عملکرد نظام مهندسی و شهرداری قابل قبول نیست

حسام الدین نجم الساداتی از فعالان صنعت ساختمان، کارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت، عضو پایه یک سازمان نظام مهندسی ساختمان، مهندس ناظر و مدیر پروژه های عمرانی است. با وی در رابطه با برخی حرف و حدیث های مطرح شده در حوزه فنی ساخت وساز، همچنین وضعیت عرضه و تقاضای مسکن گفت و گو کرده ایم.

عملکرد-نظام-مهندسی-و-شهرداری-قابل-قبول-نیست

ابتدا بفرمایید چگونه می توان عرضه و تقاضای مسکن در کشور را واقعی کرد؟

وجود سود معقول در ساخت و ساز، عدم ورود افراد غیرمتخصص به صنعت ساختمان، ایجاد شهر های جدید، ارایه زمین توسط دولت برای ساخت و ساز، بازسازی بافت های فرسوده با طرح جامع دولت و مشارکت بخش خصوصی می توانند به عرضه و تقاضای واقعی در بازار مسکن کمک کنند.

به نظر آقای نجم الساداتی به عنوان یک فعال ساختمانی، چه عواملی می تواند علت رخ نمایی قیمت های نجومی در بازار مسکن باشد؟

به نظر می رسد در درجه اول بالا رفتن قیمت زمین، بعد تورم و پس از این دو عامل، افزایش قیمت مصالح ساختمانی موجب رقم خوردن قیمت های نجومی در بازار مسکن می شود.

شما نقش بانک ها در گرانی مسکن را چگونه ارزیابی می کنید؟

خب، از آنجایی که برخی از بانک ها دست اندرکار صنعت ساختمان و صاحب منفعت در این صنعت هستند، لاجرم در ایجاد گرانی این بازار نیز سهیم خواهند بود.

نظرتان در رابطه با سامان بخشی بازار مسکن با اجرای طرح مشارکت بخش خصوصی با دولت چیست؟

دولت می تواند با ارایه زمین رایگان و قرار دادن شرایطی امکاناتی مثل فولاد در اختیار بخش خصوصی، مشارکت این بخش را در ساخت و ساز و تامین سرپناه برای محرومان کشور تسهیل نماید.

دیدگاه خود را نسبت به جذب سرمایه های سرگردان و فعال کردن بخش خصوصی واقعی در بخش مسکن مطرح نمایید.

ورود سرمایه های سرگردان و افراد غیرمتخصص به صنعت ساختمان اگر با دید منفعت طلبی فوری باشد را یکی از آفت های جدی برای صنعت ساختمان می دانم.

آقای آخوندی وزیر سابق معتقد بود ساخت و ساز مسکن ربطی به وزارت راه و شهرسازی ندارد و باید بخش خصوصی به آن بپردازد، ولی در حال حاضر دولت و وزارت راه طرح اقدام ملی را مطرح کرده اند، نظرتان را نسبت به هر دو نگاه بیان نمایید.

به نظر من هم، سیاست گذاری و ریل گذاری درست صنعت ساختمان توسط وزارتخانه کفایت می کند، ولی این موضوع در حال حاضر خوب انجام نمی شود که به تبع، ابهامات و معضلات گوناگونی را نیز ایجاد کرده است.

آیا شما هم وجود تخلف در برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی را تایید می کنید؟

من تخلفی در برگزاری آزمون ندیدم، ولی ماهیت و کیفیت آزمون متناسب با نیاز های بعدی مهندسین در بازار حرفه ای کار نیست، یعنی یک بار باید در مسیری تلاش کنند برای قبولی ازمون و بعد از قبولی، مطالب دیگری را بیاموزند برای کار به خصوص در آزمون های صلاحیت طراحی .

تغییرات مستمر در مقررات ملی ساختمان را چقدر مفید می دانید.؟

به روز شدن اطلاعات و مقررات ملی مفید است.

علت استفاده از تکنولوژی های منسوخ در ساخت و ساز کشور را چه می دانید؟

عدم توجه به بهره وری در صنعت ساختمان و حاکم بودن تفکرات سنتی بر ذهن و عمل متولیان امر.

اگر بخواهید به یکی از مشکلات اصلی ساخت وساز در کشور اشاره کنید، آن مشکل چیست؟

عملکرد سازمان نظام مهندسی و شهرداری در ساخت و سازهای شهری قابل قبول نیست و نیازمند قوانین کاملتری در این موارد هستیم.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 371فهرست مطالب شماره 371
×