menu

ثبت آگهی رایگان

استقبال سرد مردم از طرح ملی مسکن

استقبال-سرد-مردم-از-طرح-ملی-مسکن

در حالی استاندار تهران از فاقد متقاضی بودن حدود 60 هزار واحد طرح ملی مسکن خبر داده که تامین آورده سنگین این طرح از عهده کمتر کسی بر می آید.

به گزارش« پیام ساختمان» از تسنیم، اواخر ماه گذشته مجری طرح ملی مسکن پردیس طی اولتیماتومی به متقاضیان طرح ملی مسکن این شهر هشدار داد در صورت عدم پرداخت قسط سوم آورده از طرح مذکور حذف خواهند شد.  سیامک جوانبخت در این باره گفته بود: متقاضیان این طرح در پروژه آریا شهر، در شهر جدید پردیس تعهدات مالی خود را سریعاً پس از اطلاع رسانی، تا 160 میلیون تومان انجام دهند.

وی افزود: تمامی متقاضیانی که قسط اول و دوم (مجموعا 80 میلیون تومان) از تعهدات خود را انجام داده اند، ملزم به پرداخت قسط سوم به مبلغ 80میلیون تومان هستند.در نوبت اول طرح ملی مسکن پردیس بیش از ظرفیت پیش بینی شده ثبت نام صورت گرفته است، لذا تمام برنامه ها و پیش بینی های لازم جهت حذف متقاضیانی که به تعهدات خود عمل نکرده اند در سامانه انجام پذیرفته است.

وی یادآور شد: بر اساس شیوه نامه طرح ملی مسکن ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی در صورت تاخیر در هر مرحله از پرداخت آورده از سوی متقاضیان تا 15 روز پس از اطلاع رسانی، شرکت های عمران یا ادارت می توانند نسبت به حذف متقاضی و جایگزینی آنها اقدامات لازم را صورت دهند.

جوانبخت تاکید کرد: در صورت عدم واریز مبلغ آورده از سوی متقاضی ، شرکت عمران جهت جلوگیری از تاثیر منفی مالی به پروژه، بر خلاف میل باطنی نسبت به حذف متقاضیانی که آورده خود را در زمان مقرر تکمیل نکرده اند اقدام خواهد کرد. ضمن این که اولویت حذف با کسانی خواهد بود که تاکنون قسط دوم را پرداخت نکرده اند.

با وجود این اولتیماتوم به فاصله چند روز شرکت عمران پردیس اعلام کرد: « پیرو ارسال پیامک از سوی شرکت عمران پردیس به متقاضیان طرح ملی مسکن مبنی بر واریز مبلغ 80 میلیون تومان به عنوان قسط سوم تا تاریخ 6 خرداد 1400، در ادامه بررسی روند اجرایی و زمانبندی و درخواست مجری طرح ملی مسکن از مدیرعامل شرکت عمران پردیس مبنی بر تعویق مهلت واریز مبلغ یاد شده، مدیرعامل با افزایش مهلت واریز مبلغ 80 میلیون تومان تا پایان خرداد 1400 موافقت کرد.»

این در حالی است که استاندار تهران اخیرا درباره پروژه های طرح ملی مسکن پایتخت گفته است: حدود 72 هزار واحد سهم استان تهران در طرح ملی مسکن است که تاکنون فقط 12 هزار متقاضی آن آورده اولیه را پرداخت کرده اند. 60 هزار واحد فاقد متقاضی است و مردم می توانند در صورت داشتن شرایط  اقدام به ثبت نام کرده و طی دو سال واحد خود را تحویل بگیرند!

استقبال سرد تهرانی ها از طرح ملی مسکن به چند دلیل عمده است؛ یکی این که قیمت تمام شده واحدهای این طرح مشخص نیست، گرچه مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند ساخت هر مترمربع 2 میلیون و 770 هزار تومان هزینه دارد اما در واقعیت با توجه به لیست تعدیل قیمت سازمان برنامه و بودجه، رشد شدید مصالح ساختمانی و عوامل موثر در ساخت وسازها قیمت ساخت واحدهای طرح ملی مسکن به گفته فعالان بازار به بیش از 4 میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است.

از سوی دیگر بازار مسکن اکنون در رکود انتظاری به سر می برد که شرایط کاهش قیمت چند درصدی را فراهم کرده است.در این وضعیت برخی متقاضیان طرح ملی مسکن که عموما از قشر متوسط جامعه هستند با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه رسیده اند از پرداخت قسط سوم 80 میلیون تومانی که قطعا تهیه آن بسیار دشوار است منصرف شوند به این امید که اتفاقات خوشایندی در بازار مسکن روی دهد.

همچنین قرار است وام طرح ملی مسکن از 100 میلیون تومان به 150 میلیون تومان افزایش یابد، در این صورت مبلغ قسط ماهانه در یک دوره 12 ساله بازپرداخت 2 میلیون و 540 هزار تومان است. در ماه 12 سال دوازدهم متقاضی مجموعا  367 میلیون تومان ( سود حدود 217 میلیون تومانی وام 150 میلیونی) باید پرداخت کند. به فرض این که متقاضی قرار است یک واحد 100 متری خام را تحویل بگیرد؛ هزینه این واحد با احتساب وام حدود 817 میلیون تومان است. واحدی که قرار است دو سال دیگر تحویل شود! واقعیتی که متقاضیان را با تردید جدی روبرو کرده است.

در مجموع عوامل متعددی دست به دست هم داده و باعث شده اند طرح ابتکاری دولت روحانی متقاضی آنچنانی نداشته باشد. طی 8 سال اخیر دولت یازدهم و دوازدهم کمترین توجه را به بخش مسکن به عنوان یکی از مهم ترین پیشران های اقتصاد کشور داشته است. اصرار بر تحریک تقاضا در بازار مسکن طی دو دولت روحانی، بیشترین افزایش قیمت مسکن طول تاریخ ایران را ثبت کرده است. طی مدت یاد شده متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 690 درصد افزایش یافته است.

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×