نهمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران؛

تردید در سلامت انتخابات نظام مهندسی ساختمان

انتشار فهرست نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات نظام مهندسی تهران، سلامت این انتخابات را با ابهام مواجه کرده و به نظر می رسد تخلفات برخی از نامزدها در روند بررسی صلاحیت ها نادیده گرفته شده است.

تردید-در-سلامت-انتخابات-نظام-مهندسی-ساختمان

انتخابات نظام مهندسی ساختمان در استان های کشور با حواشی متفاوت مواجه شده است، در این بین یکی از بیشترین حواشی طرح شده پیرامون برگزاری انتخابات مرتبط با نظام مهندسی استان تهران بود. بر همین اساس، پس از ثبت نام متقاضیان شرکت در انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استان تهران، اخبار حاکی از رد صلاحیت گسترده نامزدها به خصوص اعضای فعلی هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران بود.

خبری از رد صلاحیت گسترده در انتخابات نظام مهندسی تهران نبود

در همین راستا، علی محمد عبدی قهرودی، رئیس دستگاه نظارت بر انتخابات نظام مهندسی ساختمان در مصاحبه ای به تاریخ 15 شهریور سال 1400 از رد صلاحیت 15 نفر از اعضای فعلی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران خبر داده بود.

یکی از دلایل رد صلاحیت گسترده اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران مرتبط با بخشنامه تعارض منافعی بود که پیش از ثبت نام نامزدها، توسط وزیر راه و شهرسازی سابق صادر شده و رستم قاسمی به عنوان وزیر جدید راه و شهرسازی بر اجرای آن تاکید کرد.

بر اساس متن بخش نامه صادر شده، افراد دارای تعارض منافع، حائز شرایط برای داوطلبی جهت عضویت در هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیستند و هیئت اجرایی و دستگاه های نظارت موظفند این موضوع را در زمان احراز صلاحیت این افراد لحاظ کنند.

تاکید وزیر راه و شهرسازی بر سلامت انتخابات

با مطرح شدن اخبار پیرامون رد صلاحیت گسترده اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران در انتخاباتِ پیش رو، تلاش ها برای ملغی کردن بخش نامه مد نظر از سوی ذی نفعان تشدید شد، اما رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر لزوم مراعات بخشنامه «تعارض منافع» در فرایند انتخابات، خطاب به مدیران کل سراسر کشور افزود: «این بخشنامه باید در دستور کار شما قرار گیرد.»

تاکید وزیر راه و شهرسازی بر اجرای بخش نامه تعارض منافع تنها به اظهارنظر خلاصه نشده و قاسمی در یکی از اولین اقدامات خود به عنوان وزیر راه و شهرسازی در قالب بخش نامه ای مجزا، مصادیق 4 گانه تعارض منافع را به دستگاه های نظارتی ابلاغ کرده و خواستار رسیدگی فوری نهادهای ذی ربط در این مسئله شد.

رد صلاحیت تنها 2 نفر در انتخابات نظام مهندسی تهران و تردیدها درباره سلامت انتخابات

در شرایطی که جامعه مهندسی حوزه ساختمان کشور به رعایت قانون در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات نظام مهندسی دلگرم شده بود، انتشار فهرست نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده برگزاری انتخابات را با چالش جدی مواجه کرد.

بر این اساس بررسی فهرست نهایی نامزدهای تایید صلاحیت شده بیانگر آن است که تنها 2 نفر از اعضای هیئت مدیره فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران رد صلاحیت شده و یک نفر نیز از انتخابات انصراف داده است. این در حالیست که براساس اظهارنظرهای موجود، به نظر می رسید، در انتخابات نظام مهندسی تهران 13 نفر از اعضای هیئت مدیره فعلی نظام مهندسی تهران به استناد احکام تعارض منافع رد صلاحیت شده اند اما این مسئله نادیده گرفته شده و احکام ابلاغ نشده است.

روند تایید صلاحیت های انتخابات نظام مهندسی در تهران بر خلاف شهرستان ها به گونه ای پیش رفت که به نظر می رسد بخشنامه تعارض منافع مورد تاکید رستم قاسمی در تهران نادیده گرفته شده و بسیاری از اعضای هیئت مدیره که بر خلاف قانون در دوران حضور در هیئت مدیره نسبت به استفاده از پروانه خود اقدام کردند، تایید صلاحیت شده اند.

تخلفات نامزدها در تهران نادیده گرفته شد؟

بر مبنای اسناد به دست آمده از تخلفات برخی از نامزدهای تایید صلاحیت شده بیانگر آن است که علاوه بر مسئله تعارض منافع، برخی از احکام و فعالیت های غیرقانونی نظیر احکام قضایی، تخلفات مالی و سایر موارد دیگر در روند بررسی صلاحیت ها نادیده گرفته شده است و برخی از افراد با وجود داشتن حکم قطعی تخلف، تایید صلاحیت شده اند.

در همین رابطه به نظر می رسد، تاکید وزیر راه و شهرسازی بر مسئله سلامت انتخابات و روند بررسی صلاحیت ها با ابهام جدی مواجه شده و اسناد از نادیده گرفتن دستورات رستم قاسمی حکایت دارد.

علاوه بر این ضرورت دارد نهادهای ناظر بر انتخابات نظام مهندسی ضمن ورود به روند بررسی صلاحیت ها، زمینه از میان رفتن ابهامات موجود در این حوزه را فراهم کنند و جامعه نظام مهندسی کشور را از سلامت انتخابات مطمئن سازند.

انتهای خبر/پ
×