menu

ثبت آگهی رایگان

فراز و نشیب صلاحیت دواطلبان نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

سرانجام مهندسان متخلف کاندید در انتخابات در دو راهی

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بلافاصله پس از اخذ رای اعتماد از مجلس در رابطه با بخشنامه تعارض منافع موضع قاطعی را نشان داد.اما با گذشت یک هفته و شروع انتخابات در سایر استان ها و اتمام در برخای از استان ها مانند خراسان شمالی کماکان داوطلبان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در حالت انتظار مانده اند.

سرانجام-مهندسان-متخلف-کاندید-در-انتخابات-در-دو-راهی

با گذشت یک هفته و شروع انتخابات در سایر استان ها و اتمام در برخای از استان ها مانند خراسان شمالی کماکان داوطلبان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در حالت بلاتکلیفی منتظر ابلاغ لیست داوطلبان واجد شرایط و تایید صلاحیت شده از سوی وزارت راه و شهرسازی برای شروع تبلیغات نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی تهران در پایتخت هستند.

اکثر اعضای هیأت مدیره فعلی ردصلاحیت شدند

براساس شنیده ها در این دوره از انتخابات اکثریت اعضای هیأت مدیره فعلی نظام مهندسی استان تهران که متشکل از 25 نفرند، رد صلاحیت شده اند. و بعضی از هیات مدیره ها هم استعفا داده اند.پیش بینی می شود در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شکایت های زیادی در این رابطه به هیأت اجرایی واصل شود. و حالا همه منتظر هستند تا ببینند در لیست نهایی کدامیک از مهندسان که در حال حاضر عضو هیات مدیره هشتمین دوره هیات مدیره سازنمان نظام مهندسی تهران هستند از لیست غایب هستند و از رقابت در انتخابات نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران محروم شده اند. در تازه ترین اخبار نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان که در یکایک استان های سراسر کشور در حال برگزاری است رستم قاسمی ، وزیر راه .شهرسازی در نامه ای به اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه حکم تعلیق پروانه اشتغال برخی از مهندسان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمانشاه را به استناد بخشنامه قانون تعارض منافغ تخلف کرده اند را امضاء کرد.

تاکید رستم قاسمی بر اجرای بخشنامه تعارض منافع در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان

در راستای رعایت بخشنامه تعارض منافع رستم قاسمی ،وزیر راه و شهرسازی 16 شهریور ماه امسال طی بخشنامه ای به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها دستور تشدید نظارت بر اجرای بخشنامه تعارض منافع را صادر کرد. در بخشی از این ابلاغیه رستم قاسمی تاکید کرد: «نظر به رای صادره هیئت عمومی دیوان عدالت اداری موضوع دادنامه ... در زمینه دستورالعمل اجرایی این وزارتخانه به شماره ... با موضوع اجتناب از تکفل همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول تعارض منافع را فراهم می آورد (موسوم به بخشنامه تعارض منافع موضوع بند 5 ماده 2 مکرر آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اصلاحی 1394 هیئت وزیران) به اطلاع می رساند از آنجا که حسب رای مذکور دستورالعمل مورد اشاره مغایر با قوانین نبوده و قابل ابطال تشخیص داده نشده لذا بنا به مراتب اجرای دستورالعمل تایید و استوار می گردد. در این راستا با توجه به دادنامه شماره .... صادره از شعبه 12 دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف عملیات اجرای قسمت پایانی بخشنامه شماره ... ضمن تاکید بر مفاد ابلاغیه شماره ... (موضوع اعلام عناوین برخی از مصادیق تخلفات حرفه ای و انتظامی به منظور ایجاد وحدت رویه) آن اداره کل موظف است نسبت به اجرای کامل سایر مفاد بخشنامه پیش گفته با قید فوریت اقدام لازم را معمول نماید.

شایان ذکر است اداره کل موظف است گزارشات اقدامات صورت گرفته را در اسرع وقت به معاونت مسکن و ساختمان ارسال کرده و دستگاه نظارت استان نیز مکلفند مراتب را با عنایت به نظام نامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان ابلاغی به شماره 15288/100/02 9 اردیبهشت 1395 و سایر مفاد قانون موصوف و آیین نامه اجرایی ان در بررسی صلاحیت های نامزدهای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی استان ها مد نظر قرار دهند.»

اقدام مقابله به مثل شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور در برابر ابلاغیه اجرای بخشنامه تعارض منافع

به دنبال تلاش ها برای فشار بر وزیر راه و شهرسازی برای اجرای ابلاغیه بخشنامه تعارض منافع شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور دست به دامان برخی نمایندگان مجلس شد. همزمان احمد خرم رئیس این شورا نیز در نامه ای به روسای سازمان های نظام مهندسی استان ها اقدامی مقابل به مثل از روسای سازمان ها خواسته به فوریت میزان فعالیت پرسنل راه و شهرسازی استان ها را طی جدولی با جزئیات کامل تا پایان وقت شنبه 27 شهریور 1400 ارسال کنند.

