menu

ثبت آگهی رایگان

نقره داغ دوشغله ها در انتخابات نظام مهندسی

شعله قانون تعارض منافع در دامن دو شغله های نظام مهندسی

شعله-قانون-تعارض-منافع-در-دامن-دو-شغله-های-نظام-مهندسی

بیش از 60 درصد از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران رد صلاحیت شدند.

انتخابات اعضای هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها هر سه سال یک بار برگزار می شود. از روز جمعه 2 مهرماه اولین انتخابات نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان خراسان شمالی با 5 هزار عضو به صورت الکترونیکی انجام شد که حدود 44 درصد مشارکت به ثبت رسید. این میزان مشارکت در انتخابات بیش از دو برابر دوره گذشته بود. روز چهارشنبه در 8 استان و پنجشنبه در 11 استان انتخابات برگزار می شود و برای سایر استان ها، هفته بعد انتخابات برگزار خواهد شد.اما کماکان لیست دواطلبان احراز صلاحیت تهران برای نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده است.و این در حالی است که نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانها از روز 2 مهرماه به شکل الکترونیکی آغاز شده و تا یک هفته ادامه دارد.

ویژگی منحصر به فرد این نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در مقایسه با انتخابات دوره های قبل ممنوعیت اشتغال همزمان در دستگاههای اجرایی با عضویت در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان است که به عنوان بخشنامه تعارض منافع از آن یاد می شود؛ موضوعی که خشت اول آن را عباس آخوندی ـ وزیر اسبق راه و شهرسازی ـ در نهم مهرماه 1397 بنا گذاشت که محمد اسلامی و رستم قاسمی وزیر جدید راه و شهرسازی نیز در دوره فعلی بر اجرای آن تاکید دارند.

بر اساس بند 5 ماده 2 مکرر آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1375 و اصلاحی سال 1394 «اشخاص (حقیقی یا حقوقی) در ارائه خدمات مهندسی ساختمان باید از تکفل همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم آورد اجتناب نمایند».

هشت دستگاه اجرایی و نظارتی که باید قانون تعارض منافع را برای ورد به نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان رعایت کنند

طبق قانون کارکنان هشت دستگاه اجرایی و نظارتی از جمله وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، شهرداری ها، اعضای شورای شهر، کارکنان سازمان نظام مهندسی، بنیاد مسکن، مناطق آزاد و شهرکهای صنعتی می بایست برای حضور در انتخابات نظام مهندسی از دستگاه متبوع خود استعفا دهند. در غیر این صورت حق شرکت در انتخابات را نخواهند داشت.

رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ روز 16 شهریورماه طی بخشنامه ای به ادارات کل راه و شهرسازی استانها و با استناد به بند 5 ماده 2 مکرر آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اصلاحی 1394 هیات وزیران، دستور تشدید نظارت بر اجرای بخشنامه تعارض منافع را صادر کرد. در قسمتی از این بخشنامه آمده است «به اطلاع می رساند از آنجا که حسب رای مذکور دستورالعمل مورد اشاره مغایر با قوانین نبوده و قابل ابطال تشخیص داده نشده لذا بنا به مراتب اجرای دستورالعمل تایید و استوار می گردد. در این راستا با توجه به دادنامه شماره …. صادره از شعبه 12 دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف عملیات اجرای قسمت پایانی بخشنامه شماره … ضمن تاکید بر مفاد ابلاغیه شماره … (موضوع اعلام عناوین برخی از مصادیق تخلفات حرفه ای و انتظامی به منظور ایجاد وحدت رویه) آن اداره کل موظف است نسبت به اجرای کامل سایر مفاد بخشنامه پیش گفته با قید فوریت اقدام لازم را معمول نماید.

این اقدام وزیر ظاهرا به مذاق برخی دوشغله ها خوش نیامد تا جایی که طبق شنیده ها رایزنی هایی برای ممانعت از اجرای بخشنامه تعارض منافع با برخی نمایندگان مجلس صورت گرفت. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در واکنش به این دستورالعمل در نامه ای به روسای سازمانهای نظام مهندسی استانها خواست تا به فوریت میزان فعالیت پرسنل راه و شهرسازی استانها را با جزئیات کامل از سال 1395 تا کنون ارسال کنند.

در پی آن علی محمد عبدی قهرودی ـ مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی ـ به اقدام احمد خرم واکنش نشان داد و عنوان کرد که «وزارت راه و شهرسازی هیچ فرد و مسئولی را از بخشنامه های وزارتی در مورد تعارض منافع استثنا نکرده است. این وزارتخانه قائل به این است که با هر تخلفی در هر سطحی باید برخورد شود. در این مرحله هم برخورد با متخلفانی در اولویت قرار گرفت که به واسطه برخورداری از رانت عضویت در هیات مدیره و بعضا شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی و ارتباطات خاصی که دارند، معمولا به هر دلیلی دور از برخوردهای قانونی بودند».

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان در خصوص پیگیری تعارض منافع نیز اعلام کرد: همزمان با پیگیری برگزای انتخابات، پیگیری تعارض منافع در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است. در برگزاری این دوره از انتخابات تمامی افرادی که دارای تعارض منافع بودند صلاحیتشان احراز نشد.

در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه ،رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی در نامه ای به اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه پروانه مهندسان متخلف که در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان کرمانشاه را علی رغم تعارض منافع شرکت کرده بودند را به حالت تعلیق در آورد.

همچنین نمایندگان مجلس حمایت خود را از بخشنامه رستم قاسمی اعلام کردند. در این خصوص اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: «از عزم وزارت راه و شهرسازی در اعمال ضوابط و مقررات مربوطه تقدیر می گردد. این موضوع قطعا هم با مقاومت هایی مواجه شده و هم توام با قبض و بسط هایی در فرآیندها و تصمیم گیری است. از حضرتعالی به عنوان یک چهره انقلابی و خدوم، تقاضامندیم ضمن تاکید بر رعایت مدبرانه قانون و مقررات در برسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و امور برگزاری انتخابات نسبت به اعمال قانون در مورد متخلفین فارغ از جایگاه و گرایش اقدام گردد…»

بیش از 60 درصد از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران رد صلاحیت شدند.

ا توجه به بخشنامه تعارض منافع بیش از 60 درصد از اعضای فعلی در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از حضور در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان رد صلاحیت شده اند بنا به شنیده ها برخی از اعضای فعلی از هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران هم از حضور در رقابت در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران منصرف شده اند. از 25 نفر اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هران در ابتدا 15 نفر از اعضای هیات مدیره فعلی رد صلاحیت شده اند و با توجه به انصراف برخی دیگر از اعضای هیات مدیره فعلی پیش بینی می شود 7 نفر از اعضای فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران بتوانند در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران حضور یابند. با این وجود باید منتظر ماند تا هیات اجرایی تا فردا روز چهارشنبه نتایج لیست نهایی دوطلبان احراز صلاحیت برای حضور در نهمین دوره انتخابات هیات مدیراه سازمان نظام مهنسی ساختمات تهران از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام شود

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×