هشدار حقوقی به خریداران مسکن مهر

کارشناسان بانکی با توصیه به خریداران مسکن مهر برای انجام هرچه سریعتر مراحل فروش اقساطی این واحدها، یک هشدار حقوقی نیز خطاب به این گروه از مالکان مطرح می کنند.

هشدار-حقوقی-به-خریداران-مسکن-مهر

به گزارش پیام ساختمان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کارشناسان امور بانکی به خریداران و مالکان مسکن مهر توصیه می کنند، هر چه سریعتر نسبت به فروش اقساطی و دریافت دفترچه اقساط واحد مسکن مهر خود اقدام و فرآیند پرداخت اقساط ماهانه این واحدها را آغاز کنند.

در حالی که هم اکنون بخش زیادی از واحدهای مسکن مهر به مرحله فروش اقساطی و دریافت دفترچه قسط رسیده است، اما همچنان برخی از مالکان و خریداران این واحدها اقدام به دریافت دفترچه قسط و مراجعه به بانک برای انجام عملیات فروش اقساطی نکرده اند.

این در حالی است که یکی از شروط نقل و انتقال مالکیت و خرید وفروش مسکن مهر به صورت رسمی دریافت دفترچه یا همان کارت قسط است؛ از سوی دیگر خریداران این واحدها که هم اکنون به مرحله فروش اقساطی رسیده اند با اقدام هر چه سریعتر برای دفترچه قسط و شروع پرداخت اقساط ماهانه خود مشمول پرداخت جرایم تاخیر نخواهند شد.

مسئولان نظام بانکی همچنین این اقدام را نه تنها به نفع مالکان مسکن مهر بلکه به نفع جریان تسهیلات دهی به سایر بخش ها عنوان می کنند؛ واحدهای مسکن مهر با استفاده از خط اعتباری بانک مرکزی احداث شد؛این در حالی است که براساس مصوبه های بعدی قرار شد از محل بازگشت منابع تعریف شده برای ساخت و تسهیلات مسکن مهر به سایر متقاضیان مسکن تسهیلات داده شود. طی دو سه سال گذشته بخشی از تسهیلات پرداختی به پروژه های مسکن مهر از محل بازپرداخت تسهیلات اولیه به پروژه های تحویل داده شده (از محل پرداخت اقساط ماهانه صاحبان واحدهای مسکونی مهر) تامین اعتبار شده است.

از سوی دیگر، یکی از شروط تسریع در اجرای سایر طرح های بخش مسکن امکان تامین مالی این طرح ها است که یکی از منابع تعریف شده برای این موضوع منابع و وجوهی است که از محل پرداخت اقساط مسکن مهر بازگشت داده می شود.

مسوولان شبکه بانکی، طی مراحل اداری برای دریافت دفترچه اقساط مسکن مهر را مراحل دشواری نمی دانند؛افرادی که کار ساخت واحد آن ها به پایان رسیده است می توانند با مراجعه به بانک مسکن-بانک عامل پرداخت کننده تسهیلات مسکن مهر-نسبت به دریافت دفترچه اقساط خود اقدام کنند.

در زمان نقل و انتقال مالکیت واحدهای مسکن مهر نیز خریدار و فروشنده مسکن مهر با مراجعه به بانک نسبت به انتقال تسهیلات به فرد خریدار و انتقال ضامن اقدام می کنند؛هر چند در صورت تمایل طرفین، فروشنده یا مالک اولیه می تواند رقم باقی مانده از تسهیلات واحد را با بانک تسویه کند و خریدار اقدام به خرید نقدی واحد مسکونی مورد نظر کند.

یک احتیاط کارشناسی که کارشناسان بانکی خطاب به مالکان اولیه مسکن مهر اعلام می کنند آن است که حتما در زمان فروش واحد مسکن مهر نسبت به جایگزینی ضامن و انتقال تسهیلات به فرد خریدار اقدام کنند؛برخی از مالکان مسکن مهر در زمان فروش واحد در انتقال تسهیلات و جایگزینی ضامن کوتاهی می کنند و پس از فروش واحد به فرد خریدار و در صورت عدم انجام تعهد پرداخت اقساط از سوی خریدار با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.

کارشناسان و مسوولان بانکی به مالکان مسکن مهر توصیه می کنند از آنجا که فرآیند دریافت دفترچه اقساط مسکن مهر پروسه ای دشوار نیست لازم است آن دسته از خریداران این واحدها که تاکنون نسبت به دریافت دفترچه اقساط خود اقدام نکرده اند از طریق مراجعه به بانک مسکن مراحل دریافت این دفترچه را پشت سر گذاشته و کارت قسط دریافت کنند.

این در حالی است که هم اکنون امکان پرداخت الکترونیک اقساط نیز وجود دارد و مالکان مسکن مهر به راحتی می توانند از طریق درگاه اینترنتی بانک مسکن اقدام به پرداخت اقساط کنند بدون آنکه نیازی به مراجعه به بانک برای پرداخت قسط داشته باشند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 364فهرست مطالب شماره 364
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×