چرا بورس انرژی رونق نگرفته است؟

وزیر نفت که به مجلس رفته بود تا گزارشی درباره برنامه های این وزارت خانه ارائه کند، درباره فروش نفت در شرایط تحریمی، بورس انرژی، قرارداد گاز ترکمنستان، الگوی مصرف انرژی و انتقادات درباره نحوه سهمیه بندی بنزین توضیح داد و گفت که اتاق تاریک برای خارجی ها، نه داخلی هاست.

چرا-بورس-انرژی-رونق-نگرفته-است

به گزارش «پیام ساختمان»؛ ارائه گزارش بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت درباره عملکرد این وزارت خانه بود؛ او از جنگ تمام عیار اقتصادی آمریکا و صهیونیست ها با همکاری منافقین و دیگر متحدانشان علیه ایران سخن گفت و لازمه مقابله با آن را هم اندیشی دولت و مجلس و سایر قوا دانست.

همچنین افزایش ظرفیت تولید از میادین مشترک نفت و گاز را از اولویت های کاری برشمرد و این توضیح را داد که طبق اولویت بندی صورت گرفته، مهم ترین میدان نفتی دو بخش غرب کارون، خوزستان و پارس جنوبی است. تولید میدان های غرب کارون در این هفت سال از 70 هزار بشکه در سال 92 به 400 هزار بشکه در روز رسیده و در این زمینه از همسایگانمان عقب نیستیم.

وزیر نفت درباره تلاش های صورت گرفته برای دور زدن تحریم های نفتی گفت: «ما از هر کسی که امکان بوده کمک گرفتیم؛ از نیرو های امنیتی و خارجی کمک گرفتیم و امیدواریم مجلس با استفاده از ظرفیت دیپلماسی بین المجالس به ما کمک کند. باید بتوانیم راهی را باز کرده و صادرات مویرگی را آغاز کنیم. در حوزه صادرات نفت نیز از هر پیشنهاد و از تهاتر نفت با کالا استقبال می کنیم.»

پس از بخش اول صحبت های وزیر نفت، نوبت ارائه نکاتی از سوی نمایندگان درباره مشکلات پیش رو در حوزه نفت رسید. فریدون عباسی، رییس کمیسیون انرژی مجلس، خواستار تعامل بیشتر مسئولان وزارت نفت با مجلس برای حل مشکلات شد و وعده همکاری با این وزارت خانه را داد، محور صحبت 5 نماینده دیگر هم درباره لزوم اصلاح الگوی مصرف انرژی، وضعیت پرونده ایران در قرارداد گازی با ترکمنستان، علت فعال نبودن بورس انرژی، توجه به معیشت کارکنان و کارگران صنعت نفت، شفاف سازی سهم ایران از میادین مشترک و مطالبات نفتی ایران از سایر کشور ها و جلوگیری از خام فروشی بود و در جمع بندی نیز زاکانی، رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد تشکیل کارگروهی متشکل از اعضای کمیسیون انرژی، وزارت نفت و مرکز پژوهش ها را داد تا ضمن بررسی ابعاد مشکلات این حوزه، پیشنهادهای عملیاتی مورد تفاهم را به مجلس ارائه دهد.

وزیر نفت در مقام پاسخ گویی به سوالات و انتقادات نمایندگان، دوباره پشت تریبون پارلمان رفت و با استقبال از پیشنهاد زاکانی درباره ابهامات قرارداد گاز با ترکمنستان گفت: «ترکمنستان گاز ایران را قطع کرد و مقابل آن ها ایستاده ایم، این کشور در گذشته، چهار بار این کار را انجام داد و امتیازاتی گرفت که ما این بار گفتیم امتیازی نمی دهیم. آن ها به داوری رفتند و دستاوردی برایشان نداشت؛ پس باید برای این مقاومت تحسین و نه تنبیه شویم.»

امسال 7 میلیون تن در پنج ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است

زنگنه درباره بورس انرژی نیز این طور توضیح داد: طبق گزارش رئیس بورس انرژی، امسال 7 میلیون تن در پنج ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است؛ پس ما به بورس انرژی و حتی نفت خام اعتقاد داریم. نمایندگان می توانند برای اطمینان خاطر از اینکه وزارت نفت در جهت منویات آن ها حرکت می کند، در تمامی مذاکرات باشند و از نزدیک عملکرد ما را مشاهده کنند. ما برای شما اتاق تاریک نداریم، ولی برای دشمنان داریم. پرسنل ما شبانه روز زحمت می کشند.

او درباره سهمیه بندی بنزین گفت: سهمیه بندی بنزین را لغو نکرده، بلکه تصمیم دولت بوده و مجلس هم در آن زمان هیچ مخالفتی نکرد. لغو سهمیه بندی بنزین در ششم خرداد 1394 تصویب و بنزین با تصمیم دولت تک نرخی شد و هیچکس هم به آن اعتراضی نکرد، حال پس از گذشت پنج سال می گویند چرا این موضوع تصویب شده است.

بعد از این توضیحات، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی بر لزوم تبدیل تهدید تحریم به فرصت تاکید کرد و خواستار پاسخ به این سوال شد که چرا بورس انرژی آن گونه که باید رونق نگرفته است؟! او همچنین با انتقاد از میزان مصرف زیاد انرژی در کشور، حل مشکل تامین گاز مایع روستاییان و سوخت مورد نیاز کشاورزان را ضروری خواند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 370فهرست مطالب شماره 370
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×