بهترین طراحی ها برای سقف خانه

زیبایی خانه یکی از فاکتورهای مهم در طراحی ساختمان تلقی می شود و تاثیر بسیار زیادی از لحاظ روانی بر روی ساکنین آن خانه دارد. این فاکتور مهم هم در فضای بیرون خانه بسیار مورد توجه قرار می گیرد و هم در دکوراسیون و طرح های داخلی خانه حائز اهمیت است.

بهترین-طراحی-ها-برای-سقف-خانه

طراحی سقف خانه هم مانند سایر سطوح داخلی خانه مانند دیوار ها و کف از اهمیت بالایی برخوردار است و با آنکه تاریخچه استفاده از آن مشخص نیست اما همیشه جزو موضوعات جذاب در معماری بوده است.

در این میان طرح سقف کاذب به عنوان یک نوع پوشش سقف خانه بسیار پرطرفدار است و باعث به وجود آوردن فضایی دل نشین و جذاب در طراحی سقف و فضای داخلی خانه می شود.

از طرفی افراد شهرنشین بیشتر به دلیل وضعیت زندگی شلوغ و آلوده شهری، تمایل دارند که در فضای خانه، از لحاظ آرامش روحی و روانی، اضطراب و خستگی ناشی از محیط بیرون به تعادل برسند. بنابراین استفاده از طرح ها و رنگ های جذاب برای طراحی سقف به عنوان سازه ای کاذب اهمیت زیادی دارد.

این طرح ها در سقف خانه، که مهندسان طراح از آن ها به عنوان طرح کاذب اسم می برند به سقف های ثانویه نیز معروف اند. طرح کاذب به اسکلت اصلی ساختمان متصل است و بار آن به سازه اصلی وارد می شود و پایین تر از سقف اصلی قرار می گیرند و ضعف های موجود در سقف اصلی را می پوشاند.

از مزایای آن می توان به نصب سریع و آسان، سبک بودن، امکان کوتاه کردن سقف، عایق بندی صوتی و حرارتی، قابلیت جابجایی آسان و برداشت سقف و … اشاره کرد.

برای طراحی سقف خانه توسط طرح های کاذب باید عواملی مانند سبک بودن سقف، ارتفاع سقف، محل نصب و … متناسب با طرح سقف کاذب در نظر گرفته شود.

سقف کاذب رابیتس و اندود

سقف کاذب رابیتس از جنس فولاد و از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین مدل های طرح سقف کاذب است. این مدل از طرح ها از توری های فولادی ساخته می شود و برای متصل کردن آن به سقف از گچ استفاده می شود و به همین دلیل وزن سنگینی پیدا می کند. بنابراین توسط معماران کمتر توصیه می شود؛ چون امکان دارد در مواقع زلزله خطر آفرین باشد. این نوع از طرح ها با اکثر ملات ها سازگار است و کمتر ترک بر می دارد و از دو نوع مسطح و برجسته ساخته شده است.

این طرح همچنین دارای سرعت زیادی از نظر اجراست و خاصیت طرح پذیری زیادی از نظر هندسی دارد و مصالح و نیروی مورد نیاز آن نیز در دسترس است.

سقف کاذب کناف

کناف (Knauf) نام یک موسسه بین المللی است و بیش از 60 سال است که در صنایع ساختمانی کاربرد دارد. این نوع طرح که بسیار در کشور ما پر کاربرد است نوعی از سقف است که در آن از پنل های گچی یا غیر گچی پیش ساخته استفاده می شود و فریم آلومینیومی برای استحکام سازه آن مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از طرح ها بسیار شکل پذیر است و شما می توانید هر طرحی و با هر رنگی را به دلخواه خود به کار گیرید و همچنین می توانید نور های مخفی را داخل آن قرار دهید.

کناف شامل طرح های ثابت (شامل طرح های یکپارچه و دکوراتیو است) و متحرک است و در مدل طرح یکپارچه هیچ درزی وجود ندارد. انتخاب طرح سقف خانه به مدل کناف، به دلیل اینکه بسیار سبک است می تواند جایگزین خوبی برای دیگر طرح ها از جمله رابیتس یا گچ باشد.

سقف کاذب آکوستیک

این نوع از طرح بیشتر برای مکان هایی مانند سینما، سالن های موسیقی و مکان هایی استفاده می شود که صدا نباید منعکس شود و به عبارتی نوعی ایزولاسیون صوتی به حساب می آید.

طرح آکوستیک خود به دو مدل معمولی و نسوز تقسیم می شود که قطعات باربر اصلی از پروفیل فولادی یا چوبی است که باید با میخ های همرنگ خود نصب شود. آکوستیک همچنین با پارچه های چین دار، ورقه های گچی، ورقه های چوبی و …ساخته می شود.

سقف کاذب PVC

این نوع طرح باعث یکدست شدن پوشش سقف می شود و همچنین سقف را کوتاه تر می کند و به عنوان بهبود دهنده عایق صوتی و حرارتی عمل می کند. جنس این سقف ها از پلی ونیل کلراید یا پی وی سی است و چون دارای انعطاف زیادی است می توان آن را به هر شکلی تبدیل کرد.

