menu

ثبت آگهی رایگان

ورود پزشکان به صنف مشاوران املاک

ورود-پزشکان-به-صنف-مشاوران-املاک

رئیس دانشگاه اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه تیم کارشناسی و پژوهشی مرکز علمی کاربردی اتحادیه مشاوران املاک پیشنهاد افزایش حق الزحمه مشاوران به یک درصد را تدوین کرده است، گفت: ورود پزشکان به صنف مشاوران املاک را باید به فال نیک گرفت.

به گزارش پیام ساختمان، محمدعلی عباس زاده دیباور با اشاره به اینکه تیم کارشناسی و پژوهشی و تحقیقاتی مرکز علمی کاربردی اتحادیه مشاوران املاک پس از آنالیز مسائل و وقایع مرتبط به بازار مسکن افزایش و یکسان شدن کمیسیون مشاوران املاک به یک درصد را در سراسر کشور تدوین و آن را به اتحادیه برای تصویب در کمیسیون هیأت عالی نظارت ارائه کرده است، گفت: آنالیز مسائل و وقایع مرتبط به بازار مسکن و افزایش هزینه های واحدهای صنفی مثل مالیات، عوارض شهرداری و هزینه های انشعاب و هزینه های مربوط به نیروهای انسانی باعث شد تا مرکز عملی کاربردی اتحادیه مشاوران املاک پیشنهاد یکسان شدن و افزایش حق کمیسیون مشاروان املاک را به رئیس اتحادیه مشاوران املاک ارائه کند تا رئیس اتحادیه آن را برای تصویب به هیأت عالی نظارت ارائه کند.

* تدوین پیشنهاد رساندن حق کمیسیون مشاوران املاک به یک درصد

وی در خصوص جزئیات این پیشنهاد گفت: در حال حاضر حق کمیسیون مشاوران املاک در هر استانی متفاوت است و همین موضوع باعث ایجاد برخی تخلفات می شود به همین منظور پیشنهاد این مرکز به اتحادیه مشاوران املاک این بود که حق کمیسیون مشاوران املاک یکسان و به یک درصد برسد.

عباس زاده ادامه داد: در این پیشنهاد در خصوص قراردادهای بیع یک درصد ثمن معامله از هر طرف، در خصوص قراردادهای اجاره یک دوم اجاره بهای یک ماه از هر طرف و در خصوص تمدید قرارداد در صورت افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته یک چهارم اجاره بها و در صورت عدم افزایش اجاره بها یک ششم اجاره بها از هر طرف به عنوان حق الزحمه دریافت شود.

رئیس دانشگاه اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه با آغاز به کار این دانشگاه قطعاً سطح علمی مشاوران املاک افزایش و میزان اشتباه و تخلفات کاهش یافته است، گفت: از ابتدای تأسیس این مرکز تاکنون 4205 دانشجو در این مرکز پذیرش شده است که بیش از 95 درصد این افراد به همان کسب و کار خود یعنی مشاوران املاک مشغول شده اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این مرکز 1500 دانشجو در رشته های مختلف اعم از کاردانی و کارشناسی دارد، ادامه داد: طی یک سال گذشته ورودی مهر و بهمن بیش از 250 نفر در مقطع کاردانی و بیش از 150 نفر در مقطع کارشناسی پذیرش شده اند.

* ورود پزشکان به صنف مشاوران املاک

عباس زاده در خصوص اینکه چه تعداد افراد در حال حاضر در صنف مشاوران املاک دارای سواد لیسانس به بالا هستند، گفت: در حال حاضر تعداد مشاوران املاک دیپلم و زیر دیپلم رو به کاهش است و افراد دارای مدارک تحصیلی رو به افزایش است به طوری که در حال حاضر بیش از 2 هزار عضو صنفی دارای لیسانس، 500 نفر فوق لیسانس و 100 نفر دارای مدرک دکترا هستند.

وی افزود: حتی در سطح شهر تهران در حال حاضر مشاوران املاکی داریم که پزشک هستند و تعداد آنها هشت نفر است و ما باید این موضوع را به فال نیک بگیریم.

رئیس دانشگاه اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در حال حاضر برخی از تخصص های غیرمرتبط با اخذ پروانه کسب و طی کردن دوره های آموزشی به شغل مشاوره املاک مشغول هستند و اتفاقاً افراد موفقی محسوب می شوند.

وی افزود: از لحاظ قانون نظام صنفی ورود پزشکان به صنف مشاوران املاک منعی ندارد اما این افراد باید یک فرد را با عنوان مباشر معرفی کنند که اتفاقاً این هشت پزشک مورد اشاره مباشر معرفی کرده اند.

رئیس دانشگاه اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: اینکه مباشر معرفی می کنند به این دلیل است که چون دو شغل دارند باید این کار را انجام دهند. یعنی آن پزشکان کار پزشکی خود را رها نکرد ه اند پس حضور آنها در صنف مشاوران املاک به لحاظ قانون نظام صنفی منع قانونی ندارد چون مباشر معرفی کرده اند.

عباس زاده با بیان اینکه بانوان دارای پروانه نیز می توانند در صنف املاک فعالیت کنند به شرط اینکه یک مباشر مرد معرفی کنند، گفت: خوشبختانه طی یک سال گذشته دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه مشاوران املاک توانسته خود را به سطح رتبه 2 برساند و این مرکز اولین سطحی است که یک مرکز آموزش علمی داشته است.

به گفته وی، طی سال های 92 تا 96 با تغییر مدیریت دانشگاه اتحادیه مشاوران املاک قدری با زوال و با کاهش رشته مواجه شد اما خوشبختانه توانستیم از سال 97 به بعد مجدداً وضعیت دانشگاه را سروسامان داده و حتی در یک سال گذشته سطح دانشگاه را به سطح رتبه 2 ارتقا دهیم.

انتهای خبر/پیام ساختمان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

×