مسکن سازی سرمایه گذار خارجی برای فقرای ایرانی

در راستای هدف دولت برای ساخت مسکن برای دهک های پایین جامعه، یکصد هزار واحدمسکونی جدید با مشارکت یک شرکت خارجی در ایران ساخته خواهد شد

مسکن-سازی-سرمایه-گذار-خارجی-برای-فقرای-ایرانی

به گزارش«پیام ساختمان» به نقل ازایرنا، تفاهم نامه ساخت یکصد هزار واحد مسکن با سرمایه گذار خارجی بدون عبور از مجرای بانکی که با تحریم دست به گریبان است، انجام شده است.

همزمان با تلاش دولت برای ساخت واحدهای مسکونی برای محرومان که پیش تر در روستاها و شهرهای کوچک با تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام می شد، یک شرکت خارجی برای ساختمان سازی در ایران برای دهک های پایین جامعه تفاهم نامه ای را منعقد کرد.

پیش تر علی ربیعی، سخنگوی دولت و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه بودجه کل کشور- از طرح احداث 100 هزار واحد مسکونی برای گروه های محروم جامعه خبر داده بودند که بدون دریافت هیچ گونه پیش پرداختی و با تسهیلات به شکل قرض الحسنه به افراد واجد شرایط واگذار می شود.

در همین راستا گروه ساختمانی کوزو ترکیه با رتبه حدود 110 جهانی که سابقه احداث 17 هزار واحد در پردیس و 20 هزار واحد در پرند را درکارنامه خود دارد، فعالیت جدید خود را برای احداث 100 هزار واحد مسکونی در ایران آغاز کرده است.

پیش از این و به منظور تامین و تجهیز مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود که برای مدیریت هزینه های تمام شده ساخت مسکن، راه حل «تهاتر» به کار گرفته می شود، اما از همان زمان تلاش وزارت راه جذب سرمایه گذاران خارجی برای سرعت بخشیدن به امر تولید مسکن در کشور بود تا با مشارکت سرمایه گذاران خارجی روند تولید مسکن در کشور شتاب بگیرد.

نائب رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان با اعلام خبر فوق در خصوص جزییات ساخت این 100 هزار واحد، گفت: این قرارداد در راستای تحقق جهش تولید و با هدف افزایش تولید و عرضه مسکن که در کاهش قیمت های مسکن نیز تاثیرگذار است، منعقد شد.

علاالدین ختایی گفت: تامین مالی پروژه به صورت مشترک از سوی طرف ترک و طرف ایرانی در قالب یک مشارکت نامه انجام خواهد شد و این ساخت و سازها با تولیدات داخل کشور انجام خواهد شد.

به گفته ختایی ساخت 100 هزار واحد مسکونی، زمینه اشتغال حداقل یک میلیون نفر را در کشور فراهم می کند و از طرفی با افزایش ساخت و ساز یک اتفاق مهم دیگر یعنی رونق و فعالیت بیشتر کارخانجات صنعت ساختمان رخ می دهد که این چرخه در نهایت به بهبود شاخص های اقتصادی کشور منجر می شود.

نائب رییس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان، با بیان اینکه گروه های هدف برای تولید مسکن دهک های پایین جامعه هستند، گفت: ساخت مسکن ارزان را در اولویت برنامه ریزی های خود قرار داده ایم و ظرف سه سال می توانیم به هدف بزرگ و مهم ساخت 300 هزار واحد مسکونی برسیم. برنامه ریزی کرده ایم که 300 هزار واحد با همکاری شرکت های توانمند ساخته شود تا بتوانیم به تعدیل قیمت ها در بازار مسکن کمک کنیم.

وی با بیان این مطلب که 2شرکت بزرگ انبوه سازی دیگر ترکیه نیز به منظور سرمایه گذاری، جذب این برنامه شده اند و با تاکید بر اینکه در شرایط سخت تحریم، توانسته ایم سرمایه گذاری بین المللی را به سمت پروژه های ملی جذب کنیم، توضیح داد: تامین زیرساخت های شهری یکی از دغدغه های بزرگ ما و طرف ترک است. بر اساس مکان یابی های انجام شده زیرساخت های شهری باید فراهم شود و دستگاه های ذیربط هم باید سرعت بیشتری در این خصوص داشته باشند چرا که اگر زیرساخت ها به موقع فراهم نشود، مردم نمی توانند در واحدهای ساخته شده ساکن شوند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 370فهرست مطالب شماره 370
×