ساخت واحدهای طرح اقدام ملی با شرایط فروش اقساطی

معاون وزیر راه و شهرسازی در همایش طرح اقدام ملی مسکن خبر داد: از کل برنامه اجرایی طرح اقدام ملی در شهرهای جدید 60 درصد واحدها (بالغ بر 96 هزار واحد) در قالب فروش اقساطی و ثبت نام اعلام و 33 هزار واحد نیز در قالب واگذاری زمین و تعهد ساخت در مرحله اجرا قرار گرفته اند.

ساخت-واحدهای-طرح-اقدام-ملی-با-شرایط-فروش-اقساطی

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، حبیب اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در همایش طرح اقدام ملی مسکن به ارائه گزارشی از وضعیت کلی این طرح در شهرهای جدید کشور پرداخت و گفت: از 195 هزار واحد واحد مسکونی برنامه ریزی شده این طرح، جهت پاسخگویی به بازار مسکن کلانشهرها در شهرهای جدید کشور، در حال حاضر 161 هزار واحد، دارای برنامه اجرایی و 33 هزار واحد نیز در مرحله جانمایی هستند.

وی، افزود: طبق آمار موجود از 161 هزار واحد مذکور، عملیات اجرایی 62 هزار واحد در قالب ساخت و محله سازی آغاز و 98 هزار واحد دیگر در شرف اجرا هستند. همچنین، از کل برنامه اجرایی طرح اقدام ملی در شهرهای جدید 60 درصد واحدها بالغ بر 96 هزار واحد در قالب فروش اقساطی و ثبت نام اعلام و 33 هزار واحد نیز در قالب واگذاری زمین و تعهد ساخت در مرحله اجرا قرار گرفته اند.

طاهرخانی در ادامه با تأکید بر این که در این راستا، مجموعه های حقوقی برای نظارت بر امور اجرایی و آغاز عملیات ساخت اراضی واگذار شده در سطح شهرها، فعال شده اند، گفت: بر اساس استقبال موجود 20 هزار واحد مسکونی نیز به صورت مشارکتی مبادله و 9هزار و 500 واحد نیز در قالب تفاهم نامه با مجموعه های مختلف در دست اقدام هستند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، همچنین از تأییدصلاحیت 45 هزار نفر ثبت نامی طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید خبر داد و گفت: از 96 هزار واحد ثبت نام شده تاکنون 69 هزار واحد، همراه با طرح های جامع و تفصیلی لازم، جانمایی و تنها مواردی در شهرهای تهران و اصفهان برای تکمیل مساله طرح تفصیلی نیاز به ورود جدی و بررسی بیشتر دارند.

به گفته این مقام مسئول سایر شهرهای جدید نیز در روند طرح اقدام ملی مسکن، از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده و شهرهای جدید بهارستان و پرند در پیشبرد کار در کمیسیون ماده پنج نیازمند همکاری، هستند.

وی، در بخش دیگری از این گزارش، اعلام کرد: تاکنون 6 هزار و 500 نفر از تأیید صلاحیت شدگان به کارگزاری های طرح اقدام ملی در شهرهای جدید، مراجعه کرده اند و از این تعداد، سه هزار و 500 مورد تشکیل پرونده در سطح شهرهای جدید اعلام شده که این رقم همواره رو به افزایش است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: شرکت عمران شهرهای جدید با هدف پرهیز از تکرار مشکلات و مسائل گذشته، ملاحظاتی را در نظر دارد که اختصاص اراضی مرغوب و با کیفیت، اتخاذ رویکرد محله محوری و تأمین خدمات و زیرساخت های لازم، اسکان طراحی واحدها برای تمامی اقشار اجتماع، توجه به موضوع مرغوبیت و ارزش گذاری واحدها، کیفیت مناسب واحدهای مسکونی و استفاده از نهادهای حرفه ای و نقش آفرینی شرکت عمران به عنوان ناظر و مدعی حقوق مردم در برابر کارفرما از جمله آن ها به شمار می رود.

وی، در پایان با تأکید بر ضرورت تطابق، ساز وکار و مکانیسم پرداخت پروژه ها با نظام فنی و اجرایی کشور، بیان کرد: نکته قابل توجه دیگری که تلاش داریم در روند اجرای این طرح به آن توجه کنیم، پرهیز از ورود پروژه های بزرگ مقیاس به طرح است؛ چراکه این اقدام، طرح را از یک پروژه مسکونی به شهرسازی تبدیل می کند و این امر از عهده توان مالی موجود خارج است.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 367فهرست مطالب شماره 367
×