تعاون، راه حل مشکل بیکاری

کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه احیای تعاونی ها در کشور به هیچ وجه امری زائد نیست، گفت: کشورهای توسعه یافته بخش اصلی خدمات خود را از طریق تعاونی ها انجام می دهند و در حال حاضر تعاونی ها در دنیا بسیار فعالند.

تعاون-راه-حل-مشکل-بیکاری
کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه احیای تعاونی ها در کشور به هیچ وجه امری زائد نیست، گفت: کشورهای توسعه یافته بخش اصلی خدمات خود را از طریق تعاونی ها انجام می دهند و در حال حاضر تعاونی ها در دنیا بسیار فعالند.حمید حاج اسماعیلی، با اشاره به اینکه اصل44 قانون اساسی اشاره مستقیم به موضوع تعاون دارد، گفت: دولت ها باید توجه و تلاش کافی به بخش تعاون داشته و از غفلت در این کار بپرهیزند. از بخش هایی که می تواند در قالب تعاونی ها راهگشا باشند، بخش کشاورزی است که تا حدودی تحلیل رفته و دچار مشکل شده است. به گونه ای که فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش کشاورزی از طریق بخش تعاونی ها ساماندهی شوند تا بتوانند در بخش کشاورزی نقش آفرین باشند.وی ادامه داد: حتی بخش خدمات با توجه اینکه فعال است اما متکی به بخش تعاون نیست و برای اینکه بتوان پایداری در بخش خدمات ایجاد کرد که ظرفیت خوبی برای اشتغال ایجاد کند (که نرخ آن بیش از 45درصد در مجموع ظرفیت اشتغال کشور است)، می توان در قالب تعاونی ها ساماندهی کرد. در بخش صنعت هم می توان با کمک تعاونی ها یک سری فعالیت ها انجام داد، اما تعاونی ها بیشتر در بخش خدمات و کشاورزی می توانند نقش آفرین باشند.حاج اسماعیلی با بیان اینکه احیای تعاونی ها در کشور به هیچ وجه امری زائد نیست، اظهار داشت: دیدگاهی که سبب شکل گیری این طرز فکر شده است، شبه دولتی ها هستند که تحت عنوان بخش خصوصی فعالیت دارند و بخش تعاونی را رقیب خود می دانند. اگر تعاونی ها به درستی فعال شوند و با مشارکت مردم شکل بگیرند و فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب کنند در ایجاد اشتغال می توانند بسیار راهگشا باشند و تبلیغاتی هم که علیه تعاونی ها در کشور به راه افتاده است، توسط بخش شبه دولتی است که در قالب بخش خصوصی شکل گرفته اند و برای اینکه بتواند از وضعیت موجود سوءاستفاده کنند و منابع دولت را برای خود جذب کنند، مخالف و دشمن راه اندازی تعاونی ها در کشور هستند.وی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته بخش اصلی از خدمات خود را از طریق تعاونی ها انجام می دهند و در حال حاضر تعاونی ها در دنیا بسیار فعال اند. به عنوان مثال کشورهایی مثل هند بخش زیادی از مناسبات کار خود را از طریق بخش تعاونی ها انجام می دهند. تعاونی ها در کشور ما با توجه به شرایط کنونی اقتصادی می توانند راهگشا باشند و هم اینکه با آموزه های دینی و سنتی نزدیکی و همخوانی زیادی دارند.وی درباره هزینه ایجاد یک شغل گفت: 850میلیون تومان هزینه ایجاد شغل در فعالیت های بزرگ است. در بخش خدمات با 15میلیون تومان نیز می توان شغل ایجاد کرد و یک کارگاه با 50میلیون امکان راه اندازی دارد. ازآنجاکه بخش خدمات در کشور برجسته است امکان ایجاد شغل در این بخش آسان تر است.حاج اسماعیلی با بیان اینکه باید اشتغال همه جانبه را در کشور پیگیری کنیم، گفت: ایجاد شغل در صنعت خطرپذیری بالایی دارد، از آن سو ایجاد شغل در بخش خدمات ناپایدار و فصلی است. بنابراین سیاست های اشتغال زایی دولت باید همه جانبه باشد.
انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×