همه آنچه که باید درباره حق کمیسیون بنگاه بدانید

حق الزحمه مشاورین املاک که به حق کمیسیون معروف است در قدیم بنا به اختیار خریدار و فروشنده به آژانس املاک پرداخت می شد، اما از سال 1379 بر اساس قانون فرمول خاصی برای محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک وجود دارد.

همه-آنچه-که-باید-درباره-حق-کمیسیون-بنگاه-بدانید

محاسبه حق کمیسیون بنگاه های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه های املاک تخلف محسوب می شود.

حق الزحمه مشاورین املاک یکی از مواردی است که در تمام معاملات ملکی پرداخت می شود. با توجه به رونق بازار املاک، افزایش فروش و خرید ملک و اجاره ملک، حق الزحمه املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می شود.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک محاسبه و تعیین می شود و طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه های املاک تخلف محسوب می شود.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه

بر اساس قانون تصویب شده، معامله هایی که در دفاتر مشاورین املاک انجام شود، در صورتی که تا سقف ارزش مالی پانصد میلیون تومان باشد، 0.5 درصد از ارزش معامله به عنوان حق الزحمه بنگاه معاملاتی باید در نظر گرفته شود.

در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، مبلغ اضافه 0.25 درصد نیز به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.

در مورد معاملات رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک خواهد بود. در این صورت بنگاه مشاورین املاک یک چهارم مبلغ اجاره مورد توافق را از طرفین به عنوان حق الزحمه بنگاه معاملاتی دریافت می کند.

در معاملات رهن، بنگاه به ازای هر یک میلیون تومان مبلغ رهن، 30 هزار تومان اجاره در نظر می گیرد. بر اساس رقم معادل اجاره، مطابق با فرمول قبلی، حق الزحمه املاک محاسبه می شود.

محاسبه مالیات برای حق الزحمه بنگاه معاملاتی

بر اساس قانون تصویب شده در اتحادیه صنف مشاورین املاک، 8 درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

در صورتی که طی یک معامله حق کمیسیون بنگاه معاملاتی، مبلغی بیشتر از ارزش واقعی آن برآورد شود، طرفین معامله می توانند از طریق مراجع قانونی این مورد را پیگیری کنند.

اتحادیه مشاورین املاک در تهران به عنوان ناظری عادل بر کار مشاورین املاک و بنگاه های معاملات ملکی نظارت می کند، ارجاع شکایات به اتحادیه منجر به پیگیری این امر از طرف این واحد خواهد شد.

طرفین معامله باید از بنگاه معاملاتی بابت حق الزحمه املاک رسید دریافت کنند، همچنین مشاورین املاک باید مبلغ دریافت شده بابت حق کمیسیون بنگاه را در اجاره نامه عنوان کنند.

بر اساس قانون تصویب شده در اتحادیه صنف مشاورین املاک، 8 درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

مشکلات محاسبه حق الزحمه املاک

محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک بر اساس قوانین تصویب شده در اتحادیه انجام می شود و هر گونه تخلفی از این امر می تواند توسط مشاورین املاک و طرفین معامله قابل پیگیری باشد.

از جمله اختلافاتی که در معاملات پیش می آید این است که بنگاه ادعا دارد، ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و به این صورت درخواست مبلغ بالاتری برای حق کمیسیون بنگاه در نظر می گیرد. در صورت بروز چنین مواردی طرفین معامله باید بدانند که ملزم به پرداخت هزینه ای بیش از مبلغ تصویب شده از طرف اتحادیه نخواهند بود.

حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

بی اطلاعی افراد از نحوه محاسبه مبلغ حق الزحمه املاک باعث بروز چنین مشکلاتی می شود. اما اگر طرفین معامله نیز آگاهی کامل از نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه داشته باشند، به طور قطع تخطی از قوانین صادرشده برای هیچ کس امکان پذیر نخواهد بود.

یکی دیگر از موارد، پرداخت نکردن حق کمیسیون بنگاه است. گاهی پیش می آید که افراد به شیوه های مختلفی ملک خود را اجاره می دهند یا می فروشند و تنها برای نوشتن قرارداد به بنگاه املاک مراجعه می کنند. تفاوتی ندارد که مشتری را بنگاه برای معامله پیدا کند، یا فروشنده به صورت شخصی با فرد خریدار آشنا شود. در صورت انجام معامله، هزینه حق الزحمه مشاورین املاک باید پرداخت شود.

حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

تخلفات در حق کمیسیون بنگاه

اتحادیه مشاورین املاک و بنگاه های معاملات ملکی، بر اساس قانون صادرشده از طرف اتحادیه صنف، موظف هستند نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه را در دفتر خود نصب کنند تا مشتریان با آگاهی کامل اقدام به پرداخت مبلغ حق الزحمه مشاورین املاک کنند.

اما با توجه به رشد دفاتر املاک نظارت درستی بر این امر از طرف اتحادیه صنف انجام نمی شود و همین موضوع بروز تخلفات در نحوه محاسبه و پرداخت حق کمیسیون بنگاه می شود.

دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند، به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.

پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.

گرفتن مبالغ اضافی از طرف بنگاه به عنوان شیرینی یا عیدی کارمندان نیز جزو تخلفات است.

هیچ فردی، اعم از خریدار یا فروشنده موظف به پرداخت هزینه ای مازاد بر حق الزحمه بنگاه معاملاتی که بر حسب معامله و ارزش ملک تعیین شده، نیستند.

دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند، به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد. پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.

صدور قبض رسید توسط بنگاه معاملات ملکی امری ضروری است، اما بسیاری از مشاورین املاک از ارائه رسید به مشتریان پرهیز می کنند. این مورد بر اساس قانون اتحادیه مشاورین املاک تخلف محسوب می شود.

مشاورین املاک در ازای دریافت حق کمیسیون بنگاه ملزم به ارائه رسید به مشتری هستند. همان طور که گفته شد در معاملات اجاره، ذکر مبلغ حق کمیسیون بنگاه در اجاره نامه الزامی است.

اتحادیه مشاورین املاک تمام فرم های مربوط به محاسبه حق کمیسیون بنگاه را در اختیار تمام بنگاه ها و مشاورین املاک قرار داده و مشاورین املاک بر اساس قانون نظام صنفی ملزم به نصب این فرم هستند. اتحادیه به صورت منظم به بنگاه ها سرکشی می کند تا تخلفی از طرف بنگاه صورت نگیرد.

به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف های بنگاه های مشاورین املاک، سامانه تلفنی 7334 نیز در سراسر کشور آماده دریافت شکایت های مشتریان است.

اتحادیه صنف بنگاه های معاملات ملکی

لازم به ذکر است که اتحادیه صنف بنگاه های معاملات ملکی در هر شهری موظف به ارائه فرم های مربوط به محاسبه حق کمیسیون بنگاه است. همچنین این اتحادیه موظف است تا سرکشی های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق الزحمه املاک در بنگاه را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

مشاورین املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله در شهر خود هستند و مشتریان در صورت مشاهده تخلف در دریافت حق الزحمه مشاورین املاک، می توانند به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود مراجعه کنند.

نرخ حق کمیسیون بنگاه در شهر تهران بر اساس فرمول ذکرشده محاسبه می شود، اما در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاورین املاک آن شهر نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک را اطلاع رسانی می کند.

اتحادیه صنف املاک موظف است تا سرکشی های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق الزحمه املاک در بنگاه را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

حق الزحمه مشاورین املاک در صورت فسخ معاملات ملکی

اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکر شده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می کند.

با توجه به شرایط در هر مرحله از معامله ممکن است طرفین و بنگاه رقمی کمتر را با یکدیگر توافق کنند، اما پرداخت حق الزحمه مشاورین املاک همچنان باید انجام گیرد.

اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکرشده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می کند.

دفاتر ثبت حق الزحمه مشاورین املاک

هر بنگاه معاملات ملکی موظف است تا معاملات انجام شده در املاک را در دفتر مالی خود ثبت کند. در این دفتر باید نام طرفین معامله، موضوع معامله، شرایط معامله و امضای طرفین آورده شود.

حق کمیسیون بنگاه نیز جزو مواردی است که باید در این دفتر ثبت شود و به امضای طرفین قرارداد برسد.

یکی از مواردی که توسط بازرس اتحادیه صنف معاملات ملکی بازرسی می شود، دفتر ثبت معاملات است. ثبت نکردن معاملات در این دفتر جزو تخلفات و سرپیچی از قوانین محسوب می شود.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 357فهرست مطالب شماره 357
×