سپردن زمام امور به دست شهرداری ها و کمرنگ شدن نقش سازمان های نظام مهندسی هستند. اخیرا هم ماجرای لغو ارجاع کار نظارت توسط شهرداری و توافق پس از چند هفته برای شروع مجدد باعث شده تا مهندسان بیش از گذشته نسبت به سپردن اختیارات به شهرداری ها نگران باشند. در همین رابطه و همچنین موضوعاتی مانند پیمانکار ساخت که در اصلاحات جدید آمده سراغ محسن بهرام غفاری، رییس گروه اصلاحات مبحث دوم مقررات ملی ساختمان رفته ایم. پیام ساختمان: بسیاری از مهندسان معتقدند در اصلاحات مبحث دوم بیش از اندازه به شهرداری ها اختیار داده شده است. آنها جنجال اخیر شهرداری در مورد لغو یک جانبه ارجاع کار نظارت و عدم تمکین به وزارت راه و شهرسازی به عنوان ناظر عالیه ساخت و ساز را هم پیش می کشند. من اتفاقا از منازعه ای که بین وزارت راه و شهرسازی از یک شو و وزارت کشور، نظام مهندسی و شهرداری در طرف دیگر استقبال می کنم. باید یک بار صدا آنچنان بلند شود که به سطوح بالای مدیریتی برسد تا فکری به حال شهرسازی بکنند. این ساختمان سازی اصلا نمره قبولی با معیار های شهرسازی و ساختمان سازی دنیا نمی گیرد و اتفاقا به نظر من قضیه اخیر شاهدی از غیب بود برای اثبات اینکه وزارت راه و شهرسازی در مورد مبحث دوم آیین نامه کنترل ساختمان به درستی عمل کرده است. در اصلاحات جدید به درستی شهرداری ها در مرکز ثقل ساخت و ساز قرار گرفته اند و علاوه بر دادن مسئولیت، سازوکار پاسخگویی هم برایشان پیش بینی شده است. ماجرای اخیر هم نشان داد که اگر در چرخه کنترل ساختمان دائما مسئولیت های شهرداری را کم کنید، شهرداری اختیاراتش را محفوظ نگه می دارد و موازنه ای بین اختیار و مسئولیت ندارد. کار طبیعی هم در تمام دنیا این است که شهرداری ها در بخش کنترل ساختمان مسئولیت داشته و به نمایندگان مردم جوابگو باشند. معافیت شهرداری از مسئولیت ها باعث نمی شود تا از اختیاراتش چشم پوشی نمی کند و همچون تمام سال ها هر کاری که بخواهد در زمینه تغییر کاربری، تراکم فروشی، بافت های تاریخی و .. می کند. بنابراین به طور کلی در اصلاحات مبحث دوم مسئولیت ها زیاد شده نه اختیارات. متن کامل این گفتگو در شماره 255 پیام ساختمان به چاپ می رسد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×