واکنش وزارت راه و شهرسازی به اقدامات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در برابر اجرای بخشنامه تعارض منافع

در رابطه با اقدامات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در برابر اجرای بخشنامه تعارض منافع علی محمد عبدی قهرودی، مدیرکل دفتر توسعه مهندسی توضیحاتی را به شرح زیر ارائه کرد:

1- جهت اطلاع و اطمینان به کلیه اعضای سازمان های نظام مهندسی ساختمان در کشور تاکید می شود که وزارت راه و شهرسازی هیچ فرد و مسئولی را از بخشنامه های وزارتی در مورد تعارض منافع استثنا نکرده است. این وزارتخانه قائل به این است که با هر تخلفی در هر سطحی باید برخورد شود. در این مرحله هم برخورد با متخلفانی در اولویت قرار گرفت که به واسطه برخورداری از رانت عضویت در هیئت مدیره و بعضا شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی و ارتباطات خاصی که دارند ، معمولا به هر دلیلی دور از برخوردهای قانونی بودند.

2- با توجه به همین مسائل در موقعیت برگزاری انتخابات اگر برخورد قانونی لازم با متخلفین صورت نگیرد و احیانا حضور مجدد اعضای دارای تعارض منافع در هیئت مدیره های دور بعد تَکرار شود، وزارت راه و شهرسازی پاسخی برای انتظارات جامعه 520 هزار نفری مهندسان کشور نخواهد داشت.

3-امروز جامعه مهندسی کشور حق دارد از وزارتخانه گزارش عملکرد در مورد نحوه و نتیجه برخورد جدی و موثر با کسانی که تخلفشان در بحث تعارض منافع ، بر همگان روشن شده ، مطالبه کند و وزارت راه و شهرساز نیز نشان داده جز اجرای قانون ، هیچ دغدغه و برنامه ای ندارد.

4- به صراحت اعلام می شود ادعای تماس از وزارتخانه با مدیران کل راه و شهرسازی برای خودداری از ارایه اطلاعات کارکرد پرسنل کذب محض است و به نظر می رسد این ادعا بیشتر جهت مظلوم نمایی مطرح شده و طرح این مطلب بسیار ناشیانه صورت گرفته است چرا مه اصولا آمار و بانک اطلاعات کارکرد اعضای سازمانهای نظام مهندسی در اختیار خود سازمان های نظام مهندسی استانهاست و ادارات کل راه شهرسازی صرفا به عنوان کاربر و بهره بردار این بانک اطلاعاتی هستند.

ضمن آنکه انتشار چنین نامه ای که ادعا می شود محرمانه بوده ، آنهم در کمترین زمان ممکن پس از امضای آن در فضای مجازی ، مشکوک است. چرا که قاعدتا اینگونه مکاتبات باید مستقیما به دست مخاطبین نامه که روسای سازمانها هستند برسد و انتشار آن در فضای مجازی ، جز از طریق سازمان های نظام مهندسی ممکن نبوده و نیست.

5- بحث اصلی این است که رییس سازمان نظام مهندسی کشور، خارج از اختیار و وظیفه ای که بر عهده دارند طی نامه ای به روسای استانها از آنها خواسته اطلاعات کارکرد پرسنل ادارات کل راه و شهرسازی را به سازمان نظام مهندسی کشور ارسال کنند. وی اساسا چنین اختیاری ندارند، ضمن این که روسای سازمان ها چنین مجوزی ندارند که اطلاعات کارکردی اعضای سازمان نظام مهندسی استان را به رییس سازمان نظام مهندسی کشور ارایه کنند.

6-سازمان نظام مهندسی کشور، شأن و جایگاه جمع آوری اطلاعات شخصی هیچ عضو نظام مهندسی استانها را ندار د. این کار رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان ، خارج از اختیارات و صلاحیت ایشان است. بهتر بود ایشان در مکاتبه خود تاکید بر اجرای مقررات و ضوابط را در برخورد با متخلفین را در هر پست و جایگاهی مینمودند که در اینصورت ، این اقدام ایشان قطعا مورد تایید وزارتخانه قرار میگرفت. الان هم اگر ایشان اطلاعاتی از نقض مقررات در بین اعضای سازمانهای نظام مهندسی دارند ، توصیه میکنیم بی هیچ تمایزی بین متخلفان، وظیفه قانونی خود را عملی نمایند.

7- جهت اطلاع مدیران محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید می شود کارکنان وزارت راه و شهرسازی از بخشنامه های تعارض منافع مستثنا نشده اند که متن بخشنامه های ابلاغی در طی این چند سال ، موید این مطلب است.واقعیت آن است که درخواست جمع آوری اطلاعات پرسنل راه و شهرسازی با هدف نامعلوم و احتمالا امتیازگیری و تقابل با وزارتخانه و ... اقدامی خارج از عرف و ضوابط است.

