راهکار وزارت راه برای حل معضل قیمت مسکن

معاون وزیر راه یکی از راهکار های پاسخ به نیاز مسکن در تهران را جمعیت پذیر کردن شهر های جدید اطراف شهر تهران عنوان کرد.

راهکار-وزارت-راه-برای-حل-معضل-قیمت-مسکن

به گزارش پیام ساختمان و به نقل از از وزارت راه و شهرسازی؛ مازیار حسینی با اعلام این خبر گفت:​ تکمیل و راه اندازی واحد های مسکونی در شهر های جدید در برنامه قرار گرفته و اتمام واحد ها با سرعت در دستور کار است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درخصوص پیش بینی بازار مسکن و اجاره بها در سال جاری، اظهار داشت: در سال های گذشته سیاست انقباضی بر تولید مسکن حاکم بوده و از سوی دیگر نیاز به مسکن و تقاضا وجود داشته، و تولید نتوانسته پابه پای تقاضا باشد، طبیعی است وقتی نسبت عرضه و تقاضا به هم بریزد، قیمت آن نیز افزایش یابد.

حسینی ادامه داد: وقتی تولید و عرضه کم می شود حتما قیمت بالا می رود. اگر به این ویژگی سایر پارامتر های اقتصادی از جمله افزایش دستمزدها، افزایش مصالح ساختمانی، افزایش قیمت زمین و ... اضافه شود، طبیعی است که قیمت مسکن نیز افزایش داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه قیمت مسکن و اجاره، دستوری نیست، افزود: به عنوان نمونه، متقاضیان اجاره و خرید مسکن وقتی نتوانند در تهران واحد مسکونی موردنظر خود را اجاره کنند قاعدتا به شهر های اطراف تهران رجوع می کنند. وزارت راه و شهرسازی برای این مورد نیز تکمیل و راه اندازی واحد های مسکونی را در شهر های جدید در برنامه قرار داده و اتمام واحد ها با سرعت در دستور کار قرار دارد.

وی با یادآوری اینکه تکمیل واحد های مسکونی شهر های پردیس، اندیشه، پرند و هشتگرد از جمله شهر های اطراف کلانشهر تهران در اولویت قرار دارد هدف از این کار را تامین بخشی از نیاز های واقعی به مسکن و اجاره واحد های مسکونی در تهران عنوان کرد.

حسینی تاکید کرد: با تکمیل واحد های مسکونی شهر های جدید، هم تولید را مجددا راه انداخته و فعال کرده ایم و هم واحد های مسکونی باقیمانده شهر های جدید را که شامل مسکن مهر و مسکن مشارکتی بوده، فعال کرده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که 200 هزار واحد مسکونی در شهر های جدید طی امسال و سال آتی در طرح اقدام ملی احداث می شوند، اعلام کرد: هم اکنون تعداد زیادی از هموطنانی که سال ها منتظر مسکن در شهر جدید پردیس بودند واحد های مسکونی خود را تحویل گرفته اند که این روند مانند ریل قطار ادامه خواهد داشت. یعنی بی وقفه اینکار دنبال خواهد شد و عملا با افزودن فرصت های جدید تلاش خواهد شد تا این اختلاف به وجود آمده جبران شود که این موضوع، قاعدتا روی قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت.

حسینی از دیگر ویژگی های سکونت در شهر های جدید را تسهیل در اقامت آن شهر ها با راه اندازی خطوط ریلی عنوان کرد و گفت: بر اساس پیش بینی ها، متروی هشتگرد یا همان ادامه خط متروی 5 تهران- کرج، سالجاری تمام می شود و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر راه گفت: متروی هشتگرد امسال به بهره برداری می رسد.

وی بهره برداری از متروی هشتگرد را برای شهر جدید هشتگرد اتفاق مثبتی برشمرد و افزود: اتوبان تهران-کرج ترافیک سنگینی دارد که با راه اندازی متروی هشتگرد این بار ترافیکی کم خواهد شد. راه اندازی خط ریلی پرند نیز در دستور کار است.

حسینی با اعلام اینکه اخیرا با مدیرعامل متروی تهران جلسه ای برگزار کرده است، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای راه اندازی متروی پرند حمایت های لازم را انجام می دهد. زیرا با راه اندازی این خط، تقاضای 400 تا 500 هزار نفر سفر را می توان پاسخ داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه تکمیل متروی پردیس در حال مطالعه است از عقد قرارداد آن و پیگیری تکمیل این خط خبر داد.

وی گفت: هم اکنون احداث 100 هزار واحد مسکونی از برنامه اقدام ملی، آغاز شده است که 80 هزار واحد آن در شهر های جدید و 20 هزار واحد آن در بنیاد مسکن، برنامه ریزی شده و در حال عملیاتی شدن است. هم اکنون، قرارداد های آن در حال انعقاد و کار آغاز شده است.

حسینی از دیگر اقداماتی را که سمت عرضه را تقویت می کند، اتمام واحد های مسکونی باقیمانده از سال های گذشته عنوان کرد.

وی اعلام کرد: حمایت دولت و مشخصا وزارت راه و شهرسازی از سازندگان و تولیدکنندگان این اطمینان را در بخش خصوصی ایجاد می کند که به میدان عمل بیایند. در حال حاضر، موضوع مسکن و تولید آن موضوعی جدی برای دولت و وزارت راه و شهرسازی است، و وقت آن است که ساخت و ساز بخش خصوصی فعال شود.

معاون مسکن و ساختمان در پاسخ به این پرسش که برنامه های اجرایی و عملیاتی ارایه شده توسط شرکت عمران شهر های جدید، شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن در طرح اقدام ملی برای احداث 400 هزار واحد مسکونی تا چه اندازه تغییر کرده و اصلاح شده است، گفت: تیمی که مسئول این بخش بوده است در طول ایام تعطیلات نوروز کار خود را انجام داد. تیم های مشترکی بین بازآفرینی شهری، شهر های جدید، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مشاوران ما شکل گرفته است.

حسینی گفت: تلاش این است تا کارگاه های عمرانی و ساختمانی فعال بمانند. وظیفه و برنامه وزارتخانه راه و شهرسازی این است که جریان ساخت و ساز تسهیل و برای سرمایه گذاران اطمینان بخشی ایجاد شود تا سرمایه های خود را به این حوزه بیاورند و از همه مهمتر اینکار، کار مقطعی نباشد بلکه مستمر و دنباله دار باشد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 357فهرست مطالب شماره 357
×