بازدید امروز تا این لحظه 12212 بار

کارمندان دولت صاحبخانه می شوند

طرح تأمین مسکن کارکنان دولت (تام کاد) به عنوان سومین پیشنهاد مسکن اقساطی طی 12 سال گذشته قرار است در هفته های آینده رونمایی شود.

کارمندان-دولت-صاحبخانه-می-شوند

به گزارش پیام ساختمان، سال هاست که طرح های مسکن اقساطی توسط دولت ها و فعالان حوزه مسکن ارائه می شود، اما آن طور که باید و شاید خروجی قابل توجهی نداشته است. با این حال دولت در روزهای اخیر برای اجرایی کردن سومین تجربه از این نوع طی 12 سال گذشته مصمم شده و وزیر راه و شهرسازی گفته که هفته های آینده شاهد رونمایی از «طرح تام کاد» خواهیم بود.

نخستین تجربه جدی مسکن اقساطی

شاید مسکن مهر با اقساط حداکثر 20 ساله و سود حداقل چهار درصد یکی از مهم ترین برنامه های حوزه مسکن با مدل اقساطی باشد که البته نه توانست همه ی مردم را خانه دار کند و نه در جانمایی آن دقت لازم صورت گرفت.

لذا در بسیاری از مناطق آن طور که دولت انتظار داشت مورد استقبال مردم قرار نگرفت. متقاضیان اصلی مسکن ترجیح می دادند به جای خرید واحدهای مسکن مهر شهرهای اقماری، در کلانشهرها اجاره نشین باشند.

دولت های نهم و دهم نیز که بر اساس برخی ادعاها قصد داشتند سالانه یک میلیون واحد مسکن مهر بسازند پس از گذشت شش سال تنها 690 هزار واحد را تحویل دادند.

پیشنهاد انبوه سازان هم به نتیجه نرسید

معضل مسکن برای اقشار متوسط و پایین کماکان لاینحل باقی ماند. لذا در پنج سال گذشته برنامه هایی برای مسکن اقساطی توسط انبوه سازان ارائه شده اما به دلیل اقساط و سود بالا به اجرا نرسید.

در سال 1393 انبوه سازان بسته پیشنهادی خود را تحت عنوان لیزینگ مسکن به تیم اقتصادی دولت ارائه کردند که در آذرماه همان سال با بخشی از این بسته که فروش اقساطی مسکن از سوی انبوه سازان به خریداران بود موافقت شد. قرار شد حداکثر مدت زمان بازپرداخت وام ها 5 ساله باشد و بهره آن معادل نرخ تورم عمومی در زمان عقد قرارداد لحاظ شود. در ادامه انبوه سازان با بانک مسکن مذاکره کردند تا تضمین اقساط را به عهده بگیرد.

بانک مسکن هم قبول کرد اما 6 درصد کارمزد خواست که عملاً به افزایش رقم اقساط منجر می شد. هرچند عنوان شد که این طرح برای گروه های درآمدی متوسط به بالای جامعه است اما پایین بودن مدت بازپرداخت، اقساط را سنگین می کرد و حتی اقشار مرفه نیز به آن روی خوش نشان ندادند.

در شرایطی که امید می رفت با افزایش توان خرید متقاضیان به تدریج، شاهد صاحب خانه شدن برخی زوج های جوان باشیم، به یکباره از نیمه دوم سال 1396 قیمت مسکن متأثر از جهش نرخ ارز، افزایش سرسام آوری را تجربه کرد.

طبق آمار، قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت 1398 نسبت به فروردین 1396 بالغ بر 189 درصد افزایش یافت. اجاره ها نیز طی این دو سال بین 30 تا 70 درصد رشد نشان داد.

مسکن کارکنان دولت به زودی رونمایی می شود

با توجه به نوساناتی که در اقتصاد کلان اتفاق افتاد در ماه های اخیر یک بار دیگر مسکن اقشار پایین مورد توجه قرار گرفت و مسکن اقساطی نیز یکی از راهکارها عنوان شد تا این که روز 28 خردادماه سال جاری رئیس جمهور از برنامه دولت برای خانه دار کردن کارمندان دولت خبر داد. حسن روحانی گفت: «کارمندان از روز اول استخدام با اختصاص بخش کمی از حقوق خود تا 10 سال پس از استخدام، صاحب منزل خواهند شد و مراحل آماده سازی و تکمیل این طرح در دست بررسی است تا جوانان در ابتدای شروع کار خود دغدغه مسکن نداشته باشند.»

فردای آن روز وزیر راه و شهرسازی جزئیات بیشتری از طرح مسکن اقساطی برای کارمندان ارائه و تصریح کرد: طرحی با مشارکت خود دستگاه های اجرایی و در یک سطح فراگیر در کشور در حال تهیه هست تا کارمندان از بدو ورود به حوزه کاری خود در صندوق پس انداز مسکن پس انداز کرده و اقساط منازل دریافتی خود را در 15 سال پرداخت کنند.

محمد اسلامی هم چنین روز دوشنبه 3 تیرماه در حاشیه پنجمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از رونمایی طرح تأمین مسکن کارکنان دولت (طرح تام کاد) در هفته های آتی خبر داد و افزود: بر اساس قانون ساماندهی زمین و مسکن و قانون پس انداز مسکن، طرح تأمین مسکن کارکنان دولت که مورد تاکید رئیس جمهوری است، عملیاتی و اجرایی می شود.

عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: طرح تأمین مسکن کارکنان دولت به این شیوه برنامه ریزی شده است تا کارمندان دولت و جوانی که در خدمت دولت هستند از بدو خدمت از حقوق ماهیانه آنها کسر و به صندوقی واریز شود تا بعد از مدت زمانی مشخص کارمندان دولت صاحب خانه شوند.

وی از تهیه دستورالعمل این طرح و رونمایی آن درآینده خبر داد.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید بر اینکه دستگاه های دولتی با اولویت های زمین های خود باید بتوانند شرایط را برای خانه دار کردن کارمندانشان فراهم کنند، توضیح داد: توسعه مسکن با در اختیار قرار دادن زمین های دولتی سازمان ها و وزارتخانه ها رونق می گیرد. به همین دلیل برای تحقق این موضوع نیاز است تا اقدام متفاوتی از اقداماتی که پیش تر انجام شده است، انجام بگیرد.

بخشی از این اقدامات شامل همراهی برای صدور مجوزهای مسکن در قالب شهرک هایی است که می تواند در حریم شهرها ایجاد شود که مصداق شهری جدید و نه شهر در مقیاس هایی است که در شهرهای جدید ایجاد می شود. این مکان ها باید واجد تأسیسات زیربنایی باشند تا بتوانند رونق جدی در ساخت و ساز مسکن را با ویژگی توجه به کیفیت زندگی برای مردم ایجاد کنند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 359فهرست مطالب شماره 359
×