مسکن ارزان در گرجستان

قیمت واحدهای مسکونی در گرجستان به طورمعمول بر پایه دلار آمریکا محاسبه می شود. در منطقه سابورتالو قیمت آپارتمان های این شرکت متری 850 تا 900 دلار می باشد. در منطقه ارتاچالا قیمت هر مترمربع 500 تا 700 دلار، در اولاباری 600 تا 700 دلار و در واکه از 1500 تا 2500 دلار می باشد. قیمت هر متر مربع در دیدی دیقومی 515 دلار و در سامگوری 480 دلار است.

مسکن-ارزان-در-گرجستان

گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. مردم بومی گرجستان، مردم گرجی مسیحی ارتدوکس و پیرو کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. گرجی ها به زبان گرجی سخن می گویند که زبان رسمی کشور گرجستان بوده و با الفبای گرجی نوشته می شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می باشد.

پیشینه زندگی انسان در گرجستان به 1٬800٬000 (یک میلیون و هشت صد هزار) سال پیش می رسد که گروهی از انسان های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می زیسته اند. در دوره قاجاریه، طی عهدنامه گلستان، ایالت های شرقی گرجستان (که تحت حکومت ایران بود) از ایران جداشده و در کنار ایالت های غربی گرجستان (که تحت حکومت ایران نبود)، به عنوان یک کشور کم رسمیت، تحت الحمایه روسیه شد. در سال 1801 میلادی، روسیه، گرجستان را به عنوان یکی از فرمانداری های خود اعلام نمود و رژیم تزاری در گرجستان برقرار شد.

گرجستان پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال 1917 اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ شوروی در سال 1921 میلادی (1300 شمسی) به گرجستان حمله کرده و به مدت 70 سال، گرجستان یکی از جمهوری های شوروی بود تا اینکه در سال 1991 میلادی (1370 شمسی)، به استقلال رسمی رسید.

مسکن در گرجستان

چندین شرکت ساختمانی در تفلیس آپارتمان های نوساز را به متقاضیان عرضه می کنند و قیمت ها نیز متفاوت است. قیمت واحدهای مسکونی در گرجستان به طورمعمول بر پایه دلار آمریکا محاسبه می شود. در منطقه سابورتالو قیمت آپارتمان های این شرکت متری 850 تا 900 دلار می باشد. در منطقه ارتاچالا قیمت هر مترمربع 500 تا 700 دلار، در اولاباری 600 تا 700 دلار و در واکه از 1500 تا 2500 دلار می باشد. قیمت هر متر مربع در دیدی دیقومی 515 دلار و در سامگوری 480 دلار است.

راه های خرید مسکن در گرجستان

احمدرضا کیانی ، فعال گردشگری در مورد راهکارهای تأمین مسکن درگرجستان به پیام ساختمان گفت: بانک های گرجستان برای خرید مسکن وام پرداخت می کنند. یعنی چنانچه در گرجستان شاغل باشید و حداقل درآمد ماهانه شما 1200 لاری باشد ممکن است تا 100 درصد قیمت آپارتمان را بتوانید وام بگیرید. در غیر این صورت تا حداکثر 80 درصد قیمت آپارتمان ممکن است به شما وام پرداخت شود.

وی افزود: حداقل دوره بازپرداخت وام مسکن در گرجستان 6 ماه و حداکثر 10 سال می باشد. اگر نرخ بهره وام دریافتی به دلار باشد و مدت بازپرداخت 5 سال یا کمتر، 16 درصد محاسبه می شود و برای دوره های طولانی تر نرخ بهره از 13 تا 25 درصد محاسبه می شود. اگر وام دریافتی از بانک به لاری باشد نرخ بهره حداقل 16 درصد خواهد بود و تا 19 درصد هم ممکن است برسد.

شهری دیدنی باقیمت های متعادل در گرجستان

مریم تاجوندی ، فعال گردشگری در مورد قیمت مسکن در برخی از شهرهای گرجستان به خبرنگار ما گفت: شهر تفلیس قدیم شامل خیابان های سنگفرش شده ، رستوران های سنتی و مدرن ، کافی شاپ ها و مناطق تاریخی و دیدنی می باشد و یکی از بهترین مناطق تفلیس منطقه ای است که از میدان لیبرتی تا میدان اروپا را شامل می شود و قلعه تاریخی نارین قلعه ، حمام شاه عباسی، مسجد قدیمی و … در این منطقه قرار دارد . وی افزود: قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تفلیس بسته به مکان و ویژگی های آپارتمان از 400 تا 3000دلار یا به عبارتی از 1میلیون و 200هزار تومان تا 6 میلیون تومان متغیر است.

این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: تفلیس یکی از ارزان ترین شهرهای قفقاز محسوب می شود و قیمت ها در این شهر همواره متعادل است .به عنوان مثال قیمت مسکن در کرتسانیسی و ارتاچالا از 1میلیون و 500هزارتا 2میلیون و 700هزار تومان متغیر است.

منطقه تفلیس قدیم کمترین قیمت 400 و بیشترین قیمت 2000

منطقه کرتسانیسی – ارتاچالا کمترین قیمت 500 و بیشترین قیمت 700

آپارتمان های بسیار زیبا با حداکثر امکانات در گرجستان

نادره گل مرادی ، فعال در حوزه گردشگری در مورد قیمت مسکن در گرجستان به پیام ساختمان گفت: قیمت هر مترمربع مسکن در کشور گرجستان از 300 دلار تا 3000دلار است. البته دراین بین ممکن است پیشنهادهای ارزان یا گران تر نیز ارائه شود که این موارد شامل آپارتمان های بسیار زیبا با حداکثر امکانات است.

وی افزود: منطقه نادزالادوی از لحاظ وسعت یکی از بزرگ ترین مناطق تفلیس است که از شمال به موخیانی ، تمقا و دیقومی محدود ، از غرب به دیدوبه، از جنوب به چوگورتی و ایسانی و از شرق به لیلو محدود می شود.رنج قیمت مسکن در این منطقه از 400تا 1200دلار است یعنی هر مترمربع 1 میلیون و 200 هزارتا 4میلیون تومان.

گلمرادی ادامه داد: گلدانی یکی دیگر از مناطق حاشیه شمالی تفلیس محسوب می شود که رنج قیمت در این منطقه نیز از 500تا 850دلار متغیر است یعنی یک 60متری دوخوابه در بهترین منطقه گلدانی 150 میلیون تومان قیمت دارد. این فعال حوزه گردشگری تصریح کرد: البته در گرجستان بیشتر خانه ها مبله هستند و هال و اتاق پذیرایی نیز اتاق محسوب می شود، مثلاً اگر یک خانه یک اتاق و یک هال داشته باشد آن را دو اتاق حساب می کنند.

منطقه تمقا – نادزالادوی کمترین قیمت 400 و بیشترین قیمت 1300

منطقه گلدانی– موخیانی کمترین قیمت 500 و بیشترین قیمت 850

گلمرادی در مورد قیمت مسکن در ایسانی گفت: ایسانی منطقه ای متوسط و معمولی به حساب می آید و به واسطه نزدیک بودن ایستگاه های مترو (ایسانی و آولاباری) جای بدی برای زندگی نیست .هر مترمربع مسکن در ایسانی از 2 میلیون تا 3میلیون تومان معامله می شود. این منطقه به مراکز توریستی مثل کلیسای سامبا و متخی نیز دسترسی خوبی دارد. همچنین منطقه سامگوری نیز به ایستگاه مترو دسترسی دارد و تقریباً هم قیمت با ایسانی است.

انتهای خبر/پ
×