برآیند بازار مسکن به نفع متقاضیان است؟!

یک کارشناس بازار مسکن گفت: کاهش قدرت خرید متقاضیان، مانعی بزرگ بر سر رشد قیمت مسکن در سال 1400 خواهد بود، اما به دلیل ویژگی چسبندگی این بازار، انتظار کاهش قیمت نمی توان داشت.

برآیند-بازار-مسکن-به-نفع-متقاضیان-است

به گزارش پیام ساختمان به نقل از تابناک، مهدی روانشادنیا اظهار کرد: در بازار مسکن با دو سیگنال مواجه هستیم؛ یکی، قیمت تمام شده مسکن تولیدی که رو به افزایش بوده و هست. هنوز هم با توجه به رشد نرخ نهاده های تولید در بخش سیمان، فولاد و سایر مصالح ساختمانی روند رو به افزایش دارد که قیمت تمام شده را برای تولیدکننده بالا می برد.

وی افزود: از طرف دیگر، در بخش تقاضا با عوامل متفاوتی مواجه هستیم که همه در خلاف جهت قیمت تمام شده حرکت می کنند. اولا با توجه به شرایطی که در بازار ارز حاکم شده و موضوع مذاکراتی که در حال انجام است روند قیمت ها در بازارهای موازی نزولی شده و طبیعتا اثر خود را بر بازار مسکن می گذارد.

وی درباره پیش بینی قیمت مسکن در سال 1400 گفت: طی سه سال گذشته رشد قدرت خرید متقاضیان به اندازه افزایش قیمت مسکن نبوده است و این، یک مانع بزرگ بر سر افزایش نرخ ها خواهد بود؛ زیرا تجارب گذشته نشان می دهد عوامل بخش تقاضا اثر بیشتری بر تعیین قیمت ها در بازار مسکن دارند.

روانشادنیا تصریح کرد: در عین حال یک ویژگی مانع کاهش قیمت ها می شود که خاصیت چسبندگی بازار مسکن است. در سایر بازارها وقتی طرف تقاضا روی خوشی به بازار نشان نمی دهد با کاهش قیمت سریع مواجه می شویم. اما در بازار مسکن به دلیل سوابق تاریخی یا مسائل روانشناسی که معمولا گفته می شود ملک هیچ وقت ضرر نمی کند، یا می گویند مسکن سرمایه گذاری امنی است معمولا دچار چسبندگی قیمت می شود. بر این اساس انتظار کاهش چشمگیر قیمت در سال جاری را نداریم.

وی گفت: با این حال برآیند نیروهایی که وارد بازار مسکن می شود به نفع متقاضیان است. طبق ادوار گذشته معمولا اتفاقی که در بازار مسکن می افتد این است که ابتدا معاملات کاهش می یابد، پول کمتری گردش می کند و قیمت ها تثبیت می شود. با توجه به تورم عمومی که در کشور داریم و احتمالا نرخ تورم در سال 1400 کمتر از سال 1399 باشد قیمت ذاتی مسکن با عقب ماندن از تورم، به نوعی کاهش می یابد، اما نمی توان انتظار کاهش چشمگیر قیمت اسمی را داشت.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: انتظار داریم مسکن در دامنه کوچکی نوسان کند. البته این تحلیل منوط به این است که ثبات ماه های اخیر بازارهای موازی حفظ شود. در حال عمده فرضیه ها بر قیمت 18 تا 20 هزار تومانی دلار است. در آن صورت مسکن مقداری گرانتر از قیمت میانگین سال های گذشته خواهد بود که خود به خود با تثبیت عدد قیمت اسمی، نمودار آن طی یک سال با میانگین بلندمدت منطبق می شود. در نتیجه نوسان بزرگ قابل پیش بینی نیست.

بنابراین گزارش، فروردین سال 1400 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 29 میلیون و 320 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.1 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 91.7 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل 2.1 هزار فقره بود که از کاهش 60 درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش 68 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته حکایت دارد.

انتهای خبر/پ
×