عوامل موفقیت در طراحی مجتمع های تجاری در دوران رکود بازار، چیست؟

موفقیت طراحی مجتمع‎های تجاری در دوران رکود، فراتر از عوامل فنی مهندسی است. عواملی مانند تهیه یک برنامه توجیه اقتصادی برای پروژه و همچنین یک برنامه بازاریابی علمی به همراه طراحی مهندسی پروژه، می‎تواند موفقیت طراحی یک مجتمع تجاری را در عصر پر رقابت حاضر، تضمین کند.

عوامل-موفقیت-در-طراحی-مجتمع-های-تجاری-در-دوران-رکود-بازار-چیست

تولد مجتمع های تجاری

به گزارش مهندسان مشاور هفت شهر آریا، با انقلاب صنعتی و افزایش تولید کارخانه‎ها، محصولات با تنوع بیشتر و قیمت پایین تری وارد بازارها شدند. اما بازاراهای سنتی با ساختار و کالبد قدیمی، توان پاسخگویی به این حجم جدید از تنوع محصولات و خرید بالای خریداران را نداشتند.

از طرفی با متنوع شدن محصولات، سطح توقع مشتریان نیز از محیط بازار بالارفته بود. این مشتریان جدید، نیاز به فضایی داشتند که در آن با آرامش بتوانند محصولات را با هم مقایسه و محصول نهایی را خریداری کنند. مجتمع های تجاری با در نظر گرفتن این نیاز جدید در کلان شهرهای عصر مدرن، متولد شدند.

مجتمع-تجاری

شروع رقابت

در ایران، مجتمع های تجاری ابتدا در راسته های موازی با راسته های قدیمی بازار ولی با حفظ فاصله با بازار سنتی شکل گرفتند. در تهران و در اوایل دهه 40 شمسی، مجتمع تجاری پلاسکو و آلمینیوم در راسته خیابان جمهوری اسلامی، نوید دهنده عصری جدید برای مشتریان امروزی بودند. با زیاد شدن مجتمع‎های تجاری، به تدریج سرمایه گذاران برای جذب مشتری بیشتر، ساختمان های مجتمع های تجاری را در هر نقطه از شهر احداث کردند.

پس از مدتی، مجتمع های تجاری در مرکز، شرق و غرب شهرهای بزرگ، مشتریان را از سفر به بازارهای مرکزی شهرها بر حذر داشته و آنها را تشویق به خرید از مجتمع تجاری خود می‎کردند.

عرضه زیاد، تقاضا کم

با ادامه ساخت و ساز مجتمع های تجاری، به تدریج تقاضا برای این فضاها نسبت به گذشته کاهش پیدا کرد ولی سرمایه گذاران همچنیان با همان روش‎های قدیمی نیاز مشتریان را خود را بررسی می‎کردند. در واقع پس از رقابتی شدن بازار مجتمع‎های تجاری، سرمایه گذاران خود را به کندی با نیازهای جدید مشتریان وفق می‎دادند. سرانه مطلوب تجاری در دنیا به صورت میانگین حدود 2 متر مربع به ازای هر شخص است ولی با ساخت بیش از اندازه فضاهای تجاری، این سرانه در کلان شهرهای ایران به حدود 12 مترمربع به ازای هر مترمربع رسید. این عدم توازن عرضه و تقاضا به تدریج باعث رکود بسیاری از مجتمع های تجاری شهرهای بزرگ شد.

با بالا رفتن رقابت در میان مجتمع های تجاری، مالکان تصمیم به ارائه خدمات اضافه مانند کافه‎ها و رستوران‎ها، شهربازی، پردیس سینمایی و ... در داخل مجموعه‎های خود گرفتند. این خدمات اضافه ابتدا برای مشتریان بسیار جذاب بود ولی این خدمات اضافه نیز در بلند مدت نتوانست به حفظ جایگاه مشتریان این مجتمع های تجاری کمکی کند.

شهرهای متوسط فراموش شده

در این میان با تمرکز سرمایه‎گذاری روی شهرهای بزرگ، بخش زیادی از مشتریان این بازارها که در شهرهای متوسط و کوچک ساکن بودند را از یاد بردند. بازار متقاضیان استفاده از مجتمع های تجاری در شهر‎های متوسط، بازاری بسیار مستعد و بالقوه است که هنوز نیاز این گونه فضاهای خدماتی در آنها به صورت کامل پاسخ داده نشده است و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری با برنامه به شمار می رود. علاوه بر شهرهای متوسط، در کلانشهرها نیز با وجود تعدد مجتمع های تجاری، می‎توان با طراحی و برنا‎مه‎ریزی کارشناسی شده، مجتمع تجاری را با بازدهی ایده آل طراحی کرد.

موفقیت در طراحی مجتمع تجاری

زمانی که طراحی مجتمع تجاری آغاز می شود سوالاتی زیادی برای کارفرما و طراحیان، مطرح است؛ سوالاتی پر اهمیت که نشانگر موفقیت یا عدم موفقیت مجتمع تجاری است.

