دلایل گرانی اجاره بهای مسکن چیست؟

با نزدیک شدن به زمان نقل و انتقال مستاجران در بازار اجاره مسکن، نگرانی ها درباره افزایش نرخ اجاره در حال افزایش است. نگرانی هایی که سرمنشأ آنها دلایل متعددی است که قیمت مسکن مهم ترین آنها به شمار می آید.

دلایل-گرانی-اجاره-بهای-مسکن-چیست

به گزارش پیام ساختمان، مطابق جدیدترین آمار بانک مرکزی در فروردین ماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیل 21.9 و 18.8 درصد نسبت به فروردین ماه سال گذشته افزایش یافته است.

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی دلایل مختلفی را برای افزایش نرخ اجاره بهای مسکن به خصوص در اواخر بهار و تابستان بیان می کنند که تورم عمومی کشور و قیمت مسکن دو مورد بسیار تاثیرگذار در این مسئله به شمار می روند.

بر اساس آمار مرکز آمار ایران نرخ تورم در 12 ماه منتهی به فروردین امسال به بالای 20درصد افزایش یافته است. این موضوع به شکل گرانی خود را در بازار مسکن طی سال 97 نشان داد و مطابق آمار رسمی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی تا 100درصد در برخی مناطق قیمت مسکن افزایش یافته است. در جدیدترین گزارش وزارت راه و شهرسازی نیز که دیروز منتشر شد متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در اولین ماه بهار امسال به 11میلیون و 411هزار تومان افزایش یافته است.

بر این اساس قیمت متوسط مسکن نسبت به اسفند سال گذشته 3.6درصد رشد داشته است. اسفند 97 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی 11میلیون و 9هزار تومان بود. مقایسه قیمت مسکن در فروردین امسال با فروردین پارسال حاکی از آن افزایش 104.3درصدی دارد.

مهم ترین شاخص مالکان برای تعیین نرخ اجاره بها میزان افزایش قیمت مسکن و ارزش روز واحد مسکونی است. چنانچه فرض را بر این بگذاریم که سال گذشته در چنین روزهایی ارزش یک واحد 100 متری 500میلیون تومان بود، میزان اجاره آن معادل یک چهارم ارزش ملک محاسبه می شود. به عبارت دیگر رهن این واحد مسکونی 125میلیون تومان یا 100میلیون پول پیش و 750هزار تومان اجاره ماهانه بوده است. این در حالی است که امسال ارزش همین واحد مسکونی به یک میلیارد تومان افزایش یافته و به همان اندازه نیز نرخ اجاره آن افزایش می یابد.

البته پرداخت چنین اجاره ای قطعاً از عده بسیاری از مستأجران خارج است. مسئله ای که نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آن می گوید: یکی از اصلی ترین عوامل اجاره بها قیمت مسکن است، نه ما (مشاوران املاک) بلکه تمام کارشناسان در تمام دنیا قیمت مسکن را به عنوان یکی از اصلی ترین شاخص های تأثیرگذار بر اجاره بها می دانند.

حسام عقبایی با ابراز این که توازن در بازار مسکن، تورم عمومی، قیمت مسکن، شرایط متقاضیان و شهر و... بر میزان اجاره بها واحدهای مسکونی، اداری و تجاری تأثیرگذار است، افزود: با توجه به این که قیمت مسکن رشد بسیار چشمگیری داشته مالکی که خرداد ماه سال گذشته ملک یک میلیارد تومانی خود را اجاره داده، امسال پیش خودش یک دو، دو تا چهارتا می کند که ارزش ملک به 2میلیارد افزایش یافته و بنابراین باید اجاره بها را نیز به تناسب با آن افزایش دهد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در عین حال اظهار کرد: از سوی دیگر این که توقع داشته باشیم جامعه مستأجران به همان میزان مورد نظر مالکان، اجاره بها پرداخت کنند، امری محال است. اساساً چنین قدرت مالی در پرداخت اجاره بها با توجه به رشد قیمت مسکن در مستأجران وجود ندارد. اگر تمام درآمد را هم بخواهند با توجه به رشد قیمت پرداخت کنند، کفاف اجاره بها را نمی دهد.

وی با تأکید بر این که باید بازار مسکن در اجاره یک عرف منطقی و متعادلی داشته باشد، افزود: سال گذشته به دلیل افزایش نرخ اجاره مستأجران از شمال شهر به مرکز، از مرکز به جنوب و از جنوب به حاشیه شهرها رفتند، اگر قرار باشد این روند در سال جاری ادامه باشد دیگر در حاشیه شهرها نیز کمتر کسی می تواند خانه ای را اجاره کند.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 357فهرست مطالب شماره 357
×