رئیس مرکز تحقیقات بتن خبر داد:

پیشنهاد متخصصان برای ساخت سازه کاهنده آلودگی هوا

رئیس مرکز تحقیقات بتن از پیشنهاد متخصصان این صنعت به شهرداری تهران برای احداث برج های بتنی ایجاد توربولانس هوا در کوه های اطراف تهران برای کاهش آلودگی هوای پایتخت خبر داد.

پیشنهاد-متخصصان-برای-ساخت-سازه-کاهنده-آلودگی-هوا

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، جواد برنجیان در کنفرانس ملی بتن و زلزله که در پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه افزایش کیفیت بتن مصرفی در پروژه های ساخت و ساز می تواند خسارت ناشی از سوانح و حوادث را به حداقل برساند، گفت: افزایش کیفیت بتن می تواند عامل رشد اقتصادی و ملی و کاهش خسارات جانی و مالی باشد.

وی ادامه داد: سالیانه در کشورمان شاهد وقوع زلزله های متعددی هستیم که استفاده از بتن در ساخت و سازها می تواند خسارات ناشی از وقوع این زلزله ها را به حداقل برساند.

رئیس انجمن بین المللی بتن شاخه ایران با اشاره به چشم انداز افزایش کیفیت بتن در ایران گفت: تا سال 1404 کیفیت بتن ایران باید به 5 مگاپاسکال برسد.

همچنین در این کنفرانس علیرضا سعیدی معاون فنی پژوهشی شرکت توسعه منابع آب ایران با اشاره به نقش مصالح بتنی در مهار سیلاب ها در مناطق سیل خیز اظهار داشت: سه استان خراسان، خوزستان و فارس از استان های سیل خیز کشورمان هستند که امسال هم شاهد جاری شدن سیل در این مناطق بودیم.

وی ادامه داد: در جریان سیل فروردین ماه 98، 2.5 میلیارد متر مکعب آب به کارون، 3.2 میلیارد متر مکعب آب به دز و 2.7 میلیارد متر مکعب آب به کرخه وارد شد که این میزان ورود آب در طی چند ده سال گذشته کم نظیر بوده است. وی تأکید کرد: پیش از وقوع سیل در استان های خوزستان و فارس به تمام بخش های این استان درباره روند جذبی و شرایط بحرانی هشدار داده بودیم و اعلام کرده بودیم که در برخی از حوزچه های آبریز آورده های آبی بیشتری خواهیم داشت.

همچنین در حاشیه این کنفرانس مصطفی احمدوند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساخت دیواره های بتنی می توانست سیل اخیر را مهار کند، ادامه داد: درباره جلوگیری از وقوع چنین حوادثی هم راهکار پیشگیرانه و هم درمان را به مسئولان ارائه کرده ایم اما نسبت به اجرای این راهکارها تصمیمی اتخاذ نمی شود.

وی تاکید کرد: استفاده از سیل بندهای بتنی هزینه بسیار کمتری نسبت به نمونه سنگی آن دارد و مسئولان می توانند با صرف هزینه بسیار کمتری نسبت به جلوگیری از این سوانح اقدام کنند.

رئیس مرکز تحقیقات بتن با بیان اینکه در تهران 50 کارگاه تولید بتن دارد که از استاندارد بودن دو کارگاه فقط مطمئن هستیم، گفت: تمام این کارگاه ها مجوز تولید بتن را دارند اما به دلیل عدم نظارت ها نمی دانیم با چه کیفیتی بتن تولید می کنند.

احمدوند اظهار داشت: در حال حاضر میزان صادرات بتن از ایران سالیانه بین 4 تا 5 میلیون تن است. وی با اشاره به آغاز دوره های آموزشی و ارائه گواهینامه صلاحیت بین المللی تولید بتن خبر داد و گفت: با حضور کارشناسان آمریکایی دوره آموزش و ارائه گواهینامه صلاحیت بین المللی تولید بتن در ایران آغاز می شود.

احمدوند همچنین با اشاره به ارائه راهکاری برای رفع آلودگی هوای تهران گفت: با انتقال دانش از آمریکا، راهکاری برای رفع آلودگی هوای تهران ارائه کرده ایم که اما متأسفانه مسئولان به آن اهمیت نمی دهند. وی ادامه داد: در آمریکا در شهرهایی مانند لس آنجلس آلودگی هوا به مراتب از تهران بدتر است اما آنها با راهکار ایجاد چفت در کوه ها توانسته اند در هوا توربولانس ایجاد کنند و جریان هوا را هدایت کنند.

احمدوند تاکید کرد: این طرح در تهران هم قابل اجرا است و تمام جزئیات این طرح را به شهرداری و نهادهای مرتبط ارائه داده ایم اما هنوز بلاتکلیف است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 365فهرست مطالب شماره 365
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×