• چه ریزکاربری در نظر گرفته شود؟

• مساحت واحدهای تجاری چقدر باشد؟

• چه فضاهای خدماتی را در نظر گرفته شود ؟

• نوع مدیریت مجتمع تجاری به چه صورت باشد؟

• روش فروش واحدهای تجاری بر چه اساسی باشد؟

• برای بازاریابی از چه رسانه یا روش هایی استفاده شود؟

در گذشته که طراحی مجتمع تجاری کاملا بر اساس شاخص‎های مهندسی معماری و سازه بود و این مهندسان بودند که پاسخگو همه سوالات را می‎دانند ولی امروزه با توجه به تعدد مجتمع‎های تجاری رقابت تنگاتنگ این عرصه، شاخص‎های مهندسی شرط کافی برای موفقیت مجتمع‎های تجاری در شهرها نیست و نمی‎توان پاسخ به این سوالات را فقط بر دوش مهندسان قرار داد.

امروزه عوامل دیگری مانند مطالعات توجیه اقتصادی پروژه، برنامه ریزی فیزیکی پروژه، برنامه ریزی مدیریت پروژه و برنامه ریزی بازاریابی پروژه، در کنار طراحی فنی مهندسی، موفقیت مجتمع های تجاری را تضمین می کنند. امروزه دیگر پاسخ به سوالات بالا را نه فقط مهندسان، بلکه کل تیم فنی مهندسی اجرایی پروژه بر عهده دارند.

مهندسان مشاور هفت شهر آریا برای موفق بودن طراحی مجتمع‎ تجاری، این خدمات اضافه را، علاوه به خدمات استاندارد فنی مهندسی، (شامل طراحی معماری، تاسیسات و سازه) با کمک مهندسان و کارشناسان با تجربه، ارائه می‎دهند. فرآیند طراحی پروژه در این مهندسان مشاور، با هدف طراحی یک پروژه موفق به این صورت است که، در گام اول، اقدام به بررسی کامل بازار و مطالعات دقیق اقتصادی و ارائه یک طرح توجیه اقتصادی می کنند.

در گام دوم کارشناسان، نسبت به تهیه یک برنامه‎ریزی کالبدی اقدام می کنند. در گام سوم، مراحل طراحی فنی مهندسی پروژه شروع می شود. همزمان با طراحی فنی مهندسی پروژه، تیم بازاریابی نیز تمرکز خود را روی پروژه افزایش می‎دهند. این تیم به صورت علمی، روش‎های صحیح بازاریابی را با تکنیک های مختلف تبلیغاتی و رسانه‎ای طرح ریزی می کنند. نتیجه کار این کارشناسان، طراحی یک مجتمع تجاری موفق برای کارفرما است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با فعالیت های مهندسان مشاور هفت شهر آریا می توانند به سایت این شرکت به آدرس haftshahraria.com مراجعه و یا با شماره 44083192 تماس حاصل کنند.

انتهای خبر/پ
گروه های کالایی
معماری و دکوراسیوندرب اتوماتیک ، کرکره برقی کاشی و سرامیک ، چینی بهداشتیکفپوش ، پارکت ، لمینتسنگ ، پوشش سنگی ، قرنیزکاغذ دیواریموزاییک ، سنگ فرش ، واش بتندرب و پنجره UPVCترموود و چوب نماآجر نسوز ، آجر نسوز نما استخر ، سونا ، جکوزیشیرآلات بهداشتیدرب ضد سرقت ، درب ضد حریقشومینهکنیتکس ، رولکس ، پوشش سلولزیدیوار پوش - دیوارپوش دکوراتیورنگ و رزینسفال شیروانیورق کامپوزیت ، ورق آلومینیومسقف کاذبتزئینات و دکوراسیون پارتیشن پردهشیشه ، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه سندبلاستخانه چوبی - سازه های چوبیپله پیش ساخته ، نرده استیلورق ام دی اف و اچ دی افمحوطه سازی ، آبنما، آلاچیق مبلمان خانگی ، اداری ، شهریدرب و پنجره درب و پنجره آلومینیومدرب و پنجره چوبیدرب و پنجره آهنی بلوک شیشه ایحفاظ ، نردههود ، سینک ، اجاق گاز و تجهیزات آشپزخانهوان و تجهیزات حمامکابینتپیمانکاری ، خدمات ساختمانیکفپوش صنعتی ، اپکسی ، pvc ، پلی یورتان ، بتنیفایبر سمنتدیوارهای پیش ساخته ، تایل گچی ، کناف ، 3D Panel ، دیوار کاذبورق پلکسی گلس ، پلی کربنات ، پلی استایرن ، پی وی سینورپردازیموکتغرفه سازییراق آلات ، قفل ، کلید ، دستگیره قفل و کلید دیجیتالکابین دوش
ثبت آگهی رایگان
×