بازدید امروز تا این لحظه 3743 بار

هشدار به «تخریب چراغ خاموش اراضی زراعی و منابع طبیعی»

وزیر اسبق راه و شهرسازی نسبت به تخریب چراغ خاموش اراضی زراعی و منابع طبیعی و تبعات جبران ناپذیر طرح مجلس با عنوان «طرح جهش تولید و تامین مسکن» هشدار داد.

هشدار-به-«تخریب-چراغ-خاموش-اراضی-زراعی-و-منابع-طبیعی»

به گزارش «پیام ساختمان» عباس آخوندی در یاداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، نوشت: اخیرا فردی در توییتر اعلام کرد که در انقلاب اقتصادی 1400 تغییر کاربری زمین های کشاورزی آزاد خواهد بود البته این تنها ایده این شخص نیست. سوداگران همواره با قیافه جانبداری از مستضعفان در پی غارت منابع طبیعی و اراضی کشاورزی بوده اند.

وی با اشاره به تخریب 88 هزار هکتار از اراضی ملی بین سال های 1352-1392 و تسریع این روند تخریب از سال 82 با آغاز فعالیت شهردار وقت تهران و پس از تصاحب ریاست جمهوری عنوان کرد: «اوج اندیشه بر باد دادن منابع طبیعی ایران را در طرح باغ شهرها که رییس جمهور دوره دهم که در پایان دوره اش ارائه کرد می توان دید. اگر رهبری شخصا ورود نکرده بودند و مانع اجرای آن نشده بودند، امروز آثار ویرانگرش کمتر از اصلاحات ارضی به اصطلاح انقلاب سفید و شاه و مردم کم تر نبود.»

آخوندی طرح اقدام ملی مسکن را ادامه همین روند بیان کرد که برخی حضرات به نام انقلابی گری از آن طرفداری می کنند.

وی نوشت: «شوربختانه، این روند به صورت چراغ خاموش در حال پیگیری و عملی شدن است. بر اساس ماده 9 طرح جهش تولید و تامین مسکن که در 26 بهمن 1399 در مجلس به تصویب رسید مقرر شد که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها و همچنین اراضی مصوب وزارت راه و شهرسازی برای طرح های شهرک سازی در خارج از حریم شهرها را حداکثر ظرف مدت دو ماه تحویل وزارت راه و شهرسازی نماید. همین بسط ید برای بنیاد مسکن منظور گشته است. البته این چک سفید امضا برای تخریب منابع طبیعی آن قدر شور بود که رییس مجلس جهت بازنگری آن را به کمیسیون عمران ارجاع کرد. لیکن مجوز دیگری که کم از این ندارد در همان جلسه به تصویب صحن علنی مجلس رسید. »

آخوندی اضافه کرد: «ماده 12 این طرح می گوید که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف است که اراضی واقع در محدوده و حریم طرح هادی روستاهای واقع در حریم شهرها را حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ درخواست وزارت راه و شهرسازی به صورت رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و همین اختیار را برای بنیاد مسکن منظور داشته اند. حضرات به همین اکتفا نکرده اند و طی طرحی دیگری به نام طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در پی چوب حراج زدن به الباقی اراضی زراعی ایران می باشند. اینها همه در حالی است که ماده یک سیاست های ابلاغی رهبری مورخ 1391.9.29 در مورد کشاورزی، حفاظت از منابع طبیعی منظور گشته است.»

آخوندی افزود: «علی الظاهر حرص و آز سوداگران در تصاحب اراضی منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی حد و حصری ندارد و حضرات با این گونه طرح ها، یا در هماهنگی با سوداگران و یا به عشق خرید رای، هیچ توجهی به آثار مخرب آن بر زندگی مردم و غیرقابل سکونت ساختن فلات ایران ندارند.»

وی با تاکید بر اینکه روند نشست زمین در ایران نگران کننده است لیکن چون این امر اتفاقی تدریجی است کسی به آن توجه نمی کند، ادامه داد: اگر آثار مخرب زلزله امکان بازسازی و اصلاح دارد، اثر فرونشست زمین را به هیچ روی نمی توان ترمیم کرد و به هیچ روی ساختمان ها را نمی توان در برابر آن مقاوم نمود. بر اساس اعلام سازمان نقشه برداری شوربختانه این موضوع تقریبا در تمام استان های ایران مشاهده شده است. در استان تهران افزون بر شهرستان تهران، شهرستان های قدس، اسلامشهر، ری، ورامین، شهریار، بهارستان، رباط کریم، ملارد و دشت ورامین را در محدوده معادل 2000 کیلومترمربع شامل می شود. در این محدوده تا سالانه معادل 20 سانتی متر فرونشست نیز گزارش شده و جمعیتی برابر با 336000نفر را در مخاطره قرار داده است و اگر کنترل نشود، این روند فزاینده خواهد بود. گزارش دیگری در ارتباط با استان البرز، محدوده ای معادل 700 کیلومترمربع با نرخ فرونشستی معادل 29سانتی متر در سال را اعلام می دارد. در این استان 181 روستا و مرکز جمعیتی با ساکنانی معادل 153000نفر در معرض خطر می باشند.

آخوندی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که «اندیشه وران در ایران فارغ از هر گرایش سیاسی در این باره آگاه شوند و در برابر این موج مخرب سرزمین ایران که گاهی به نام توسعه کشاورزی در پی چنگ انداختن بر منابع طبیعی اند و گاهی هم به نام تامین مسکن فقیران در پی تغییر کاربری آن اراضی هستند بایستند. هر چند بسیار دیر است، لیکن باز هم باید چاره ای اندیشید.  دوستانی که تمایل به آگاهی از گزارش های مقدماتی فرونشست زمین هستند، می توانند به تارنمای شخصی اینجانب مراجعه کنند.»

انتهای خبر/پ
×