نیاز آسیب دیدگان سیلاب های اخیر به 55 هزار مسکن

نیاز-آسیب-دیدگان-سیلاب-های-اخیر-به-55-هزار-مسکن

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق برآورد اولیه، آسیب دیدگان سیلاب های اخیر به بیش از 55 هزار واحد مسکونی نیاز دارند گفت: کشور به تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.

به گزارش پیام ساختمان و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی با بیان اینکه آسیب دیدگان سیلاب های اخیر به بیش از 55 هزار واحد مسکونی نیاز دارند گفت: با توجه به نام گذاری سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری و سهم قابل توجه وزارت راه و شهرسازی در چرخه تولید، برنامه های ابلاغی باید با سرعت انجام شود.

وی با بیان اینکه «کشور در رکود نمی ماند و راه پیشرفت از مسیر خودباوری و استفاده از منابع داخلی است» افزود: کشور به تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: تکلیف قانونی وزارت راه و شهرسازی تشویق و حمایت از انبوه سازان برای ورود به عرصه ساخت و ساز است که منجر به رونق فضای کاری صنایع وابسته حوزه مسکن و ساختمان، جامعه مهندسی و نظام کاردانی می شود.

اختصاص بیمه تسهیلات بانک مسکن برای کمک به سیل زدگان

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن از اقدام آن بانک برای جبران خسارت واحدهای مسکونی آسیب دیده در پی سیل های اخیر خبر داد و گفت: خانه هایی که با تسهیلات بانک مسکن خریداری یا ساخته شدند، از طریق بیمه جبران می شود.

برپایه این گزارش، مسعود ایزدی با اشاره به حمایت ویژه آن بانک برای جبران خسارت واحدهای مسکونی آسیب دیده در پی وقوع سیل های اخیر و اختصاص تسهیلات از طریق بیمه برای جبران خسارت به سیل زدگان، گفت: با توجه به آنکه طبق ضوابط و مقررات واحدهای مسکونی استفاده کننده از تسهیلات و خدمات بانک مسکن که در جریان سیل اخیر آسیب دیده اند تحت پوشش بیمه قرار دارند، تمامی شعب بانک موظف به اطلاع رسانی مناسب به مشتریان خود برای پیگیری و اخذ خسارت ناشی از سیل، از طریق شرکت های بیمه کننده شده اند.

وی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان ناشی از سیل اخیر در استان های کشور، افزود: مطابق بررسی های صورت گرفته مشخص شده که تعدادی از املاک آسیب دیده ناشی از سیل اخیر جزو آن دسته از ملک هایی هستند که به علت استفاده از تسهیلات یا ارایه خدمات بانک مسکن، وفق ضوابط و مقررات مربوطه و بر اساس انعقاد قرارداد با شرکت بیمه گر طرف همکار، تحت پوشش بیمه قرار داشته اند.

وی با بیان اینکه از این رو ضروری است تا با توجه به پرداخت حق بیمه به شرکت بیمه گر، تمهیدات لازم و اقدامات اساسی با بکارگیری اهتمام و کوشش کافی در این خصوص، ضمن توجه به تمامی ضوابط و مقررات و همچنین مفاد آخرین دستورالعمل های ذی ربط، پیگیری و تأمین خسارت های وارده به این قبیل املاک بیمه شده در کوتاه ترین زمان ممکن صورت پذیرد، اظهار کرد: در همین راستا نظر به اینکه اطلاع رسانی دقیق، به موقع و کافی به افراد مشمول و فراهم کردن زمینه پرداخت خسارت به آسیب دیدگان در حداقل زمانی توسط شرکت بیمه گر، خدمتی است که می تواند از سوی شعب و مدیریت ها مورد اقدام قرارگیرد، در قالب یک دستورالعمل ترتیبی اتخاذ شده تا در اسرع وقت مراتب به تمامی شعب و واحدهای تابعه منعکس شود تا در چارچوب ضوابط ضمن انجام همکاری و اعمال هماهنگی با سایر دستگاه های دولتی مسوول در سطح استان ها، نسبت به اطلاع رسانی مناسب و کافی به مشتریان بانک و پیگیری پرداخت خسارت توسط شرکت های بیمه گر اقدام شود.

ایزدی به اهمیت بازسازی سریع املاک آسیب دیده و اتخاذ تدابیر لازم در خصوص انجام اقدامات ضروری و به موقع اشاره و اضافه کرد: تمامی شعب بانک مسکن همکاری لازم جهت اعمال هماهنگی با سایر ادارات کل ذیربط (از جمله حسابداری و...) و همچنین شرکت بیمه گر طرف قرارداد مبنی بر ارسال تیم کارشناسی متشکل از شرکت بیمه گر و ادارات کل مرکزی مربوطه به مناطق آسیب دیده را انجام خواهند داد.

سیلاب های زنجیره ای از بیست و هشتم اسفند سال 97 با شروع بارش سنگین ابتدا در استان گلستان و مازندران آغاز شد و هم اکنون ابعاد سنگین سیل های ویرانگر در استان های لرستان و خوزستان ادامه دارد.

تاکنون بر اساس آمارهای اولیه اعلام شده توسط مراجع مسوول، در استان گلستان حدود 12 هزار واحد مسکونی دچار تخریب اساسی شده اند و حدود 6 هزار واحد مسکونی دیگر نیز دچار آسیب جزئی نیازمند تعمیر شده اند.

همچنین، در استان خوزستان نیز گفته می شود حدود 100 روستا تخریب شده است.

در استان لرستان نیز سیل به بیش از 7 هزار واحد مسکونی آسیب وارد کرده است.

تأمین سیمان بازسازی واحدهای سیل زده به صورت رایگان

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: سیمان مورد نیاز برای بازسازی واحدهای مسکونی در همه استان های سیل زده به صورت رایگان از سوی بنیاد مستضعفان تامین می شود.

این گزارش می افزاید، محمد سعیدی کیا با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به بارندگی های شدید و بروز سیلاب در تعدادی از استان های کشور و بازدید های میدانی صورت گرفته تصمیم گرفته شد، با هماهنگی بنیاد مسکن سیمان مورد نیاز برای بازسازی همه واحد های مسکونی آسیب دیده از سیل از طرف بنیاد مستضعفان به صورت رایگان تامین شود و علاوه بر آن بخشی از اقلام مورد نیاز سیل زدگان هم تهیه، تامین و به مناطق مذکور ارسال شود.

وی تأکید کرد: سیمان بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل زده به صورت رایگان تامین می شود.

بنابراین گزارش پیش از این هم دبیر کمیته کمک های بنیاد مستضعفان در سوانح طبیعی در همین زمینه گفته بود: اقلامی، چون پنیر، کنسرو، نان و آب معدنی در قالب 15 هزار بسته غذایی از طریق نیرو های امدادرسان در استان های گلستان و مازندران توزیع شده است و همچنین مبلغ یک میلیارد ریال نیز جهت پرداخت هزینه های فوق العاده به استانداری گلستان تخصیص یافت.

این مقام مسئول در بنیاد مستضعفان از تخصیص 100 هزار تن سیمان برای بازسازی خانه های روستایی و شهر های کوچک دو استان گلستان و مازندران به ارزش 160 میلیارد ریال خبر داد و گفته بود: علاوه بر این دو استان همان گونه که ریاست بنیاد مستضعفان اعلام کردند سیمان مورد نیاز برای بازسازی همه واحد های مسکونی مناطق سیل زده به صورت رایگان تامین خواهد شد.

انتهای خبر/پ
چاپ شده در هفته نامه پیام ساختمان شماره 356فهرست مطالب شماره 356
×