این طرح امروزه به دلیل ویژگی هایی مانند ظاهر زیبا، مقاوم بودن، غیر قابل اشتعال، عایق حرارتی و صوتی و طول عمر زیاد محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

سقف کاذب چوبی

شبکه اصلی این نوع طرح برای سقف خانه از جنس فولاد و چهارتراش و شبکه فرعی آن چوب است. در این طرح لمبه های چوبی که از چوب نراد خارجی یا روسی است با چسب و میخ به چهار تراش ها وصل می شود.

هنگامی که از طرح کاذب چوب استفاده می شود بهتر است تمام سقف اتاق های منازل با آن پوشیده شود و به دلیل اینکه چوب گرمای خاصی به محیط می بخشد بهترین گزینه برای پوشش سقف های بلند است.

سقف کاذب ترکیبی

در این نوع طراحی سقف خانه، چند مدل مختلف و یک طرح هندسی جدید با هم ترکیب می شوند و یک طرح ترکیبی را ایجا می کنند.

این مدل طراحی بسیار زیبایی ایجاد می کند و رنگ سقف خانه در سطوح مختلف آن را بسیار چشمگیرتر می کند و برای اجرای آن باید طرح با سازه های سقف کاذب مناسب باشد.

سقف کاذب گریلیوم

طرح سقف کاذب گریلیومی با استفاده از ورق های آلومینیوم، آهن و آلیاژ ساخته می شود و از خانه های مربعی و مستطیل شکل تشکیل می شود که به آن طرحی باز می دهد.

این سقف از ورقی به ضخامت 4 الی 1 میلی متر تولید می شود و با استفاده از رنگ های پودری و مایع می توان آن را رنگ کرد و توسط سیم یا مفتول می توان آن را به سقف وصل کرد.

سقف کاذب آلومینیومی

این مدل سقف خانه با پوششی آلومینیومی که پشت آن پشم شیشه قرار می گیرد ساخته می شود.

برای اتصال این طرح هر تسمه با یک بست تنظیم می شود و این تسمه های اتصال دهنده از جنس فولاد گالوانیزه هستند.

سقف کاذب تایل

این طرح از بهترین پوشش ها برای سقف خانه است و برای نصب آن از آویزه هایی از جنس گالوانیزه استفاده می شود. جنس آن با توجه به سفارش کارفرما تغییر می کند و قطعات تایل با ابعاد معینی از پیش تعیین شده اند.

سقف کاذب لوکسالون

این طرح طرحی زیبا و دکوراتیو برای سقف خانه است و همچنین دارای قابلیت نصب مجدد و مقاومت در برابر آتش سوزی و عوامل جوی است.

این طرح به صورت رول تولید می شود و طول آن به طرح اجرایی وابسته است و در دو مدل سوراخدار و بدون سوراخ تولید می شود.

رنگ سقف خانه به دلیل رنگ های متنوع کوره ای و یا پودری بسیار جذاب می شود و همچنین نصب آن به سقف خانه آسان است و استحکام زیادی دارد و طرحی پذیرفته شده توسط معماران است.

سقف کاذب با صفحات پیش ساخته گچی

این پنل های گچی پیش ساخته همراه با سازه ای فلزی، خمیر مخصوص و بتونه درزگیر به سقف خانه نصب می شوند و چون در برابر رطوبت مناسب هستند می توان آن را برای سقف حمام، دستشویی و آشپزخانه نیز استفاده کرد.

این سقف ها حاوی فایبر گلاس بوده و همچنین عایق حرارتی هستند.

شبکه اصلی این سقف ها از جنس آلومینیوم است و همچنین شبکه های چوبی نیز در این طرح استفاده می شود و در برابر ضربه و صدا مقاوم است و با محیط زیست سازگاری زیادی دارد.

به طور کلی در خانه هایی که سقف خانه با طرح های سقف کاذب پوشش داده شده است از هدر رفتن عناصری مانند دما، رطوبت و نورپردازی جلوگیری می شود و با نورپردازی مناسب فضایی آکوستیک، دکوراتیو و آرامش بخش ایجاد می شود.

سقف کاذب دامپا

از پوشش دامپا علاوه بر جنبه ی طراحی در سقف خانه برای قسمت های جلوی شیروانی یا دیواره کانکس ها استفاده می شود. تاریخچه طرح دامپا به حدود 40 سال قبل بر می گردد؛ که در آن زمان یک مهندس سوئدی کار ایزوله کردن خانه های اجاره ای را بر عهده داشت.

شکل این طرح ها به صورت باند های نواری است و با توجه به نوع کاربرد آن به دو صورت جوشی و پرچی متصل می شود. ضخامت های دامپا مختلف بوده و در محدوده 4/0 تا 25/1 میلی لیتر است.

دامپا را همچنین می توان از ورق های گالوانیزه، روغنی و آلومینیومی تولید کرد.

زیر سازی آن از جنس ورق گالوانیزه است و در سطوح مختلف زاویه دار و شکست به راحتی نصب می شود. این طرح در مدل های ساده و پانچ شده تولید می شود.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 357فهرست مطالب شماره 357
در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×