250 تا 300 هزارمیلیارد تومان ؛

میزان بدهی دولت به بانک ها، بنگاه ها و پیمانکاران

وزیر راه و شهرسازی در اشاره به سه محور بنیادین رکود، تنگناهای مالی و مشکل بازارهای پولی و مالی ایران گفت: در حال حاضر رقم بدهی دولت طبق اعلام وزیر اقتصاد بین 250 تا 300 هزارمیلیارد تومان است که این میزان بدهی دولت به بانک ها، بنگاه ها، پیمانکاران و... است.

میزان-بدهی-دولت-به-بانک-ها-بنگاه-ها-و-پیمانکاران
وزیر راه و شهرسازی در اشاره به سه محور بنیادین رکود، تنگناهای مالی و مشکل بازارهای پولی و مالی ایران گفت: در حال حاضر رقم بدهی دولت طبق اعلام وزیر اقتصاد بین 250 تا 300 هزارمیلیارد تومان است که این میزان بدهی دولت به بانک ها، بنگاه ها، پیمانکاران و... است. به گزارش پیام ساختمان، عباس آخوندی در سخنرانی خود با موضوع عبور از رکود در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، افزود: اگر به این مبلغ،40 میلیارد دلار بدهی شرکت ملی نفت هم افزوده شود میزان قابل توجهی است که مهترین مشکل آن غیر قابل مبادله ای بودن آن در بازار است. وی با اشاره به نظام بنگاه داری در ایران به عنوان محور دیگر مشکلات رکود، اظهار داشت: نظام بنگاهداری کشور به قدری در سطح اقتصاد خرد و کلان دچار مشکل است که اکنون بنگاه ها قدرت خلق ارزش افزوده قابل رقابت بسیاری محدودی در جهان دارند و تنها به ابزاری برای انتقال رانت از سوی صاحبان آن تبدیل شده اند. وزیر راه و شهرسازی در انتقاد به برخی تحلیل های اقتصاد ایران همچون «تحریک عرضه و تقاضا» گفت: این نوع عارضه یابی منجر به مشکلات عدیده ای در ساختار اقتصاد کشور خواهد شد. آخوندی همچنین افزود: اقتصاد کشور برای اصلاح نیازمند یک جراحی سخت است، اما باید بخش های مختلف جامعه، مردم، قوه قضاییه، مجلس،قوه مجریه، نخبگان و بازیگران اقتصادی آمادگی پذیرش شرایط ذهنی و روانی این جراحی سخت را داشته باشند، هرچند جراحی درد دارد اما اگر بخواهیم دست به اصلاحات بزنیم باید تبعات آن را بپذیریم. وی همچنین در مقایسه به میزان وام دهی بانک های دنیا با ایران گفت: در سال 2013 قدرت وام دهی بانک های ما در ایران، 12 درصد GDP بوده است، حال آنکه این رقم در مقایسه با سایر کشورها بین 28 درصد تا 160درصد است. تنزل قدرت وام دهی بانک ها به حدود12درصد به مفهوم تنگنای مالی در کشور است. آخوندی به محور دیگر رکود یعنی مسئله دارایی های سمی در سیستم بانکی کشور اشاره کرد و گفت: دارایی هایی که به ظاهر در اسناد و ترازهای مالی بنگاه ها وجود دارد اما در واقع این میزان دارایی ها یا منفی است یا چیزی مشاهده نمی شود. وزیر راه و شهرسازی افزود: میزان دارایی سمی در بانک های کشور بالای 100هزار میلیارد تومان است این مسئله واقعیت ایران است، این دارایی های سمی در کنار انباشت عقب ماندگی سرمایه گذاری جدی در بخش واقعی اقتصاد، همه باعث کاهش حداقلی قدرت وام دهی بانک های ایران شده است. آخوندی با بیان اینکه اکنون با دو مشکل دارایی های سمی و عدم کفایت سرمایه مواجه هستیم، گفت: بدون پاکسازی بانک ها و تصفیه دارایی های سمی خروج اقتصاد ایران از رکود امکان پذیر نیست و پیشنهاد من تاسیس و راه اندازی بانک تصفیه یا «موسسه مدیریت دارایی دولتی» است تا از این مسیر دارایی های سمی، غیرفعال و منجمد به سیستم بانکی کشور باز گردد. در پایان سخنرانی پنل پرسش و پاسخی با حضور وزیر راه، اساتید دانشگاه و دانشجویان تشکیل شد و گفتگوی چالشی و داغ میان وزیر راه وشهرسازی و اساتید شکل گرفت. پرسش در خصوص چرایی اعلام نشدن لیست مفسدین اقتصادی و عدم اطلاع وزیر و برخی از مسئولان از میزان بدهی های دولت، از حاشیه های جالب این پنل بود.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×