اقساط بازپرداخت وام 1 میلیاردی

همه چیز درباره تسهیلات یک میلیاردی مسکن

بازار مسکن صبح امروز با خبر افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان از 400 میلیون تومان به 1 میلیارد تومان مواجه شد. بر این اساس بانک مسکن تسهیلات مختلفی برای خرید، ساخت و یا تعمیرات خانه به متقاضیان ارائه می دهد. به طور کلی تسهیلات بانک مسکن از 2 طریق وام از محل صندوق پس انداز و وام از محل اوراق بهادار به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود.

همه-چیز-درباره-تسهیلات-یک-میلیاردی-مسکن

تسهیلات مسکن جوانان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در همین رابطه یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می دهد، وام مسکن جوانان است. تسهیلاتی که از محل صندوق پس انداز حساب مسکن جوانان به متقاضی پرداخت می شود.

به منظور کسب اطلاع از جزئیات حساب مسکن جوانان بهتر است بدانیم که بانک مسکن حساب پس اندازی با عنوان حساب پس انداز مسکن جوانان تعریف کرده است. این حساب یکی از انواع حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت است که صاحب حساب با رعایت برنامه سپرده گذاری که توسط بانک تعیین شده است، می تواند در بلند مدت از تسهیلات ویژه این حساب استفاده کند.

این حساب می تواند یک پشتوانه مالی برای فرزندان به خصوص جوانان و نوجوانان در آینده باشد، چون می توان با سپرده گذاری تدریجی در این حساب از امتیاز تسهیلات ارزان قیمت برای خرید خانه استفاده شود. بر اساس جزئیات ذکر شده، تسهیلات مسکن جوانان از طریق سپرده گذاری در حساب مسکن جوانان بانک مسکن قابل دریافت است. در نتیجه ابتدا باید در یکی از شعب بانک مسکن حساب پس انداز مسکن جوانان افتتاح کنید. برای افتتاح این حساب فرد باید به 18 سال تمام رسیده باشد و یا دارای حکم رشد از دادگاه باشد. ولی، قیم و مادر نیز می تواند این حساب را برای فرزند زیر 18 سال باز کند.

مبالغ واریزی در حساب مسکن جوانان بانک مسکن به صورت ماهیانه، سالیانه و یکجا باشد. به استناد اظهارات مدیرعامل بانک مسکن، حداقل مبلغ واریزی ماهانه به حساب پس انداز مسکن جوانان برای دریافت این تسهیلات ماهانه 200 هزار تومان است.

متقاضیان حساب مسکن جوانان باید بین 5 تا 15 سال ماهانه 200 هزار تومان به بانک واریز کنند

بر همین اساس مدت زمان سپرده گذاری بین 5 تا 15 سال است و در شرایطی که متقاضی 15 سال اقدام به پرداخت ماهانه 200 هزار تومان به بانک کند می تواند از سقف میزان این تسهیلات استفاده کند. تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان، براساس تقسیم بندی جغرافیایی شامل: تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به دارنده حساب ارائه می شود.

در همین راستا، محمود شایان، مدیر عامل بانک مسکن در بیان سقف این تسهیلات گفته بود:« سقف وام در پایتخت معادل 1 میلیارد تومان، شهرهای بزرگ 850 و سایر شهرها 700 میلیون تومان پرداخت می شود.» در شرایطی که متقاضی تسهیلات بخواهد در حداقل زمان سپرده گذاری خود یعنی 5 سال از تسهیلات مسکن جوانان استفاده کند در پایتخت می تواند تا سقف 400 میلیون تومان تسهیلات بگیرد.

لازم به ذکر است، استفاده سقف تسهیلات 1 میلیارد تومانی مسکن جوانان برای متقاضیانی است که از تاریخ 17 شهریور ماه سال 1400 به بعد اقدام به ثبت نام کنند.

سود و دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن جوانان چقدر است؟

بر اساس جزئیات منتشر شده از سوی بانک مسکن، سود تسهیلات مسکن جوانان مطابق سود مصوب شورای پول و اعتبار در سال دریافت تسهیلات است. بر همین اساس در شرایطی که متقاضی در سال 1400 به شرایط دریافت وام رسیده باشد، باید سود 9 درصدی را برای تسهیلات مسکن جوانان پرداخت کند.

علاوه بر این مسئله، دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن جوانان پس از دریافت 20 ساله در نظر گرفته شده است.

اقساط تسهیلات 1 میلیاردی مسکن چقدر است؟

در همین راستا در شرایطی که متقاضی همین امروز نسبت به افتتاح حساب مسکن جوانان اقدام کرده و ماهانه 200 هزار تومان تا سال 1415 واریز کند، پس از دریافت تسهیلات 1 میلیارد تومانی 20 ساله با نرخ 9 درصد، باید ماهانه 8 میلیون و 973 هزار تومان قسط به منظور بازپرداخت به حساب بانک مسکن واریز کند.

بر این اساس، مجموع اقساط پرداختی در پایان 20 سال معادل 2 میلیارد و 159 میلیون 342 هزار تومان خواهد بود که در مجموع 53 درصد از بازپرداخت، در قالب سود دریافت خواهد شد.

لازم به تاکید است، تسهیلات مسکن جوانان در قالب تسهیلات ساخت مسکن، تسهیلات تعمیر مسکن و تسهیلات خرید پرداخت شده و سقف این وام به واحد هایی تعلق می گیرد که پروانه ساختمانی آنها بیش از 25 سال نباشد.

نظر کارشناسان حوزه مسکن پیرامون افزایش سقف تسیهلات مسکن جوانان

کارشناسان حوزه مسکن معتقد هستند، در شرایطی که این تسهیلات بر ساخت مسکن متمرکز شده و زمینه تحریک توامان عرضه و تقاضا را فراهم کند، می تواند منجر به بهبود شرایط بازار شود.

بر این اساس، در شرایطی که تسهیلات مسکن جوانان مطابق سال های گذشته بر تسهیلات خرید مسکن متمرکز شود، تنها منجر به تحریک سمت تقاضا بدون توجه به سمت عرضه شده و همین مسئله می تواند زمینه افزایش قیمت مسکن را به وجود بیاورد.

از سوی دیگر، بخشی از کارشناسان معتقد هستند، میزان تسهیلات مسکن جوانان باید در انتهای بازه زمانی سپرده گذاری به صورت بخشی از هزینه ساخت یا خرید یک واحد مسکونی اعلام شود. برای مثال به جای اعلام سقف عدد مشخص ریالی 1 میلیارد تومان، اعلام شود در انتهای بازه زمانی سپرده گذاری معادل 60 درصد از هزینه ساخت یا خرید مسکن توسط بانک در قالب تسهیلات به متقاضی ارائه خواهد شد.

انتهای خبر/پ
×