8- وزارت راه و شهرسازی بارها به روسای سازمانهای نظام مهندسی اعلام کرده در صورت هرگونه اقدام خلاف قانون مقررات ، مورد سوال قرار خواهند گرفت و در این مورد هم بهتر است قبل از هر اقدامی، مجوز قانونی و حقوقی این اقدام را بررسی کنند.

مسئولان سازمان نظام مهندسی اگر نگران نقض قوانین و مقررات در سازمانهای نظام مهندسی هستند چرا ظرف سالهای اخیر ، حتی یک مکاتبه مهم در مورد ضرورت برخورد با مصادیق تعارض منافع با سازمانهای استانی نداشتند که ضرورت برخورد با متخلفان را به استانها یادآور کند؟

جالب آنکه حداقل 2 سال است شورای مرکزی از راه اندازی سامانه سراسری ارجاع کار نظارت در سراسر کشور ، علیرغم پیگیریهای مکرر وزارت راه و شهرسازی به بهانه های واهی خودداری کرده است. اگر اینچنین سامانه ای راه اندازی شده بود، دیگر نیازی به مکاتبات شبانه و محرمانه برای اخذ آمار عملکرد نبود.

سرانجام مهندسان متخلف در برابر بخشنامه تعارض منافع

با وجود اقدامات متعدد برخی روسای سازمان ها و اعضای دارای تعارض منافع هیئت مدیره های سازمان های نظام مهندسی، اما رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی پس از اتمام مهلت قانونی به داوطلبان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی برای انصراف، پروانه اشتغال به کار ان دسته از مهندسان دارای تعارض منافع را تعلیق کرده است.

سرانجام داوطلبان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

با توجه به رعایت بخشنامه تعارض منافع در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران 60 درصد اعضای فعلی در هشتمین دوره هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران که تا به امروز 15 نفر از بین 25 نفر به دلیل تعارض منافع از حضور در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی منع شده اند. با این وجود تا به امروز با وجود اعتراض کاندیدها به هیات اجرای انتخابات کماکان از سوی وزارت راه و شهرسازی لیست نهایی اعلام نشده است و مهندسان کاندید در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی تهران در بلاتکلیفی بسر می برند. این بلاتکلیفی در حالی است که در برخی از استان ها شاهد برگزاری نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هستیم و پیش بینی می شود زمان برگزاری نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در پایخت به تعویق بیافتد و پایان مهر شاهد برگزاری نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران باشیم.

آینده انتخابات نهمین دوره هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران

در مقایسه با انتخابات هشتمین دوره هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران این اولین باری است که با توجه به رعایت و ابلاغ قانون تضاد منافع سیل عظیمی از هیات مدیره کنونی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از رقابت در انتخابات نهمین دوره انتخابات جا مانده اند و انتظار می رود در این دوره جدید انتخابات پایتخت چهره های جدید و جوانی از مهندسان در عرصه هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حضور یابند

پیش بینی میزان مشارکت اعضای سازمان نظام مهندسی در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران

در دوره قبلی انتخابات، هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران رسانه پیام ساختمان در آماری که در نشریه هم چاپ شد میزان مشارکت در هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را نزدیک به 10 درصد اعلام کرد که گویای مشارکت بسیار پایین از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران بود.

با توجه به آمار مشارکت در دوره قبلی انتخابات همچنان پیش بینی می شود به دلایل برآورده نشدن خواسته های اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و عوملی از نظیر بیکاری خیل عظیم مهندسان و سهم کم نظارت در ارجاع کار نظارت به دلیل رکود بازار مسکن انتظار می رود در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در مقایشه با دوره قبل مشارکت پایین تری از حضور اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در پای صندوق های رای را شاهد باشیم

بالاترین و کمترین رتبه آرای هیات مدیره در هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره ساختمان تهران

بالاترین میزان اخذ رای برای ورود به هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به تعداد 3000 رای و کمترین میزان اخذ رای برای ورود به هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران با 1440 رای از میان 130 هزار عضو از سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران بود. که می توان به راحتی نسبت میزان مشارکت اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران را در هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران را به دست آورد که گویای مشارکت بسیار پایین مهندسان در انتخابات سرنوشت ساز است

نامزدهای نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به چه میزان اخذ برای ورود به هیات مدیره سازمان نظام مهندسی پایتخت نیاز دارند؟

در خوشبینانه ترین پیش بینی برای مشارکت اعضای سازمان نظام مهندسی تهران در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیش بینی می شود در مقایسه با دوره قبل با مشارکت پایین تری از اعضای سازمان مواجه خواهیم بود که می توان در گمانه زنی ها پیش بینی کرد که در نهمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران نامزدها با میزان رای 2000 نفر می توانند به هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان پایتخت ورود پیدا کنند.

انتهای خبر/پیام ساختمان
×